خرید تور تابستان

قیمت‌گذاری استانی مرغ، تخم‌مرغ و نان

سیدرضا فاطمی امین، وزیر صمت دولت سیزدهم گفت: برخی از کالاها مانند نان، مرغ و تخم مرغ اصولا ویژگی‌های محلی دارند و در همه استان‌ها به یک قیمت تولید نمی‌شوند که به یک قیمت فروخته شوند بنابراین رئیس جمهور تاکید داشت‌ که قیمت‌گذاری کالاهایی که هزینه تولید و نظام توزیع آن‌ها بستگی به منطقه، شهر یا اقتضائات استان دارد سراسری نباشد تا با قیمت عادلانه‌تری در دسترس مردم قرار گیرد.

به‌گزارش فارس، وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: ستاد تنظیم بازار یک ستاد کشوری و ملی است و متناظر با این ستاد در همه استان‌ها به ریاست استانداران یک ستادی تشکیل می‌شود که مدیریت ستاد تنظیم بازار در استان‌هارا بر عهده دارد.

وی با بیان اینکه قیمت گذاری برخی اقلام مانند نان به استان‌ها واگذار شده است، افزود: در چند ماه گذشته در حوزهایی مانند قیمت مرغ و تخم‌مرغ موفقیت‌هایی داشته‌ایم و در اغلب شهرها و استان‌ها قیمت این کالاها ثبات داشته است و قیمت‌ها در اکثر استان‌ها یکسان بوده است.

فاطمی امین با اشاره به اینکه در مقطع فعلی تمرکز ستاد تنظیم بازار بر روی حدود 15 کالا بوده است، اظهار داشت: در برخی اقلام مواد اولیه مانند سیمان و فولاد نیز بازار به ثبات رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه در مرحله اول تمرکز ما در ستاد تنظیم بازار بر اقلامی است که اهمیت بیشتری دارد، گفت: در گام دوم با تاکید رئیس جمهور تمرکز ما بر روی سایر موادغذایی، لوازم خانگی و شوینده‌ها تمرکز خواهیم کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد درج قیمت تولید کننده روی محصولات بیان داشت: در برخی محصولات شاهد هستیم که قیمت مصرف کننده درج شده روی کالا 30 تا 40 درصد بیش از قیمت تولید کننده است و به عبارتی در نظام توزیع افزایش غیرمعمول قیمت‌ها را شاهد بوده‌ایم بنابراین برای رفع این مساله در تلاش هستیم از هفته جاری به جای درج قیمت مصرف کننده، قیمت تولید کننده بر روی 15 کالا درج خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به تاکید رئیس جمهور بر اجرای سامانه جامع تجارت گفت: این سامانه تا حد زیادی پیشرفت داشته است و در حال حاضر جریان 17 کالا در این سامانه به صورت شفاف قابل رصد است. به عنوان مثال روغن نباتی یکی از کالاهایی است که در سامانه به طور مشخص قابل رصد و پیگیری است که چقدر روغن خام موجود است و در کدام کارخانه‌ها روغن تولید و در نهایت نظام توزیع آن نیز مشخص است.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا