خرید تور تابستان

مجلس به مسعود فیاضی رای اعتماد نداد [+نطق موافقان و مخالفان]

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۱۵ رای موافق، ۱۴۰ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۶۰ رای به مسعود فیاضی، وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش رای اعتماد ندادند.

گزارش ایسنا از نطق مخالفان و موافقان آقای فیاضی در مجلس را می‌خوانید:

نماینده اهر و هریس در مخالفت با وزیر آموزش و پرورش مدرک دکتری مسعود فیاضی را بی ارتباط توصیف کرد و گفت: منظور وزیر پیشنهادی از تقویت حیات طیبه و تقویت نگرش آخرت گرایانه بر دامنه تربیت کودک و نوجوان ایرانی به زبان ساده چیست؟

احمد محرم زاده یخ فروزان در جلسه علنی امروز(سه‌شنبه) در مخالفت با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: اگر مجلس عصاره فضایل ملت است، کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس عصاره فضایل مجلس در این حوزه است. این کمیسیون تخصصی نسبت به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش رأی منفی داده است. مخالفت بنده اما به جهت دلسوزی به نظام آموزش و پرورش است وگرنه شخصیت حقیقی ایشان برای همه ما محترم است.

نماینده اهر و هریس در مجلس با بیان اینکه مدیران آینده مملکت به دست اموزش و پرورش تربیت می‌شوند، گفت: بنده از لحاظ تخصصی، کارشناسی و از روی دلسوزی مخالفت می‌کنم. فیاضی هفت سال مدیر آموزش و پرورش یا مدیر کدام مدرسه بوده است؟ مدرک دکتری ایشان از یک نهاد قانونی تحت پوشش وزارت علوم نیست. آیا نهاد نخبگان صلاحیت صدور مدرک دکتری دارد؟

وی خطاب به فیاضی گفت: علل نخبگی شما چیست که از کانون نخبگان دکتری فقه گرفتید؟ شما در سوابق خود از شورای راهبردی فضای مجازی بر سازمان پژوهش صحبت کردید. این فعالیت چه ربطی به آموزش و پرورش دارد؟ طرح شما بر مشارکت بخش غیردولتی بر تأمین نیازهای آموزشی دقیقا چیست؟ شما در مطالعات خود از رتبه بندی معلمان نام بردید. در این مطالعه به چه نتیجه‌ای رسیدید؟

این عضو کمیسیون عمران مجلس تحصیلات وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش را غیرمرتبط دانست و گفت: در مدرک شما جز فقه چیزی دیده نمی‌شود. مدرک تحصیلی شما در جای خود ارزشمند است اما شما چگونه خود را کارشناس مهدکودک‌ها و در جای دیگر کارشناس بودجه معرفی می‌کنید؟ در فعالیتتان از آسیب شناسی برنامه‌های پنج سال گذشته یاد کردید. در این آسیب شناسی به چه نتیجه‌ای رسیدید؟ گزارش مطالعات کجا ثبت شده است؟

محرم زاده یخ فروزان افزود: وزیر پیشنهادی در مطالعات خود چندین مرحله به سند تحول اشاره کردید، به نظرتان چرا تا به حال این سند اجرایی نشده است؟ تعارض منافع یکی از عوامل بزرگ انحطاط آموزش و پرورش ایران است. باید شفاف کنید که منظورتان از آموزش طبقاتی در ایران چیست؟ شما در برنامه هایتان به تقویت بسته‌های کمک درسی اشاره کردید این در حالی است که این روند همان کم رنگ کردن کتاب درسی و پررنگ کردن کتب کمک درسی است که مافیا در آن نقش بازی می‌کند.

وی در ادامه مخالفتش با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با استناد به برنامه‌هایش گفت: شما به نبود بودجه رفاهی معلمان اشاره کردید که نکته مثبتی در برنامه شماست، اما راهکاری برای آن معرفی نکردید و آن را در حد آرزو و آمال رها کردید. منظور شما از تقویت حیات طیبه دانش آموزان به زبان ساده چیست؟ منظور شما از تقویت نگرش اخرت گرایانه بر دامنه تربیت کودک و نوجوان ایرانی چیست؟ در برنامه‌هایتان به کرات از محل محور بودن مدرسه و تعامل آن با مسجد یاد کردید، به نظرتان شاخص عملیاتی شدن این برنامه چه قدر است؟

محرم زاده افزود: سازمان تربیت کودک در تئوری، لازم اما در عمل جنایت است چرا که باعث ایجاد مافیا در این خصوص می‌شود. همچنین شما سابقه معلمی و تدریس در مدارس دولتی را نداشته‌اید و علیرغم اینکه به خوبی به اولویت‌ها و آسیب‌های آموزش و پرورش اشاره کرده‌اید و سابقه حضور در مرکز پژوهش‌های مجلس را داشته‌اید اما برنامه عملیاتی برای موضوعات مطرح شده خود ندارید، لذا نظرات شما خوب است اما در حوزه عمل هیچ اقدامی وجود نداشته و ندارد.

این عضو کمیسیون عمران مجلس در پایان تأکید کرد: تعدادی از نمایندگان معتقد هستند در صورت عدم رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، رئیس جمهور سه ماه دیگر برای معرفی وزیر جدید فرصت دارد در صورتی که تفسیر شورای نگهبان از این موضوع تنها برای یک بار صورت می‌گیرد پس باید با دقت نظر نسبت به وی رأی داد.

نماینده بناب در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: فردی که حتی یک روز هم مدیریت یک مدرسه را برعهده نداشته و حتی سابقه مدیرکلی هم ندارد چگونه می‌تواند وزیر آموزش و پرورش باشد.

حجت الاسلام محمد باقری در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی و در مخالفت با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش بیان کرد: در آموزش و پرورش بیش از یک میلیون نفر نیروی معلم با مدارک دکتری و کارشناسی ارشد موجود است. آیا در بین این افراد یک نفر هم مانند آقای فیاضی نبود. زمانی آموزش و پرورش مدیرپرور و وزیرپرور بود و در هر کجایی که مدیر نداشتیم از آموزش و پرورش می‌گرفتیم.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه اظهار کرد: امروز بعد از ۴۰ سال از انقلاب چگونه از بین یک میلیون فرهنگی یک وزیر پیدا نمی‌شود؟ آقای فیاضی حتی یک روز هم مدیر یک مدرسه نبوده است حتی سابقه مدیرکلی هم ندارد. آیا با انتخاب ایشان جامعه فرهنگی از ما دلسرد نمی‌شود؟ این امر نوعی توهین و دهن کجی به آموزش و پرورش است.

نماینده بناب در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما بر ارتقای کرامت معلمان تاکید داریم، چگونه بعد از ۴۰ سال از انقلاب یک معلم برای وزیر شدن در این وزارتخانه وجود ندارد؟ آموزش و پرورش نیاز به برنامه ندارد چرا که سند تحول بنیادی آموزش و پرورش بهترین برنامه است، بلکه یک مدیر اجرایی قوی نیاز دارد. توسعه کشور با آموزش و پرورش گره خورده است. با انتخاب آقای فیاضی تحولی که مدنظر رئیس جمهور است محقق نخواهد شد.

یک عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید به استعلامات کمیسیون آموزش و تحقیقات در خصوص مدرک تحصیلی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش توجه جدی شود.

محمد وحیدی در جلسه علنی (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی و در مخالفت با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش بیان کرد: وزارت آموزش و پرورش بیش از ۴۰ درصد از جمعیت جامعه را تحت تاثیر قرار داد و مهم‌ترین دستگاه زیربنایی و تاثیرگذار در آینده کشور است. وزیر آموزش و پرورش فردی است که می‌تواند تحول زیربنایی را در کشور ایجاد کند.

وی در ادامه اظهار کرد: وزیر آموزش و پرورش باید با مجلس شورای اسلامی به عنوان مهم‌ترین عنصر تاثیرگذار در قانون‌گذاری و نظارت همراه باشد. با لابی و وعده نمی‌توان وزیر انتخاب کرد.

نماینده بجنورد در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: گزارشی که کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در خصوص مدرک تحصیلی ایشان ارائه کرده مستند به استعلامات رسمی است و حرف شخصی کسی نیست و ما برای انتخاب یک مدیر مدرسه در آموزش و پرورش چندین شرط در نظر می‌گیریم، وزیر آموزش و پرورش نیز باید از جنس خانواده فرهنگیان باشد. در فضای مجازی و رسانه‌ای بیش از ۲۰ ابهام نسبت به وزیر پیشنهادی مطرح شده است که انتظار می‌رود وزیر به آن پاسخ دهد.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه تاکید کرد: از وزرا انتظار می‌رود نه تنها در جلسات رای اعتماد بلکه در روزهای مهم دیگر نیز در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کنند. این‌که همه وزرا برای رای اعتماد به یک نفر در صحن حاضر می‌شوند و از فردا اثری از آنها نیست قابل قبول نیست.

وحیدی اضافه کرد: با کلی‌گویی نمی‌توان کشور را اداره کرد، کمبود نیروی انسانی، نظام رتبه‌بندی معلمان و وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان از جمله مطالبی است که وزیر پیشنهادی باید در خصوص آنها برنامه داشته باشد. اداره آموزش و پرورش که یک سازمان بزرگ است به فرد متخصص نیاز دارد.

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: آقای رئیس جمهور، آموزش و پرورش آدم های متخصص، علمی و فرهنگی کم ندارد، چرا باعث رنجش فرهنگیان از خود می شوید.

سیدکاظم دلخوش در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش خطاب به رئیس جمهور بیان کرد: نمایندگان بالاترین رای را در طول انقلاب به وزرای شما دادند. بنده مخالف دو وزیر بودم یکی را دفاع کردم و دیگری را کوتاه آمدم، ولی همه نمایندگان با شما همراهی کردند.

وی با بیان اینکه آقای رئیس جمهور، مجلس شما را از خود می داند، گفت: ما دلمان می سوزد، والله دوست نداریم در این شرایط دشمنان این کشور خرده بگیرند و دولت شما را ناکارآمد نشان دهند. شما با مجلس و با تشکیلات خودتان هم مشورت نکردید، آقای رئیس جمهور جاده یکطرفه نمی شود. ما دلمان می سوزد و اگر می خواهید ساکت شویم، چشم. ولی این ره که تو می روی به ترکستان است.

نماینده صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقتصاد کشور و مشکلات آن افزایش پیدا می کند، بیان کرد: آقای رئیس جمهور در دفاعیاتتان فرمودید که وزیر پیشنهاد با کتاب و مدرسه آشناست. شما ۲ میلیون معلم و فرهنگی دارید، در آموزش و پرورش در طول انقلاب وزیر، رئیس جمهور، استانداران و فرمانداران انتخاب شدند. آموزش و پرورش آدم های متخصص، علمی و فرهنگی کم ندارد، چرا باعث رنجش فرهنگیان از خود می شوید.

دلخوش در ادامه یادآور شد: آقای وزیر یک جزوه آوردند که برای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوب است. شما چطور می خواهید رتبه بندی معلمان را حل کنید؟ شما از تحقیق و تفحص صندوق فرهنگیان چه می دانید که مطرح کردید؟ شما غیرانتفاعی خواندید و در دفاعیه خودتان حتی یک کلمه از آن نگفتید. در برنامه پنجم ۱۰ درصد برای مدارس غیر انتفاعی پیش بینی شده، شما یک کلمه از درآمدهای این محل مطلبی ارائه نکردید. در برنامه هایتان اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت ندارید. شما می خواهید وزیر شوید، تجربه و تخصص ندارید، معلم نبودید، فرهنگی نبودید و در مرکز پژوهش های مجلس مدتی کار کردید، برای چه پذیرفتید؟

دلخوش افزود: آقای رئیس جمهور ما می خواهیم شما سربلند باشید، آیا شأن آموزش و پرورش این است که بعد از انقلاب اینگونه با جامعه بزرگ آنها برخورد کنیم؟

وی خطاب به رئیس جمهور گفت: خانواده بزرگ آموزش و پرورش در اولویت شما نیست. در حال حاضر ۲۵ تا ۳۰ درصد کسری دارد و بازنشستگان مشکل دارند. خواهش می کنیم ببینید مطالبات بازنشستگان چگونه می خواهد پرداخت شود. والله بین راه دچار مشکل می شویم و از رئیس جهور خواهش می کنم ایشان را پس بگیرند.

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ضمن حمایت از وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت که هنگام معرفی وزیر پیشنهادی شبکه های معاند و مروجین سند ۲۰۳۰ قصد تخریب وی را داشتند.

حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی در جلسه علنی امروز مجلس در موافقت با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: هفته گذشته آقای فیاضی پس از ماه ها بحث و بررسی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش از سوی رئیس جمهور معرفی شدند، در پی این معرفی شبکه های معاند تخریب و انتشار مطالب علیه وی را آغاز کردند. همچنین مروجین سند ۲۰۳۰ اختلاف گران صندوق ذخیره فرهنگیان و افراد همیشه مدیر و پدرخوانده به تخریب ایشان پرداختند.

نماینده بم در مجلس افزود: در مقابل، جبهه بزرگی از فرهنگیان و دغدغه مندان حمایت خود از وزیر پیشنهادی را اعلام کردند. با توجه به برنامه هایی که وزیر ارائه کرد باید گفت این برنامه ها می تواند در آموزش و پرورش تحول گسترده ای را ایجاد کند.

نماینده بم در مجلس بیان کرد: وقتی اسم وزیر پیشنهادی را شنیدم مقداری نسبت به وی تردید داشتم، ولی پس از تحقیقات، تردیدهایم برطرف شد و ایشان را نیروی قابل و توانمند دریافتم. یکی از مولفه های مهم در این حوزه فهم صحیح از مشکلات و توانمندی های مجموعه می باشد که من این تسلط را در ایشان یافتم.

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ادامه داد: به عقیده اینجانب ایشان می تواند یک مدیر اگرچه ناشناخته ولی تحول آفرین باشد، وزیر آموزش و پرورش باید شخصی باشد که به اهمیت آموزش و پرورش باور قلبی داشته باشد که در ایشان به خوبی قابل مشاهده است. در آموزش و پرورش مطالبات و پیشنهادات و درخواستهای زیادی وجود دارد، وزیر باید از لابلای این پیشنهادات و درخواستها و مطالبات انتخاب صحیحی داشته باشد و مسیر را به پیش ببرد من این شهامت و شجاعت را در فیاضی یافتم.

وی افزود: رئیس جمهور برای جناح بندی ها به عرصه وارد نشد، اصلا حاضر نبودند وارد عرصه انتخابات شوند، اما دلسوزان و مومنان با توجه به مشکلات و گرفتاری های که وجود داشت از وی درخواست کردند که وارد عرصه انتخابات شود قطعا رئیس جمهور می خواهد وزیری انتخاب کند که موفق و پاسخگوی مطالبات باشد.

غضنفرآبادی همچنین گفت: رهبری معظم انقلاب بارها نسبت به بکارگیری جوانان انقلابی و جهادی تاکید داشتند اکنون نیز فردی جوان جهادی و متدین به عنوان وزیر پیشنهادی معرفی شده است، با توجه به مولفه های مهم ایشان همچون جوانی، تخصص، فکر روشن و خلاقیت میان خود و خداوند خود آقای فیاضی را مناسب این سمت یافتم و از نمایندگان درخواست می‌کنم به ایشان رای مثبت دهند.

نماینده بروجرد در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که برخی در فضای مجازی به دنبال مهندسی کردن ذهن مسئولان هستند، گفت که فیاضی در بدنه آموزش و پرورش نبوده اما در این وزارتخانه مامور به خدمت بوده و برای حل مشکلات آموزش و پرورش راه‌حل دارد.

عباس گودرزی در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی صلاحیت مسعود فیاضی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به عنوان موافق گفت: زمانی که نامه رئیس جمهوری در مجلس برای معرفی آقای فیاضی قرائت شد تعدادی از همکاران به نشانه مخالفت دو – دو کردند. همان زمان از یکی از این همکاران پرسیدم که مگر فیاضی را دیده‌اید و یا با او صحبت کرده‌اید که مخالفت می‌کنید؟ پاسخ منفی داد و بیان کرد که فیاضی از بدنه آموزش و پرورش نیست. به او گفتم که مگر ما نمایندگان از همان ابتدا وکیل مردم بودیم که اکنون وکالت مردم را انجام می‌دهیم. پس نه تایید و نه رد کن، بلکه اجازه بده فیاضی برنامه‌هایش را توضیح دهد و حرف‌هایش را بشنو.

وی ادامه داد: در فضای مجازی عده‌ای سعی می‌کنند ذهن مسئولان را مهندسی کنند در حالی که مجلس انقلابی آنقدر به اوضاع کشور تسلط دارد که با محاسبات دقیق تصمیم‌گیری کرده و وزیر انتخاب می‌کند.

در این هنگام تعدادی از نمایندگان در واکنش به صحبت‌های گودرزی دو – دو می‌کردند، اشاره آنها این بخش از صحبت‌های گودرزی بود که بیان داشت مگر ما از همان ابتدا وکلای مردم بودیم که اکنون وکالت مردم را انجام می‌دهیم.

در واکنش به دو – دو کردن نمایندگان، گودرزی گفت: نمایندگان سوء برداشت نکنند چون من قصد بی‌احترامی نداشتم ممکن است ما قبل از نمایندگی فعالیت‌هایی انجام دادیم که به مراتب موثرتر از زمانی است که در مجلس شورای اسلامی حضور داشتیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتقاداتی از نبود سابقه فیاضی در وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: فیاضی در بدنه آموزش و پرورش نبود اما در این دستگاه مامور به خدمت بوده، او فردی مومن و معتقد و آشنا و متعهد به وظایفش است و معتقد به عدل و عدالت و مقابله با ظلم بوده، فیاضی ذهن فعالی دارد و برای مشکلات راه‌حل دارد. امروز مشکلات آموزش و پرورش سیاست پژوهی است فیاضی ذهن برنامه‌ریز دارد.

گودرزی در پایان اظهار کرد: امروز شرایط عمومی کشور و منطقه و فضای مذاکرات ایجاب می‌کند که بیش از پیش وفاق و همدلی و انسجام و همبستگی با دولت انقلابی داشته باشیم پس به وزیر پیشنهادی اعتماد کنید.

نماینده تهران در مجلس گفت که وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش برای اینترنت و سیم کارت پارک دانش آموزان برنامه دارد.

زهره الهیان در جلسه علنی صبح امروز سه شنبه مجلس در موافقت با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: من تا امروز صبح تصمیمی برای نطق و موافقت با وزیر پیشنهادی نداشتم زیرا احساس می‌کردم باید حجت شرعی داشته باشم اما بعد از دقت در برنامه ایشان و صحبت با صاحب نظران به این جمع‌بندی رسیدم که به عنوان موافق ثبت نام کنم.

وی با بیان اینکه بیشترین تعداد وزرای رئیسی در کابینه مدرک مرتبط دارند و باید حق را در این زمینه رعایت کرد، گفت: ما به وزارت آموزش و پرورش علاوه بر نگاه استراتژیک باید نگاه آینده پژوهانه هم داشته باشیم چرا که نیروی انسانی و مدیران کشور را تربیت می‌کند و آینده ایران اسلامی را تضمین می‌کند لذا باید نگاه کلان نگر به او وجود داشته باشد نه اینکه در تک‌تک موضوعات کارشناس باشد.

الهیان ادامه داد: باید مدیری پاکدست، ضد فساد، انقلابی و جهادی بگذاریم که رویکرد و تحولی را به اجرا در بیاورد. باید به تفکر راهبردی ایشان فرصت بدهیم که بتواند تحول ایجاد کند. گذاشتن افراد باتجربه ولی تکراری معنایش استمرار وضع موجود آموزش و پرورش است که چالش و بحران های متعددی را با خود به همراه دارد. وزارت آموزش و پرورش با بحران های متعددی روبه‌روست و ایشان می تواند گزینه مناسبی باشد.

این نماینده مجلس اضافه کرد: در فضای مجازی مسائل غیرمنصفانه درباره ایشان مطرح می‌شود، برادر داماد را مطرح می‌کنند ولی نگفتند او برادر شهید هم هست و به واسطه تواضعش آن را در رزومه خود نیاورده است. او برای سند تحول برنامه دارد که البته فرصت نشد در کمیسیون آموزش و تحقیقات و صحن مجلس آن را ارائه دهد.

الهیان با بیان اینکه معنای برنامه فیاضی ختم سند ۲۰۳۰ است، گفت: در برنامه ارائه شده ایشان موارد مغایرت با اسناد بالادستی مشاهده نشده است. موج علیه ایشان در رسانه‌های بیگانه هم نشان دهد انتخابش صحیح بوده است.

وی مهمترین بحران آموزش و پرورش را بحران هویت و مهمترین چالش را حوزه تعلیم و تربیت دانست و یادآور شد: امروز به دانش‌آموزان خیلی از محفوظات القا می‌شود اما به نوجوانان چگونه زیستن و اینکه هویت و ارزش هایشان چیست را یاد ندادیم و این باعث شده نوجوان امروز افکار و ادراکاتش توسط فضای مجازی اداره شود نه نظام اسلامی و خانواده ها. در حال حاضر دانش آموزان با موبایل و تبلت هایی برای آموزش مجازی روبرو هستند که باعث می شود خوراک مسموم و فضای مجازی ذهن آنها را تحت تاثیر قرار دهد، ایشان برای اینترنت پاک و سیم کارت پارک دانش آموزان برنامه دارد.

یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش صد و اندی برنامه عملیاتی به مجلس ارائه کرده، خواستار توجه نمایندگان به برنامه های وی شد.

حجت الاسلام علیرضا سلیمی در جلسه علنی صبح امروز(سه‌شنبه) مجلس و در موافقت با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: برخی از دوستان گلایه هایی در مورد نوع تعامل بخشی از دولت با مجلس داشتند که این گناه آقای فیاضی نیست. درمورد مدرک ایشان هم برخی دوستان مطالبی فرمودند. ایشان استادیار است و شما می‌دانید که هرکس استادیار باشد باید چه مدرکی داشته باشد. پس چرا مطالبی می گویید که نیاز به واکاوی بیشتر دارد؟

وی با اشاره به اظهارات مخالفان وزیر آموزش و پرورش افزود: پیش از این در وزارتخانه‌های صنعت و کار کسانی با مدرک دیپلم در کسوت وزارت قرار داشتند، اما کسی به آنها حرفی نمی زد. همچنین چهار وزیر سابق هم آقای فیاضی را تایید کردند. در مورد جزوه ایشان هم بعضی از ما با یک عکس رای آورده ایم، اگر ایشان جزوه ننویسد چه کار کند؟. به هر حال باید اهداف و مطالبش را بنویسد. ما هم باید به نحوی صحبت کنیم که قضاوت دقیقی نسبت به ما صورت گیرد.

نماینده محلات اضافه کرد: برنامه عملیاتی ایشان را ببینید. ایشان صد و اندی برنامه عملیاتی به مجلس ارائه کرده؛ هم در مورد رتبه بندی و پاداش بازنشستگان و هم بحث تحول. آیا باید در روی همان پاشنه سابق بچرخد؟

سلیمی در پایان با بیان اینکه چرا نباید به نیروی جوان اعتماد کنیم، گفت: ایشان در چهار معاونت آموزش و پرورش مسوولیت داشته و از معدود وزرای معرفی شده است که در مورد بیانیه گام دوم و نحوه اجرای آن برنامه دارد. همچنین در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان هم برنامه‌ عملیاتی دارد.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: یک مدیر تحول گرا هستم و نقشه تحول در دست بنده است. بودجه آموزش و پرورش در سال گذشته ۱۳.۴ درصد کل بودجه بوده است.

مسعود فیاضی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) ضمن تشکر از مخالفان و موافقانش گفت: تنها دغدغه ارتقاء آموزش و پرورش است. نزدیک به ۵۰ میلیون از جمعیت کشور با این وزارت خانه در ارتباط هستند. بنده در مرکز پژوهش‌های مجلس هستم و شأن نمایندگی را می‌شناسم به همین خاطر در مورد رأی نمایندگان خاضع هستم.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با بیان اینکه این نهاد آیینه تمام نمای آینده ان کشور است، گفت: اندیشمندان معتقدند که اگر می‌خواهید آینده نه چندان دور کشوری را ببینید، به آموزش و پرورش آن نگاه کنید. نباید به این دستگاه هزینه‌ای نگاه کنیم. هر اتفاقی که در این دستگاه بیفتد سرمایه گذاری است.

وی افزود: انقلاب اسلامی ایران ماهیت عقیدتی داشت. بنابراین، نیرو، تفکر و اندیشه قلب این نیرو است. وزارت آموزش و پرورش باید محوری‌ترین کانون هر اتفاقی در کشور باشد. این دستگاه نیروهای انسانی زبده را برای بقیه دستگاه‌ها پرروش می‌دهد. در دفاع مقدس ۳۶ هزار دانش آموز و ۵ هزار معلم شهید داریم. علی لندی و شهید حججی برای همین مدارس و همین نظام تعلیم و تربیت هستند.

یک سال ۶.۴ درصد کسری بودجه آموزش و پروش داشتیم

فیاضی با بیان اینکه قلب نهاد آموزش و پرورش معلم است، اظهار کرد: معلم یعنی اندیشه و، خلاقیت و ابتکار. وقتی معلم درگیر معیشت باشد، استعدادها به فعلیت نمی‌رسد. وقتی به رتبه‌بندی می‌رسیم به هر طریقی هست باید آن را اجرا کنیم. بودجه آموزش و پرورش در سال گذشته ۱۳.۴ درصد کل بودجه بوده است و امسال ۸.۸ درصد بودجه است. یعنی در یک سال ۶.۴ درصد کسری بودجه داشتیم. کشورهای پیشرفته دنیا در این مورد شوخی نمی‌کنند. در هیچ کشور پیشرفته‌ای سهم آموزش و پرورش از ۲۰ درصد بودجه کل کشور کاهش پیدا نکرده است.

وزیر پیشنهادی دولت رئیسی برای تصدی وزارت آموزش و پرورش گفت: عدد بودجه آموزش و پرورش بالا رفته اما نسبت پایین آمده است. اگر نسبت پایین نمی‌آید بحث امروز ما این نبود که نمی‌توانیم رتبه‌بندی را اجرایی کنیم. رتبه بندی قانون امروز و دیروز نیست. بحث رتبه‌بندی در سال ۱۳۹۰ در سند تحول، در ۱۳۹۲ در سیاست‌های ابلاغی رهبری و در برنامه پنجم توسعه سال ۹۵ به آن اشاره شده است. ما رتبه بندی معلمان را عقب انداختیم. باید این مسئله را از اساس حل کنیم. معلم نباید دغدغه معیشت داشته باشد. اگر قرار است معلم روی فکر و شخصیت کودک و نوجوان کار کند نباید دغدغه معیشت داشته باشد.

وی افزود:‌دانش‌آموزان نخبه این نظام که علاقه‌مند به معلمی هستند، ساختار ندارند. پرنسل آموزش و پرورش که ۴۰ درصد دولت را به خود اختصاص می‌دهند تنها بخشی از دولت هستند که فیش حقوقی‌شان از حکم کارگزینی آنها کمتر است. اگر این نگاه وجود نداشت، دانشگاه فرهنگیان دست چندم نبود. سهم بودجه دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی ۴۰ درصد دانشگاه تهران نیست. تهران مهم است اما دانشگاه فرهنگیان از همه جا مهم تر است و به لحاظ بودجه و هیئت علمی ضعیف است. نسبت استاد به دانشجو نزدیک ۸۰ به یک است. انتظا دارید چه اتفاقی بیفتد؟ سهمیه دانشجویی دانشگاه فرهنگیان باید از ۲۰ هزار به ۵۰ هزار برسد. این یعنی ساختار.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با بیان اینکه یک مدیر تحول گرا هستم، گفت: نقشه تحول در دست بنده است. آموزش در کنار پرورش در عرض هم هستند. آموزش فدای پرورش نخواهد شد. موظفم سند تحول را اجرا کنم. مجلس باید سال به سال از من سوال کند. وقتی در مرکز پژوهش‌ها بودم، ۲۵ گزارش سیاستی در مورد آموزش و پرورش منتشر کردم.

فیاضی گفت: آموزش و پرورش و اساسا دولت فعلی اولین دولتی است که در گام دوم تشکیل شده است. بنابراین در همه اجزای آن باید یک نگاه چهل ساله وجود داشته باشد. یعنی باید بگویم که بعد از ۱۰ یا ۱۵ سال چه اتفاقی می‌افتد. ناراحتی نمایندگان در زمینه آموزش و پرورش از دولت به حق است اما نکته اینجاست که باید کلان نگاه کنیم چرا که بحث یک وزارت خانه با ۶۰ میلیون جمعیت مطرح است. بنده مطرح نیستم.

دانش‌آموزان ما در ۲۲ ماه‌های اخیر سه درصد چاق‌تر شده‌اند

ما در شرایط کرونایی به سر می‌بریم. دو سال و اندی است که کلاس درس تشکیل نشده است. دانش‌آموز از نعمت حضور معلم بی‌بهره است. در بسیاری از مناطق به دلیل نبود زیر ساخت بازمانده از تحصیل داریم. دانش‌آموزان ما به لحاظ روحی و جسمی صدمه دیدند. هر دانش‌آموز ما در روز ۵ هزار قدم کمتر برمی‌دارد. دانش‌آموزان ما در ۲۲ ماه‌های اخیر سه درصد چاق‌تر شده‌اند.

۱۸۰ هزار معلم کم داریم و هر سال ۱۰ هزار معلم به این تعداد اضافه می‌شود

آموزش و پرورش اولویت‌هایی دارد که صدر آن بحث رتبه بندی معلمان است. رتبه‌بندی پول پاشی نیست بلکه ایجاد تناسب منطقی بین علم و نظام پرداخت است. من مجری قانون هستم. هر تصمیمی که مجلس بگیرد، باید آن را به بهترین نحو انجام دهم. بحران امروز وزارت خانه کمبود نیروی انسانی است. ۱۸۰ هزار معلم کم داریم. هر سال ۱۰ هزار معلم به این تعداد اضافه می‌شود و دلیل است ۲۰ هزار ورودی دانشگاه فرهنگیان است و میزان بازنشستگی ۳۰ هزار است یعنی تراز منفی است.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در ادامه گفت: اگر یک اتفاق رخ دهد می توانیم در قالب حق التدریس از ظرفیتهای خوب آموزش و پرورش استفاده کنیم موضوع مورد توجه این است چرا پرداختی های حق التدریسی چند ماه بعد انجام می شود؟ پرداخت این موضوع باید در آخر هر ماه انجام شود.

وی افزود: در این ۲۲ ماه که تدریس های به صورت غیرحضوری بود بسیاری از معلمان و خانواده ها دچار مشکل شدند. به این موضوع نیز باید توجه کنیم. ما می توانیم با استفاده از ظرفیت حق التدریسی مشکل نیروی انسانی را برطرف کنیم اگر ردیف بودجه تخصیص یافته برای پرداخت ماهیانه باشد این موضوع رفع می شود.

وی گفت: متاسفانه معوقات فرهنگیان چند ماه چندماه عقب می افتد ما باید توجه کنیم ساماندهی وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان امر مهم است و با رفاه آنها ارتباط دارد فرهنگیان باید در طول خدمت از این رفاهیات بهره مند شوند اکنون ۹۶.۵ درصد از بودجه آموزش و پرورش هزینه پرسنل می شود ولی برای رفاهیات عددی وجود ندارد که این صندوق می تواند کمک کند.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: در سال گذشته ۹۸۰ هزار بازمانده از تحصیل داشتیم که اغلب در مناطق محروم بودند. ما در وزارتخانه قرارگاه محرومیت زدایی ایجاد خواهیم کرد و برای آن دستیار ویژه هم انتخاب می کنیم.

فیاضی در بخش دیگر عنوان کرد: تمرکززدایی بحث بسیار مهمی است تحول باید از پایین به بالا باشد در این حوزه تمرکززدایی باید به این تحول از پایین به بالا توجه داشته باشیم به عقیده من تحول باید در کلاس درس رخ بدهد در واقع ما باید مدیریت ستادی را به مدیریت شبکه ای تبدیل کنیم و در هر استان شبکه ای معلمان خلاق پیدا کرده و آنها را فعال کنیم و صرفا ما تنظیم گر و حمایت گر باشیم.

فیاضی گفت: قوانین حوزه آموزش و پرورش نیازمند به روزرسانی است بسیاری از قوانین مانند قانون ورزش اجباری برای سالیان گذشته است‌.

در فرآیند چاپ و توزیع کتاب درسی فعالیت داشته ام

وی گفت: لازم است به برخی مباحثی که در خصوص من گفته شده توضیحاتی ارائه دهم. عده ای گفتند من در مدرسه نبوده ام من ۷ سال در مدرسه فعالیت داشتم عده ای گفتند من از خانواده آموزش و پرورش نیستم دوستان در این خصوص باید بگویم که آموزش و پرورش ابعادی دارد که اگر وزیر متخصص آن نباشد موفق نخواهد بود. از جمله این ابعاد معلم کلاس درس، فهم دانش آموزش، کمک درسی، شناخت ستادی، فرآیند چاپ و توزیع کتاب درسی و … است که بنده در این موارد توفیق حضور و فعالیت داشته ام. بنده در کسوت معلمی سالها فعالیت داشتم و در حوزه محتوای پژوهش درسی و موارد کمک درسی نیز فعال بودم همچنین در خصوص زیر ساختها و مباحث فنی از دانشگاه تهران مهندسی عمران دارم و بر ۴۰ ساختمان در تهران نظارت کردم. چگونه می گویند با کار ستادی آشنا نیستم زمانی مدیرکل بودم و همچنین عضو هیات مدیره افست در حوزه سیاستهای کلان نیز تا امروز پژوهشهای مجلس فعالیت داشتم.

۲۵ سال طلبگی کردم

وی افزود: برخی می گویند من در حوزه انتصابات قولهایی داده ام تکذیب می کنم هیچ قولی نداده ام فقط قول دادم کلاس دانش آموزش در مناطق کشور بدون معلم نباشد من به دنبال مباحث گروهی خانوادگی و فردی نیستم می گویند از تجارب دیگران استفاده نمی کنم این در حالی است که من دو اتاق فکر تشکیل خواهم داد و از نظرات تمام وزیران سابق استفاده خواهم کرد. در اتاق دیگر نیز از صاحب نظران این حوزه استفاده خواهم کرد.

وی گفت: من ۲۵ سال طلبگی کردم و در خصوص مدرک تحصیلی دو امتحان جامع و تدوین رساله را پشت سرگذاشتم.

فیاضی در پایان تاکید کرد: از شما نمایندگان مجلس می خواهم این اعتماد را به اینجانب داشته باشید تا بتوانم سند تحول را اجرایی کنیم‌.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا