چین: هیچ پیشرفتی در هفتمین دور مذاکرات وین حاصل نشد

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: دور هفتم مذاکرات از سرگیری برجام در وین آغاز شد. اگرچه هیچ پیشرفتی در مذاکرات حاصل نشد، اما همه طرف‌ها نگرش جدی نشان دادند و موافقت کردند که به برجام دقیقاً همانطور که هست، بازگردند.

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه چین عصر دوشنبه به وقت تهران در نشست هفتگی با خبرنگاران به بیان دیدگاه‌های چین درخصوص تحولات جهان از جمله مذاکرات رفع تحریم‌های ایران پرداخت و گفت مذاکرات وین به همه طرف‌ها کمک می‌کند تا مواضع دولت جدید ایران را بهتر درک کنند.

به گزارش وبگاه «وزارت خارجه چین» «ژائو لیجیان» از سخنگویان وزارت خارجه چین در پاسخ به سئوالی در زیمنه مواضع تازه آمریکا، آلمان و فرانسه در خصو مذاکرات وین گفت: «با تلاش‌های هماهنگ همه طرف‌ها، دور هفتم مذاکرات از سرگیری برجام در وین آغاز شد. اگرچه هیچ پیشرفتی در مذاکرات حاصل نشد، اما همه طرف‌ها نگرش جدی نشان دادند و موافقت کردند که به برجام دقیقاً همانطور که هست، بازگردند. بر اساس متنی که در شش دور قبلی مذاکرات به دست آمده بود، طرفین در مورد لغو تحریم‌ها و موضوعات حوزه هسته‌ای گفت‌وگوهای جامعی انجام دادند و طرف ایرانی اسنادی را پیشنهاد کرد. این تعاملات به همه طرف‌ها کمک می‌کند تا مواضع دولت جدید ایران را بهتر درک کنند.»

این دیپلمات چینی در ادامه گفت: «در شرایط کنونی، همه طرف‌ها باید به جهت سیاسی گفت‌وگو و مذاکره پایبند باشند و برای گسترش اجماع و پیشبرد روند مذاکرات تلاش کنند. در حال حاضر، نکته مهم تمرکز بر مسائل حل نشده، اتخاذ نگرش منعطف و باز، نشان دادن خرد سیاسی، جستجوی راه حل‌های عملی و تلاش برای دستیابی به توافق در مورد ازسرگیری اجرای برجام در اولین زمان ممکن است.»

سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرد، آمریکا به‌عنوان آغازگر بحران هسته‌ای ایران، باید تمامی تحریم‌های یکجانبه غیرقانونیعلیه ایران، چین و سایر طرف‌های ثالث را رفع کند و ایران نیز باید بر این اساس به تعهدات هسته‌ای خود عمل کند. همه طرف‌های ذینفع باید منطقی و خویشتن‌دار باشند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا