خرید تور تابستان

توقف پروژه‌ی نظامی چین در امارات؟!

به‌نوشته‌ی روزنامه وال‌استریت‌ژورنال، چین به‌طور مخفیانه در حال ساخت تأسیسات نظامی در یکی از بنادر امارات متحده عربی بوده و به درخواست واشنگتن این پروژه متوقف شده است.

به گزارش فارس، روزنامه «وال استریت ژورنال» روز جمعه در گزارشی اختصاصی مدعی شد که آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا دریافته‌اند که چین به‌طور مخفیانه در حال ساخت تأسیسات نظامی در یکی از بنادر امارات متحده عربی است.

این روزنامه آمریکایی نوشته، دولت جو بایدن که از این مسئله احساس خطر کرده، به دولت امارات هشدار داده که حضور نظامی چین در این کشور، می‌تواند به روابط ابوظبی و واشنگتن لطمه وارد کند و به گفته افراد مطلع، پس از ملاقات‌ها و دیدارهای متعدد مقامات آمریکایی و اماراتی، این پروژه اخیراً متوقف شده است.

وال استریت ژورنال به نقل از این افراد مطلع نوشته این تأسیسات در بندری نزدیک به ابوظبی واقع شده است و به‌نظر می‌رسد دولت امارات که میزبان نیروهای آمریکایی بوده و به‌دنبال خرید جنگنده و پهپاد آمریکایی است از ماهیت نظامی فعالیت‌های چین اطلاعی نداشته است.

این روزنامه می‌افزاید، تلاش چین برای استقرار آنچه که مقامات آمریکایی جای پای چین در امارات می‌نامند و همچنین تلاش دولت بایدن برای متقاعد کردن اماراتی‌ها جهت متوقف کردن این پروژه، چالش‌های دولت آمریکا برای رقابت با چین در عرصه جهانی را منعکس می‌کند.

در ادامه این گزارش آمده است، به‌نظر می‌رسد منطقه غرب آسیا به‌طور فزاینده‌ای در حال تبدیل به عرصه‌ای برای رقابت آمریکا و چین است. طی دهه‌های اخیر آمریکا نقشی مهم در این منطقه ایفا کرده که از جمله آن‌ها می‌توان به «ایجاد کشور اسرائیل، استقرار نیرو در منطقه و میانجی‌گری برای توافقات عادی‌سازی کشورهای حاشیه خلیج [فارس] و اسرائیل از جمله امارات» اشاره کرد. پکن از مسیر توافقات تجاری و دیپلماسی واکسن کرونا وارد عمل شده و حالا به‌نظر می‌رسد در حال گسترش حضور نظامی در منطقه است.

وال استریت ژورنال می‌افزاید، چین طی سال‌های اخیر، روابط اقتصادی با امارات را تقویت کرده و اکنون یکی از بزرگ‌ترین شرکای تجاری این کشور و بزرگ‌ترین خریدار نفت در خلیج [فارس] است.امارات همچنین با شرکت تکنولوژی هوآوی چین قرارداد بسته و در مقابل متحدان غربی ابوظبی درخصوص عواقب آن از جمله آسیب‌پذیر شدن امارات دربرابر چین هشدار داده‌اند. با این حال پکن چنین اتهاماتی را رد کرده است.

این روزنامه به نقل از افراد مطلع می‌نویسد، از حدود یک سال قبل، گزارش‌های اطلاعاتی که به‌دست مقامات آمریکایی می‌رسید حاکی از فعالیت‌های مشکوک چین در بندر «خلیفه» واقع در پنجاه کیلومتری ابوظبی شمال بود که شرکت «کوسکو» غول کشتی‌رانی چین آن را ساخته و اکنون در حال یک پایانه کانتینری تجاری را در آن اداره می‌کند.

وال استریت ژورنال به نقل از این افراد می‌نویسد، اطلاعات اولیه قاطع نبود اما بهار امسال تصویربرداری‌های ماهواره‌ای محرمانه، موجب شد مقامات آمریکای به این جمع‌بندی برسند که چینی‌ها در حال ایجاد نوعی تأسیسات نظامی در این بندر هستند. دولت بایدن احساس خطر کرد و تلاش دیپلماتیک فشرده‌ای را برای متقاعد کردن اماراتی‌ها به کاربرد نظامی این ساخت‌وسازها و لزوم توقف آن به راه انداخت.

سخنگوی سفارت امارات در واشنگتن به این روزنامه آمریکایی گفت: «امارات متحده عربی هرگز طرح توافق، گفت‌وگو یا نیتی برای میزبانی از پایگاه یا پاسگاه نظامی چین را نداشته است».

در ادامه این گزارش آمده است، از دیگر نشانه‌های این تحرکات این است که آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا بهار امسال از حفر یک گودال بزرگ برای ساخت یک ساختمان چند طبقه و برافراشتن تیرهای آن اطلاع یافتند. این محل ساخت‌وساز پوشیده شده بود تا از بررسی آن جلوگیری شود. وال استریت ژورنال اذعان می‌کند افراد مطلع از ارائه جزئیات درباره ماهیت نظامی این ساخت‌وساز خودداری کردند.

وال استریت ژورنال می‌نویسد، بایدن مستقیماً نگرانی خود از حضور چین در امارات را با «محمد بن‌زاید آل نهیان» ولی‌عهد این کشور دو بار در ماه‌های مِی و آگوست امسال در میان گذاشته است. او به بن‌زاید گفته است آمریکا این نگرانی را دارد که فعالیت‌های چین تأثیری زیان‌بار بر روابط دو طرف داشته باشد و بن‌زاید در پاسخ گفته که پیام بایدن را «بلند و واضح» شنیده است. با این حال مقامات آمریکایی مطمئن نیستند اماراتی‌ها متعهد به خارج کردن چین از کشورشان باشند.

این روزنامه آمریکایی در پایان می‌افزاید، مقامات آمریکایی و اماراتی، در سال جاری میلادی رایزنی‌های متعددی درباره مسئله بندر خلیفه داشته‌اند. اواخر سپتامر (مهر ماه) «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید و «برت مک‌گورک» دستیار ارشد در امور غرب آسیا در سفر به ابوظبی توضیحات پرتفصیلی از اطلاعات به‌دست آمده توسط آمریکایی‌ها درباره این سایت چینی ارائه کردند. مک‌گورک این هفته به ابوظبی بازگشته تا با ولی‌عهد دیدار کند. وال استریت ژورنال به نقل از یکی از این افراد مطلع می‌نویسد، از سوی دیگر مقامات آمریکایی اخیراً از این محل بازدید کرده‌اند و به این باور رسیده‌اند که ساخت‌وسازها متوقف شده‌اند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا