خرید تور تابستان

پاسخ علیرضا تابش به گزارش تسنیم: تاریخ قضاوت خواهد کرد

علیرضا تابش مدیرعامل پیشین بنیاد سینمایی فارابی در واکنش به گزارشی در خبرگزاری اصولگرای تسنیم نوشت: دوره‏‌های مسئولیت در نهادهای فرهنگ‏سازی همچون بنیاد سینمایی فارابی در بستر تاریخ مورد قضاوت قرار می‏‌گیرند، اگر بنا باشد مدیری واکنش‌های شش ماه یا یکسال پس از واگذاری مسئولیت خود را در تصمیم‏ گیری‏‌هایش مد نظر قرار دهد، هیچ‌گاه شجاعت تغییر در فرآیندهای فرسوده اداری را نخواهد یافت.

متن جواب علیرضا تابش که در تسنیم منتشر شده است در پی می‌آید:

«گزارش انتقادی تسنیم از کارنامه‏ مدیریتی هفت‌‏ساله‏ من و همکارانم در بنیاد سینمایی فارابی، مبتنی بر اسناد منتشر شده (شفاف‌سازی) در دوران مدیریت‌ام و بر اساس قانون شفافیت تنظیم و منتشر شده است، این تجربه را بخشی از تجربه‏ مدیریت در کشور و از پیامدهای طبیعی آن می‌دانم. درباب این نوع قضاوت‌ها، که عموماً از سوی جناح خاصی نیز مطرح می‏‌شود باید گفت “به هر حال دوره‏‌ای تمام شده و دوره‏‌ای جدید آغاز شده است، به عنوان نخستین نکته بسیار خوشحالم که تمامی اطلاعات، پیشاپیش و به صورت شفاف در همان دوران در اختیار افکار عمومی قرار گرفته است و دوستان منتقد حالا با دسترسی به اسناد و اطلاعات، نکته‏ پنهان یا متفاوتی با آنچه اعلام شده است نمی‏‌یابند.”

آزادی بیان و قضاوت در مورد عملکرد مدیران موضوعی با اهمیت است و این برای شخص بنده که همواره خود را در حال آموختن می‏‌دانم فرصت بسیار مغتنمی است. امیدوارم بتوانم از این انتقادات هم در کنار الطاف؛ نکات مثبت یا نصایح مشفقانه‏‌ای که از سوی عموم بدنه‏ هنرمندان و جامعه‏ سینماگران در این روزها به من رسیده‏ است برای آموختن بیشتر استفاده کنم. به ویژه در رعایت انصاف و اخلاق در زمانه برخورداری از قدرت، یا قرار گرفتن خارج از دایره‏ قدرت حاکمیتی، رفتار صاحبان این دست رسانه‏‌ها می‌تواند بسیار آموزنده و عبرت‏‌انگیز باشد. سعه صدر، گذشت و نگاه ملی و دوری از خودمحوری از خصوصیات ضروری مدیریت در این سطح است”.

نکات مطرح شده در این گزارش تکراری است و تقریبا به تمام این نکات در زمان انتشارشان به افکار عمومی توضیحات لازم ارائه شده است. دوره‏‌های مسئولیت در نهادهای فرهنگ‏سازی همچون بنیاد سینمایی فارابی در بستر تاریخ مورد قضاوت قرار می‏‌گیرند، اگر بنا باشد مدیری واکنش‌های شش ماه یا یکسال پس از واگذاری مسئولیت خود را در تصمیم‏ گیری‏‌هایش مد نظر قرار دهد، هیچ‌گاه شجاعت تغییر در فرآیندهای فرسوده اداری را نخواهد یافت. مدیری در این جایگاه باید خود را در بستر قضاوت‌های بلند مدت تاریخ و بخشی از تاریخِ بیش از صدساله‏ سینمای ایران، و حتی در بستر فرهنگ چندهزارساله‏ فرهنگ ایران قضاوت کند و تلاش کند اثری هرچند کوچک در مسیر اصلاح فرآیندهای نادرست بردارد. به همین دلیل هم می‏‌خواهم اشاره کنم قضاوت تاریخ در مورد هریک از ما تازه آغاز شده است، سال‌های سال در مورد تاریخ بنیاد سینمایی فارابی و تحولات آن صحبت خواهد شد و تنها پس از طی مدت زمانی قابل توجه است که می‏‌توان در مورد ارزش طرح گفتمانی نو و برخی از رویکردها و فعالیت‌ها، همچون تلاش برای تاسیس مرکز شتابدهی و نوآوری سینمای ایران، تلاش برای ورود آثار سینمایی به بورس، توجه به فناوری‌های نوین ارتباطی، تبدیل بنیاد فارابی از یک نهاد متصدی به نهادی تسهیل‏‌گر، اهتمام به تولید آثار استراتژیک با تامین مالی از سوی چند نهاد و نگاه بدون تبعیض به ژانرهای مختلف سینمایی و … منصفانه سخن گفت، در آن شرایط است که می‌توان دوره‏‌های مختلف مدیریت در نهادی همچون بنیاد سینمایی فارابی را با یکدیگر مقایسه کرد.

این دست گزارش‌ها تازه قدم نخست و ابتدایی قضاوت تاریخ است و طبیعی است که برخاسته از نگرش‌های کوتاه مدت، سوگیرانه و متاثر از امواج زودگذر سیاسی یا منافع جناحی باشد و نباید بیش از جایگاهی که واقعا در بستر تاریخ به خود اختصاص می‌دهند به چنین گزارش‌هایی اهمیت داد. تاریخ به صورت خودکار مانع تحریف واقعیت یا وارونه نشان دادن حقایق خواهد شد و قضاوت تاریخ در سطحی ورای این شکل از داوری قرار خواهد گرفت”. همچنین باید تاکید کنم که در آخرین روز کاری خود، گزارشی مکتوب از رویکردها و فعالیت‌های دوران مدیریتم در بنیاد سینمایی فارابی به اعضای جدید هیات امنای این بنیاد ارسال کرده ام.

از همکاران خدوم در بنیاد فارابی و هنرمندان خلاق و همراه در این مسیر پر فراز و نشیب و رسانه های منصف که یاریگر ما در پیشبرد اهداف و برنامه‌های این نهاد ملی سینمایی بودند سپاسگزارم و مسئولیت آنچه در دوره‏ مدیریتم در بنیاد سینمایی فارابی در اختیار داشته‌ام را بر عهده می‏‌گیرم و در صدد هستم تنگناها و تنگ‏‌نظری‌هایی که در آن دوره مانع رسیدن به برخی از اهداف شد را برای انتقال تجربه به نسل‌های بعدی، مدون کنم. در پایان برای مدیرعامل جدید بنیاد سینمایی فارابی و هیات امنای جدید بنیاد آرزوی موفقیت دارم.

علیرضا تابش»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا