واکنش مصطفی الکاظمی به اعتراضات در اقلیم کردستان

تسنیم نوشت: «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق در واکنش به اعتراضات اخیر در اقلیم کردستان با صدور بیانیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد، حوادث دردناک اخیر در اقلیم کردستان و به ویژه سلیمانیه مستلزم اتخاذ یک موضع مسئولانه از سوی همگان برای حفظ آرامش اجتماعی و جلوگیری از فروپاشی است.

نخست وزیر عراق افزود، برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز یک حق تضمین شده برای همه در قانون اساسی بوده و هرگونه حمله به تظاهرات کنندگان و اموال عمومی یا خصوصی مردم رد و محکوم است.

دانشجویان دانشگاه سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق از روز دوشنبه هفته جاری، اعتراضاتی را علیه تداوم قطع حمایت‌های مالی حکومت محلی آغاز کرده‌اند که با تداخل نیرو‌های امنیتی وابسته به اتحادیه میهنی کردستان به خشونت کشیده شده است.

این حمایت‌های ناچیز مالی که از 40 تا 100 هزار دینار برای دانشجویان در نظر گرفته شده، از سال 2014 و با شروع بحران اقتصادی اقلیم کردستان توسط حکومت محلی متوقف شده است، اینک با توجه به وضعیت اقتصادی موجود و عدم رسیدگی کافی به امورات تحصیلی، از سوی دانشجویان مطالبه می‌شود. البته با حوادثی که روز دوشنبه از سوی نیرو‌های امنیتی در دانشگاه سلیمانیه و علیه دانشجویان رخ داده است، آنان اعلام کرده‌اند که مطالبه جدید و جدی آنان بازگشت کرامت دانشجویان و جلوگیری از تداخل حزب در دانشگاه و فعالیت‌های آن است.

منابع محلی گفتند که دانشجویان خیابان نزدیک را دانشگاه را بسته‌اند و اعتراضات مشابهی در اربیل نیز انجام شده است.

نیروهای امنیتی با شلیک تیرهوایی و گاز اشک آور این تظاهرات را متفرق کرده بودند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا