«در افغانستان نظام اسلامی تاسیس شده، نیازی برای مذاکره وجود ندارد»

یکی از مقام‌های طالبان گفت: در افغانستان یک نظام اسلامی تاسیس شده است و بر کل کشور تسلط دارد و نیاز برای مذاکره با طرف مقابل وجود ندارد. چون طرفی برای مذاکره وجود ندارد. آنهایی‌ که خود را نماینده مردم خطاب می‌کردند، نمایندگی واقعی نداشتند و حالا به جامعه جهانی هم ثابت شد که چنان نبود.

به گزارش تسنیم، «عبدالمنان عمری» برادر بنیانگذار و وزیر فواید عمومی طالبان با متهم کردن جامعه جهانی به بی‌تفاوتی درباره افغانستان گفت: دنیا از مشکلات بزرگ در افغانستان صحبت می‌کند اما کاری برای حل آن انجام نمی‌دهد.

وی در پاسخ به اینکه چرا هنوز هیچ کشوری دولت طالبان را به رسمیت نشاخته است، گفت که طالبان آنچه را که لازم بود انجام داده اما این جامعه جهانی است که در قبال به رسمیت شناختن «امارت اسلامی» برخورد دوگانه و بی‌سابقه دارد.

عمری افزود: «وقتی دنیا به دولت ما نیاز دارد، می‌گویند ما با شما در تعامل هستیم اما برعکس هنگامی که طالبان می‌خواهد با جامعه جهانی صحبت کند، پاسخ آن‌ها این است که شما هنوز به رسمیت شناخته نشده‌اید؛ بنابراین ما با آن‌ها به شرط به رسمیت شناختن تعامل خواهیم داشت».

برادر بنیانگذار طالبان با اظهار اینکه درخواست جامعه جهانی از آن‌ها برای ایجاد دولت فراگیر مجهول است، به بی‌بی‌سی گفت: روشن نبود که منظور شامل شدن اشخاص و افراد است یا نمایندگان اقشار و اقوام مختلف.

وزیر فواید عمومی طالبان خاطرنشان کرد: فعلاً در افغانستان یک نظام اسلامی تاسیس شده است و بر کل کشور تسلط دارد و نیاز برای مذاکره با طرف مقابل وجود ندارد. چون طرفی برای مذاکره وجود ندارد. آنهایی‌ که خود را نماینده مردم خطاب می‌کردند، نمایندگی واقعی نداشتند و حالا به جامعه جهانی هم ثابت شد که چنان نبود.

وی ادامه داد: افغانستان جامعه بین‌المللی را به خوبی شناخته است، اما متاسفانه آن‌ها افغانستان و باورهای آن را درست درک نکرده‌اند، آن‌ها متوجه نیستند که افغانستان در برابر خواسته‌های آن‌ها از ارزش‌های خود نمی‌گذرد و این نباید مانع به رسمیت شناختن طالبان باشد.

عمری با انتقاد از توقف کمک‌های بانک جهانی، بانک توسعه آسیایی و بانک اسلامی برای تکمیل پروژه‌های نیم‌کاره در افغانستان گفت: پرسش ما این است که چرا این پروژه‌ها در حالیکه عام‌المنفعه بودند و به دولت ربطی ندارند، متوقف شده و باعث بوجود آمدن وضعیت فعلی شده است؟

وزیر فواید عمومی طالبان همچنین تاکید کرد که آن‌ها براساس مسئولیت‌پذیری با تمامی کشورهای همسایه عمل کرده است و امیدوار است که آن‌ها نیز به تعهدات خود عمل کنند.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا