خرید تور تابستان

حسین موسویان در میدل ایست آی: ایران توافق پایدار می‌خواهد

سید حسین موسویان، عضو اسبق هیات مذاکرات هسته‌ای، در مقاله‌ای در میدل ایست آی [لینک] با عنوان «ایران توافق پایدار می‌خواهد / لغو تحریمهای آمریکا تنها پاسخ است» نوشت:

هشتمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرتهای جهانی برای احیاء برجام دوشنبه این هفته آغاز شد.

علی باقری رئیس تیم مذاکره کننده ایرانی اظهار داشت که طی هفتمین دور مذاکرات پیشرفت خوبی حاصل شد. اوگفت اروپایی‌ها ابتدا مقاومت کردند اما نهایتاً پذیرفتند که مذاکرات برمبنای دو طرح پیشنهادی ایران ادامه یابد. از طرف دیگر دیپلماتهای سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس گفتند در این دور از مذاکرات مقداری پیشرفت تکنیکی حاصل شده چون مذاکرات با تیم جدید هسته‌ای ایران به نقطه‌ای نزدیک شد که با تیم قبلی هسته‌ای ایران متوقف شده بود. سولیوان مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در مورد این دور از مذاکرات گفت: “مذاکرات خوب پیش نمی‌رود چون ما هنوز راهی برای بازگشت به برجام نیافته‌ایم. تنها چیزی که خوب پیش می‌رود اتحاد ما با اروپا و اشتراک موضع بیشتر با روسیه و چین است”.

اما واقعیت این است که خروج ترامپ از برجام، منشاء اصلی همه مشکلات فعلی پروسه احیاء برجام است ضمن اینکه شرایط درمورد برنامه هسته‌ای ایران در مقایسه با ۲۰۱۵ که برجام توافق شد، بطور کلی تغییر کرده است.

تحریم‌های موحشیانه

 پس از ۱۲ سال گفتگوهای هسته‌ای، برجام بعنوان جامع‌ترین سند تاریخ عدم اشاعه مورد توافق گرفت. با وجودی که ایران در حال اجرای کامل توافق بود، ترامپ از برجام خارج شد و گسترده‌ترین تحریمها را علیه ایران اعمال کرد. چون تحریمهای ترامپ شامل تحریمهای ثانویه آمریکا بود، بقیه کشورها قادر به همکاری اقتصادی با ایران نبودند زیرا توسط آمریکا مجازات می‌شدند. طبق ماده ۲۹ برجام آمریکا، اروپا، چین و روسیه متعهد شده‌اند که مانع روابط عادی بازرگانی و اقتصادی ایران و سایر کشورها نشوند.

درس مهمی که ایران گرفت این بود که به آمریکا نمی‌شود اعتماد کرد. حتی اگر آمریکا یک سند بین المللی را امضاء کند که به تأیید شورای امنیت سازمان ملل هم رسیده باشد، بازهم ضمانتی وجود ندارد که آمریکا به عهدش عمل کند. تجربه خروج ترامپ از برجام و اعمال بیسابقه دریایی از تحریمها، حدود یک تریلیون دلاری خسارت اقتصادی به ایران زد. لذا ایران درخواست بحقی از کشورهای غربی دارد برای اینکه تضمین بدهند که خروج از برجام تکرار نخواهد شد و همه تحریمهای ترامپی هم باید برداشته شود، تا ایران به برجام برگردد.

 ترامپ در می ۲۰۱۸ از برجام خارج شد. با این وجود ایران تا می ۲۰۱۹ برجام را بطور کامل اجرا کرد به امید اینکه اروپا و روسیه و چین بتوانند به تعهداتشان عمل کنند تا ایران هم از منافع اقتصادی برجام بهره مند شود. بعد از ناامیدی، ایران نیر اقدام به کاهش تعهداتش نمود و برنامه هسته‌ای خود را فراتر از برجام توسعه داد بطوریکه امروز نقطه گریز هسته ای را از یکسال به دو ماه کاهش داده، غنی سازی زیر ۵% را به ۶۰% رسانده، انواع سانتریفیوژهای پیشرفته و پرسرعت را تولید و فعال کرده است. کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت که ۴۳۳ پوند اورانیوم غنی شده ۲۰% و ۵۵ پوند اورانیوم غنی شده ۶۰% دارد، و بجز کشورهای دارنده بمب اتم، قادر به تولید این سطح از غنی سازی نیستند.

اکنون ایران بخاطر بی عقلی ترامپ در اعمال فشار حداکثری؛ به نقطه‌ای رسیده که با یک کشور در آستانه هسته‌ای که با میزان فعلی اورانیوم بتواند حداقل یک بمب هسته‌ای بسازد، فاصله ندارد. درحقیقت هزینه این دارایی ایران، یک تریلیون دلار خسارت اقتصادی است که ترامپ به ایران وارد کرده است. در صورت احیاء برجام، تعهدات هسته‌ای ایران ظرف یکی دو ماه قابل انجام است. زیرا صدور اورانیوم غنی شده ۶۰% و ۲۰% و اورانیوم مازاد بر ۵% می‌تواند سریع صورت گیرد و توقف سانتریفیوژها پیشرفته هم نیازمند زمان طولانی نیست. یعنی ظرف یکی دوماه نقطه گریز هسته ای ایران از دوماه می‌توان به یکسال افزایش پیدا می‌کند.

بسادگی قابل پیش بینی است که به محض اینکه ایران این امتیاز را ازدست بدهد،، کنگره و دولت آمریکا سیل جدیدی از تحریمها تحت عنوان موضوعات منطقه‌ای و موشکی و حقوق بشر و تروریسم براه بیاندازند و درعملا منافع اقتصادی ایران از برجام را نابود کنند. بهمین دلیل ایران اجرای پایدار برجام را طلب می‌کند.

 سه سناریوی مطرح

نهایتاً امروزه از سه سناریو حرف زده می‌شود.

سناریوی اول آنچه که مقامات اسرائیل تبلیغ می‌کنند که در غیاب برجام به ایران حمله نظامی صورت گیرد. این سناریو یک بلوف تبلیغاتی برای فشار روانی روی ایران بیش نیست. آمریکا در شرایطی نیست که آلوده جنگ جدید در خاورمیانه شود.

سناریو دوم در غیاب برجام، استمرار همان سناریوی دوره ترامپ یعنی جنگ تمام عیار اقتصادی و سیاسی بهمراه جنگ سایبری از جمله عملیات تخریب در تاسیسات هسته‌ای و ترور دانشمندان هسته‌ای و غیره است. این سناریویی است که در چهار سال گذشته تجربه و شکست خورده است. البته در صورت شکست مذاکرات برجام، قابل پیش بینی است که آمریکا و اروپا بانی قطعنامه‌های شورای حکام آژانس علیه ایران شوند که درصورت تصویب، احتمالاً عکس العمل ایران هم خروج از برجام است. در ادامه این بحران، ممکن است مثل دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد، پرونده ایران با فشار آمریکا و اروپا به شورای امنیت سازمان ملل ببرند و قطعنامه در قالب فصل منشور علیه ایران صادر کنند که احتمالاً دراین حالت، ایران هم از معاهده ان پی تی خارج خواهد شد.

سناریو سوم که عاقلانه‌ترین سناریوست، احیاء برجام از طریق دیپلماسی است. ماجرای برجام تفاوت جالب عملکرد ایران و آمریکا به تعهداتشان را نشان داده است. ترامپ بعد از انتخاب، برجام را بعنوان میراث اوباما پاره کرد اما رئیس جمهور جدید ایران، آقای رئیسی که از جناح سیاسی مخالف روحانی است، بدنبال احیای برجام بعنوان میراث روحانی است. بطور خلاصه لازمه موفقیت دیپلماسی منوط به رفع کامل و پایدار تحریمهای مغایر با برجام توسط آمریکا است تا متقابلاً ایران هم به تعهدات کامل هسته‌ای برجامی بازگردد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا