انتقاد رییس اتحادیه فروشندگان آهن از دخالت دولتی

گفت و گو با حمیدرضا رستگار درباره‌ی وضعیت بازار آهن و فولاد

سرویس اقتصادی انصاف نیوز: رییس اتحادیه‌ی فروشندگان آهن، فولاد و فلزات با اعتراض به دخالت دولت در عرصه‌ی اقتصاد می‌گوید: دولت در جایگاه نظارتی قرار بگیرد، در بخش خصوصی دخالت نکند.

حمیدرضا رستگار با اشاره به ضرورت و اهمیت بخش خصوصی به انصاف نیوز گفت: مشکلات در حوزه فولاد مبهم است. هنوز نمی‌توانیم اظهارنظر کنیم که روش قبل ادامه پیدا کند یا تغییراتی ایجاد شود. مشکلات بازار فولاد متوجه دولت فعلی نیست. در مدت کم نمی‌توانیم بگوییم دولت آقای رییسی چه اقدامی انجام داده است. هرچقدر دولت بر بحث نظارتی حاکم باشد، بخش خصوصی می‌تواند مؤثر باشد چون در این حوزه تجربه و توانمندی زیادی دارد. دولت رییسی هم می‌گوید که تمایل دارد گره‌های اقتصادی به دست مردم و بخش خصوصی حل شود.

دولت در جایگاه نظارتگر

وی افزود: در سیاست‌های اعمال شده ضمن ایجاد تغییرات، طبق اصل ۴۴ قانون اساسی عمل شود. برای تسهیل و رفع موانع قانون کسب و کار، طبق ماده یک و دو قانون، باید به نظرات تشکل‌ها توجه شود. دولت در جایگاه نظارتی قرار بگیرد و از هر ابزاری که می‌تواند برای نظارت اسفاده کند. برای شفافیت حوزه اقتصادی لازم است نظارت صورت بگیرد. اما دخالت دولت به صورت آشکار و گاهی غیر آشکار باعث ایجاد مشکلات می‌شود.

بازار فولاد نیازمند بست آرام اقتصادی

رستگار درباره‌ی وضعیت حوزه‌ی فولاد و آهن آلات در زمان تحریم‌ها توضیح داد: ما می‌توانیم در حوزه‌ی فولاد داخل کشور به چشم انداز مد نظر برنامه ریزی شده دست پیدا کنیم. چشم انداز سال ۱۴۰۴، تولید ۵۴ میلیون تن است. چیزی که در حال حاضر تولید می‌شود حدود ۳۰ میلیون تن است. برای رسیدن به چشم اندازی که در دنیا برای فولاد در نظر داریم باید طبق برنامه پیش برویم. متاسفانه در سال‌های گذشته در خصوص تولید فولاد و توزیع فولاد و موضوعات مرتبط، هم از مسیری که تعیین شده خارج شدیم و هم به مشکلات دیگری مثل تحریم‌ها و موضوع تورم پنهان و تورم آشکار برخوردیم. شکوفایی اقتصاد نیازمند بستر آرام و عادی است.

چسبندگی قیمت فولاد به نرخ دلار

رییس اتحادیه آهن آلات درباره‌ی تأثیر قیمت دلار بر بازار فولاد هم گفت: چسبندگی قیمت‌ها به نرخ ارز و دلار برای اقتصاد مصیبت است. دلار که گران می‌شود خیلی از کالاهای غیر مرتبط نیز گران می‌شود. من اعتقاد دارم بخشی از این موضوع که مربوط به کالای وارداتی است ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند و بخشی از آن به ما تحمیلی است که آثار مخربی در روح و روان بازار می‌گذارد و بخشی از آن هم غیر واقعی است. دولت باید درباره‌ی چسبندگی نرخ کالاها و نرخ دلار تدبیری کند.

تسهیلات مالیاتی به فروشندگان آهن و فولاد

رستگار در پاسخ به اینکه تسهیلات مالیاتی صنف آهن فروشان چقدر موثر بوده، پاسخ داد: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و میزان خسارتی که به بخش خصوصی وارد شد حمایتی نکردند و تسهیلاتی اختصاص ندادند. تقاضای ما این است که جامعه‌ی اصناف را درک کنند. نظام اداری در سازمان‌های مالیاتی اصلاح شود و موانعی که برای کسب و کار ایجاد شده برطرف شود.

وی همچنین تاکید کرد: نمی‌توان پیش بینی دقیقی از تغییرات قیمت بازار فولاد و آهن داشت؛ عوامل دیگری مثل نرخ جهانی و تولید داخلی و مصرف داخلی نیز بر آن مؤثر است ولی پیش بینی می‌کنم بازار آرامی خواهیم داشت. به‌هیچ وجه خواستار گرانی بازار فولاد و آهن نیستیم.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. سلام حرف درست این هست فروش فولاد به دلار بق مصرفی به دلار آب مصرفی به دلار مالیات به دلار حقوق کارگر به دلار سوخت گاز هم به دلار ببینیم کی به التماس میافتد دولت یا ملت یا متولی های فولاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا