هشدار درباره‌ی انتقال دوباره پرونده ایران به شورای امنیت

رضا نصری، حقوقدان و تحلیلگر مسائل بین‌الملل در یادداشتی تلگرامی نوشت:

هشدارهای کارشناسان مجرب را نادیده نگیرید؛ تعبیر به هراس‌فکنی هم نکنید. تبعات ورود شورای امنیت را – مانند قبل – دست‌کم نگیرید. احتمال ورود مجدد شورای امنیت به پرونده ایران بالاست. این بار برقِ شورای امنیت ایران را بگیرد، دست‌بردار نخواهد بود.

دیگر هم توان این را نداریم تا بدون اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت آن‌ها را لغو کنیم. یعنی دیگر مجال نخواهند داد آنچه دکتر ظریف انجام داد، تکرار شود. تردید نکنید رژیم بازرسی تأسیسات را از «آژانس» به «شورای امنیت» منتقل خواهند کرد – با اختیاراتی بس وسیع‌تر و پیامدهایی سنگین‌تر.

‏یعنی کاری که در چارچوب UNSCOM علیه عراق در دهه ۱۹۹۰ انجام دادند، علیه ایران پیاده خواهند کرد؛ روسیه و چین نیز همراه خواهند شد.

‏جلوی یک آسیب جدی امنیتی – و یک بی‌ثباتی بلندمدت اقتصادی و روانی – را اگر شده با زیان‌های قابل جبران فعلی بگیرید؛ اما نگذارید سندی دست طرف مقابل قرار بگیرد که دست‌‌اش برای زمینه‌چینی‌های خطرناک و اِعمال انواع آسیب‌های دائمی باز شود.

‏تصمیم‌تان را به تحریف‌ها، روایت‌های مغرضانه جناحی‌ از برجام و تیم ظریف، سوءبرداشت‌ها و ایرادات غیرواقع‌بینانه از برجام و تیم گذشته متکی نکنید. بگذارید کارشناسان و دیپلمات‌های مجرب و متعهد – بدون انگ و تهمت – نظراتشان را بیان کنند؛ و آن نظرات کارشناسی را لحاظ کنید.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا