ضرغامی: باید با مردم با هر فکر و سبکی که دارند زندگی کرد

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دولت سیزدهم گفت: ما مشکلات زیادی داریم و در حال گذار از دوران سختی هستیم، حال مردم خوب نیست و باید با مردم با هر فکر و سبکی دارند، زندگی کرد. نباید مردم را دسته ‌و مرزبندی کنیم.

به گزارش تسنیم، سید عزت الله ضرغامی ‌در آیین بزرگداشت سید علی اکبر پروش اظهار داشت: مرحوم آقای پرورش یک شخصیت ملی، دینی، انقلابی و یک عالم و مفسر ارزشمند بود. ایشان یک چهره سیاسی بود که مسئولیت اجرایی سطح بالا و حاکمیتی نیز داشت.

وی افزود: مشکلی که ما در جمهوری اسلامی داریم که بارها در یادداشت‌هایم به آن اشاره کردم آن است که هنگامی که انسان‌های برجسته علمی و دینی و قرآنی که هویت برجسته متعلق به خودشان دارند وارد فعالیت‌های سیاسی و اجرایی می‌شوند به دلیل مقتضایی که مسئولیت‌های سیاسی و اجرایی دارد، شخصیت‌های واقعیشان تحت الشعاع مسئولیت‌هایشان قرار می‌گیرد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان آنکه خیلی از مردم که آشنایی واقعی با ویژگی‌های آن شخصیت ندارند از طریق مواضع سیاسی آن فرد او را قضاوت می‌کنند، بیان کرد: مرحوم آقای پرورش مسئولیت سیاسی سطح بالا داشت و نائب رئیس مجلس و وزیر آموزش پرورش بود.

وی ادامه داد: من از جمله کسانی هستم که از روزهای اول انقلاب با مرحوم آقای پرورش آشنا و مرتبط بودم و در برخی از مسئولیت‌های من که با ایشان ارتباط مستقیم پیدا می‌کرد ایشان به من لطف زیادی داشتند. آقای پرورش یک مفسر سطح بالایی بود.

ضرغامی با اشاره به آیه از قرآن کریم خاطرنشان کرد: ایشان درس بسیار خوب و آموزنده از قرآن را که خود شخصا شنیدم یاد گرفتم چرا که آقای پرورش بسیاری از شبهات سیاسی را با بیان قرآنی حل کرده‌اند. آیه نِعْمَ الْعَبْدُ ۖ إِنَّهُ أَوَّابٌ که دوبار در قرآن در سوره ص آمده است. اوایل انقلاب دسته‌بندی های قبیله‌ای ایجاد شده بود و سوالاتی مطرح می‌شد که مارکسیست‌ها و نگاه‌های کمونیستی تا حد زیادی بر تفکرات اسلامی بچه‌های انقلابی حاکم می‌شد که مثلا هرکس ثروت و موقعیتی دارد به طور حتم جزء شخصیت‌های منفی است و باید با آنها و اشرافی‌گری مبارزه کرد.

وی با بیان آنکه در نقطه مقابل این دیدگاه که هرکسی از این موقعیت‌ها و ثروت برخورد نیست، انسان‌های خوبی هستند، تصریح کرد: اینگونه بود که در آن زمان ملاک خوبی و بدی براساس ثروت و موقعیت افراد تعریف می‌شد که تفکرات مارکسیستی در حال تقویت این نگاه بود. در این مقطع که کسی جرأت ارائه یک تفسیر روشنی از نگاه دینی نداشت مرحوم پرورش سخنرانی خوبی در این راستا داشتند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در تشریح آیه نِعْمَ الْعَبْدُ ۖ إِنَّهُ أَوَّابٌ به نقل از آقای پرورش خاطرنشان کرد: این آیه در مورد 2 پیامبر حضرت سلیمان و حضرت ایوب است. یعنی آنها بهترین بندگان و بهترین بازگشت‌کننده به سمت ما بودند بدین معنا که این دو پیامبر اوج نگاه توحیدی بودند.

وی افزود: حضرت سلیمان اوج اشرافی‌گری و ثروت و موقعیت بود و از طرف دیگر حضرت ایوب پیامبری بود که با مشکلات متعددی مواجه بود که پس از اعلام آمادگی‌اش برای امتحان الهی، خداوند متعال همه‌ چیزهای ایوب را گرفت، هر دوی این پیامبران نعم العبد هستند و نشان می‌دهد که ثروت، موقعیت و مقام به تنهایی مانع قرب الهی نیست بلکه اینها ابزار و موقعیت‌هایی هستند که خداوند متعال برای امتحان آنها در اختیارشان قرار می‌دهد.

ضرغامی با بیان آنکه خداوند با در اختیار گذاشتن برخی ابزارها می‌‌خواهد بندگانش را امتحان کنند و ببیند که آیا از آنها در راه خدا و یا در راه طاغوت استفاده می‌کنند، گفت: برخی گاهی امکاناتی دارند خدا را بر حسب ظاهر شکر می‌کنند اما هنگامی که مشکلی به آنها وارد می‌شود این افراد از راه دین خارج می‌شوند. این موضوع در قرآن است که انسان‌ها در هر دوحالت که مورد امتحان قرار می‌گیرند از آن سربلند درآیند.

وی افزود: تجربه سیاسی من در طول این سالهای طولانی حاکی از آن است که بیشتر از ثروت، مقام و موقعیت سیاسی افراد است که او را مورد امتحان قرار می‌دهد. برخی از آدمها هنگامی که پست و مقام می‌رسند آنها را نمی‌شناسیم. پست، مقام، ثروت، رسانه‌ها، تشویق‌ها ممکن است افراد خودشان را ببازند و فراموش کنند که چه کسی بودند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان آنکه به نظر من این آیه در آن مقطع سیاسی آن زمان برای بچه‌های انقلاب که دچار فقر ایدئولوژیک شده بودند و به نیاز هدایت داشتند با بیان آن از سوی آقای پرورش به عنوان هدایتگر عمل کرد، خاطرنشان کرد: بیان، کلام، صراحت و نگاه عالمانه آقای پرورش همه را هدایت می‌کرد و ای کاش اکنون در میان مردم بود. ما مشکلات زیادی داریم و در حال گذار از دوران سختی هستیم، حال مردم خوب نیست و باید با مردم با هر فکر و سبکی دارند، زندگی کرد.

وی با بیان آنکه نباید مردم را دسته ‌و مرزبندی کنیم، اظهار داشت: اکنون نگاه عارفانه مرحوم آقای پرورش خالی است. مردم اصفهان در 8 دی امتحان خوبی پس دادند. رهبر معظم انقلاب که در فتنه‌ها مردم را به درستی هدایت می‌کنند و از گرد و غبار فتنه مردم را به سلامت عبور می‌دهند، خطاب به فتنه گران فرمودند که حرفهای حق و حتی حرفی که ناحق است و اعتقاد شما است همگی محترم، اما هنگامی که می‌بینید دشمن در حال هم نوا شدن با شما است، خود را با دشمنان تابلو دار مرز بندی کنید.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی با بیان آنکه برخی افراد یکسری ارزش‌ها را تنها برای خود می‌خواهند، گفت: بعضی اشخاص رهبری را دوست دارند اما ظاهرشان همچون ما نیست به این دلیل که شخصیت رهبری جامع است و باید بگذاریم که هرکسی علاقه‌ای به این انقلاب دارند احساس کند که ما همگی از یک خانواده‌ایم.

ضرغامی با بیان آنکه باید ما ایرانی‌ها باید وحدتمان را حفظ کنیم، تصریح کرد: هرکجا که دچار ضعف هستیم باید اعلام و چاره‌اندیشی کنیم. وظیفه انقلابی ما مبارزه با فتنه و ادامه حضور با بصیرت مردم در صحنه از طریق ایجاد وحدت، نزدیک کردن مردم و شکست دشمنانمان به هم صورت می‌پذیرد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. سنگ محک حق و باطل کیست و چیست?شما یا……
    اعتراضات ۷۸, ۸۸.,۹۶,۹۸,……با چه سنگ محکی فتنه می دانید?
    واقعا به مردم اجازه فعالیت, با هر فکر و سبکی می دهید? یا مردم مجبور به فعالیت ……..
    شماو……مردم را خودی و غیر خودی تقسیم نکردید?بر چه اساسی شما و دوستان بایدبرای مردم تصمیم گیری کنید?نگویید با رای مردم!!!که ان توهین به شعور مردم ا یران است.حداقل نمک به زخم مردم نپاشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا