رییس قوه قضاییه از «کمبود نیروی انسانی و بودجه» گفت

رئیس قوه قضاییه گفت: گفتار، روش و منش مقام معظم رهبری در مواجهه مقتدرانه، عزتمندانه و حکیمانه با نظام سلطه، الگویی عملی برای همه مسوولان است. استقلال، امنیت و پیشرفت کشور حول محور ولایت فقیه است و مسئولان نباید به گونه‌ای سخن بگویند که بوی مخالفت و دوقطبی بودن از آن استشمام شود.

به گزارش خبرگزاری قوه قضاییه «میزان»، آیت الله صادق آملی لاریجانی در جلسه امروز مسوولان عالی قضایی با تبریک میلاد مسعود کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) توجه به فضایل و جایگاه معنوی این امام معصوم را موجب حرکت در مسیر تعالی و کمال معنوی پیروان آن حضرت توصیف کرد و با ذکر روایتی به تشریح برخی از صفات و ویژگیهای معنوی و اخلاقی آن امام بزرگوار پرداخت.

– شیخ صدوق در امالی در روایتی از امام جعفر صادق (ع) درخصوص فضایل و ابعاد شخصیتی امام حسن مجتبی (ع) آورده است که «إنَّ الحَسَنَ بنَ عَلَّي بنِ أبي طالِبٍ (ع) کانَ أعبَدَ الناسِ في زَمانِهِ » امام حسن (ع) در زمان خود عابدترین مردم بودند «وَ أزهَدَهُم و أفضَلَهم » زاهدترین و افضل مردم بود، «وَ کانَ إذا حَجَّ ماشیاً » وقتی هم که به حج مشرف می‌شدند پیاده می‌رفتند «وَ رُیَّما مَشی حافیاً»گاهی هم پا برهنه می‌رفتند «وَ کانَ إذا ذُکِرَ المَوتُ بَکی،وَ إذا ذُکِرَ القَبُر بَکی، وَ إذا ذُکِرَ البَعثُ وَ النُشورُ بَکی، وَ إذا ذُکِرَ المَمَرُّ عَلی الصِّراطِ بَکی، وَ إذا ذُکِرَ العَرضُ عَلی اللهِ تَعالی ذِکرُه شَهِقَ شَهقَةً یُغشی عَلَیِه مِنها»، وقتی که نام مرگ و نام قبر برده می‌شد می‌گریستند، وقتی که صحبت از نشور و برانگیخته شدن در محضر حق تعالی و عبور از صراط مطرح می‌شد گریه می‌کردند و آنگاه که ذکر «عرض علی الله» می‌شد صیحه‌ای می‌زدند و بیهوش می‌شدند.

– اینها احوال اولیای الهی و ائمه در مواجهه با عظمت باریتعالی است و باید در حد توان و بضاعت مورد توجه پیروان واقعی آنان قرار گیرد و همه توجه داشته باشیم وقتی امام معصومی همچون امام حسن مجتبی (ع) اگر در ذکر قبر و قیامت و صراط این چنین منقلب می‌شوند، افراد بی‌بضاعت و بی‌نوایی همچون این فقیر، چه باید بگویند و چگونه باید عمل کنند. در ادامه روایت آمده است «وَ کانَ إذا قامُ في صَلاتِهِ تَرتَعِدُ فَرائِصُهُ بَینَ یَدي رَبَّهِ عزّوجلّ»، زمانی که به نماز می‌ایستادند در محضر حق تعالی پاهایشان می‌لرزید وَ«کانَ إذا ذُکِرَ الجَنَّةُ وَ النارُ اضطَرَابَ اضطِرابَ السَّلیمِ» وقتی که اسم بهشت و جهنم به میان می‌آمد مثل مار گزیده‌ای مضطرب می‌شدند وَ « سأل اللهَ تعالی الجَنَّةَ» از خدا بهشت می‌خواست وَ« تَعوذُ بِهِ مِنَ النَّارِ»از آتش جهنم استعاذه می‌کرد و«كان لایقرء من كتاب الله عزوجل یا ایها الذین آمنوا الا قال: لبیك، اللهم لبیك » و هر گاه در قرآن به خطاب «یا ایها الذین آمنوا» می‌رسید، گویی این خطاب را هم اکنون احساس می‌کند و دریافت می‌کند، در پاسخ حق تعالی عرض می‌کرد: «لبّیک اللهم لبّیک». چنین تعابیر و چنین حالاتی قطعاً از آن کسی است که حضور حق را دائماً احساس می‌کند و با عین قلبش به حق تعالی نظر می‌کند.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت یاد و خاطره شهید مظلوم دکتر بهشتی، شهید قدوسی و شهدای هفتم تیر به فرارسیدن هفته قوه قضاییه اشاره کرد:

– دستگاه قضایی تمام تلاش خود را برای دستیابی به اهداف و انجام درست وظایف قانونی و شرعی خود انجام می دهد. امیدواریم اهداف بلند و تعالیم این بزرگان همواره مدنظر ما باشد و بتوانیم خدمات و حسنات شهید بهشتی و سایر شهدای قوه قضاییه را به نحو شایسته ادامه دهیم.

آیت الله آملی لاریجانی با تبیین شخصیت شهید بهشتی و خدمات این شهید بزرگوار قبل و بعداز پیروزی انقلاب اسلامی افزود: این سید جلیل القدر، اهل فکر و اهل فضیلت به دلیل همین خدمات و حسنات مغضوب دشمنان قرار گرفت و هیچگاه تهمت هایی را که از ناحیه دشمنان به ایشان زدند فراموش نمی کنیم، در حالیکه خلوص و ایثار و دلسوزی او بر کسی پوشیده نبود.

– در هفته قوه قضاییه دستاوردها، عملکرد و رویکردها و اهداف دستگاه قضایی از سوی مسوولان این قوه به اطلاع مردم خواهد رسید. مجموع خدمات قوه قضاییه قابل توجه است. مجموع خدمات و تلاشهای قوه قضاییه و سازمانهای تابعه آن در شرایطی ارائه می شود که این قوه با محدودیت های شدید بودجه ای و نیروی انسانی مواجه است با این حال مسئولان عالی قوه قضاییه، مدیران جهادی و نیروهای زبده و خبره آن همواره در راه تحقق اهداف قوه قضاییه تلاش می کنند.

– کمبودها و چالشهای قوه قضائیه نمی گذارد خدمات این دستگاه آن طور که باید و شاید نمود پیدا کند. [با اشاره به سختی کار رسیدگی به ۱۵ میلیون پرونده ثبت شده در سال] اطاله دادرسی و عدم اتقان برخی آرا و بسیاری از مشکلات دیگر قوه قضاییه عمدتاً به کمبود نیروی انسانی و بودجه مربوط است و امیدواریم همه اجزای نظام جمهوری اسلامی ایران به رفع این کمبودها و حل و فصل چالش های دستگاه قضایی به عنوان یکی از ارکان اساسی این نظام کمک کنند.

رییس دستگاه قضا توجه به آرمان های عدالت محور انقلاب اسلامی، احقاق حقوق عامه و بویژه حمایت از محرومان را در چارچوب نگاه توحیدی به انجام وظایف و خدمات، از محورها و رویکردهای همیشگی قوه قضاییه اعلام کرد.

– توصیه همیشگی اینجانب به مدیران، قضات و کارکنان دستگاه قضایی این است که در کنار همه محدودیت ها و کمبودها، با اخلاص و روحیه جهادی و در راه خدمت رسانی به مردم تلاش کنند.

آیت الله آملی لاریجانی در ادامه به سخنان چند روز اخیر رهبری در جمع مسوولان و کارگزاران نظام اشاره کرد و مجموعه این سخنان در کنار منش و روش مقام معظم رهبری را الگویی عملی برای مسئولان نظام در مواجه مقتدرانه، عزتمندانه، مستقل و حکیمانه با نظام سلطه توصیف کرد و افزود: کوتاه نیامدن در مقابل دشمن و احساس ضعف و عجز نشان ندادن، برگرفته از روحیه ای انقلابی، معنوی و در عین حال حکیمانه و منطقی است که ریشه در آموزه های دینی و آیات قرآنی دارد.

– برخوردهای عزتمندانه و مقتدرانه مقام معظم رهبری باید مدنظر همه مسوولان قرار گیرد. تجربه نشان داده است که هرگاه از خود ضعف نشان داده ایم، دشمنان فشار را بیشتر کردند و هرگاه با اقتدار در مقابل آنها ایستاده ایم، عقب نشسته اند.

– حفظ وحدت و انسجام و حرکت همه مسوولان در زیر پرچم ولایت فقیه لازم است. همه ما باید توجه کنیم مطابق اصل ۵۷ قانون اساسی تمام قوای نظام جمهوری اسلامی ایران زیر نظر امامت امت و ولایت مطلقه امر است پس در واقعیت و در عمل نیز باید این طور باشد و هیچ یک نباید به گونه ای صحبت کنیم که بوی اختلاف نظر، مخالفت و دوقطبی بودن از آن استشمام شود و بهانه ای به دست دشمنان نظام بدهد.

– حتی کسانی که ولایت فقیه را قبول ندارند باید این واقعیت را بدانند و درک کنند که امنیت و پیشرفت کشور بر محور ولایت فقیه است و نگاهی کوتاه به وضعیت برخی کشورهای همسایه و سرنوشت انقلاب های منطقه نشان می دهد که «همه ما باید قدر این نعمت را بدانیم».

آیت الله آملی لاریجانی در بخش پایانی سخنان خود با تبریک آزادی فلوجه از دست تروریست های داعش به دولت و ملت عراق، تأکید کرد: حامیان تروریسم و داعش باید بدانند که جایی در عراق ندارند و در آینده نیز سایر مناطق اشغال شده به دست مردم عراق آزاد خواهد شد.

رئیس قوه قضاییه «وحدت و انسجام دولت و ملت عراق»، در کنار توجه به هشدارها و دلسوزی های مرجعیت در این کشور را موجب پیروزی های اخیر در مقابل تروریست ها دانست و افزود:

– عراق کشوری مهم با سرمایه های عظیم تمدنی، انسانی و مادی است که مطمع نظر کشورهای سلطه بوده است و از این رو باید مردم و دولت عراق همواره وحدت و انسجام خود را حفظ کنند.

– با کمک کشورهایی که حامی مقاومت مردم منطقه در مقابل تروریست ها و دشمنان هستند ان شاءالله آینده سوریه نیز با پیروزی همراه خواهد شد و دشمنان پاسخ دندان شکن الهی را دریافت خواهند کرد.

در جلسه امروز مسوولان عالی قضایی بحث و بررسی درباره طرح ارتقای سلامت قضایی و اداری در دستگاه قضایی ادامه یافت.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن