مشکل با لباس فسفری طلبه‌ها حل نمی‌شود

حجت‌الاسلام مهراب صادق‌نیا در یادداشتی تلگرامی با عنوان «مشکل با لباس فسفری طلبه‌ها حل نمی‌شود» نوشت:

چند سال پیش که دخترم دبیرستان درس می‌خواند و من عضو انجمن اولیاء و مربیان مدرسه بودم، مدیر مدرسه همیشه نگران بی‌توجّهی دانش‌آموزان به برنامه‌های مذهبی بود. تقریباً در همه‌ی جلسه‌های انجمن این نگرانی را آشکار می‌کرد و می‌گفت که دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان از این برنامه‌ها استقبال نمی‌کنند. ما هم تلاش می‌کردیم برای افزایشِ کِششِ برنامه‌های مذهبی کاری بکنیم ولی چندان موفق نبودیم. همان موقع هم می‌دانستم که مسئله ریشه‌دارتر از تغییر محتوا و یا روش برگزاری مراسم‌هاست؛ آنقدر که با شوخی‌های مجری و رنگ فسفری و شاد لباس روحانیِ دعوت شده و یا با جایزه و این حرف‌ها نمی‌توانیم دانش‌آموزان و خانواده‌های‌شان را به این برنامه‌ها علاقه‌مند کنیم.

چند روز پیش خواهرم می‌گفت مدیرِ مدرسه‌ای که دخترش در آن‌جا درس می‌خواند، گِله کرده است که چرا خانواده‌ها از برنامه‌های مذهبی مدرسه حمایت نمی‌کنند. او گفته است هر روزی که مدرسه برنامه‌ی مذهبی دارد، بیش‌تر دانش‌آموزان به بهانه‌های مختلف، به مدرسه نمی‌آیند. و وقتی این مسئله را با خانواده‌ها در میان گذاشته است، آنان با اعتراض گفته‌اند که مایل نیستند دختران‌شان در هیچ برنامه‌ی مذهبی‌ای در مدرسه شرکت کنند.

یکی از دانشجویان دوره دکتری من که در مسائل تربیتی پرکار است و در این زمینه در دبیرستان‌ها فعالیّتِ چشم‌گیری دارد، می‌گفت که شمارِ قابل توجّهی از خانواده دوست ندارند در مدرسه برنامه‌های مذهبی اجرا شود. آن‌ها به ما می‌گویند نمی‌خواهند بچه‌هایشان در باره‌ی دین چیزی بدانند و با مسائل مذهبی آشنا شوند.

قصد ندارم مسئله را تعمیم داده و بگویم وضعیّت در همه‌ی مدرسه‌ها چنین است. اگر چه شواهدی در دست است که نشان می‌دهد این موضوع می‌تواند فراگیر باشد؛ ولی حتّی همین نمونه‌ها هم آزاردهنده و نوعی شکست در سیاست‌های فرهنگی به شمار می‌آید. اشتباه بزرگ‌تر این است که گمان بریم با تزریق شادی‌های ساختگی به برنامه‌های دینی و پوشیدن لباس‌های رنگارنگ مجریان روحانی برنامه‌های تلویزیونی می‌توانیم مشکلِ گریز جوانان و نوجوانان از برنامه‌های مذهبی را حل کنیم. مسئله عمیق‌تر از این حرف‌هاست و احتمالا به بیرون از مدرسه‌ها و اعتماد جامعه به نهاد دین بر می‌گردد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

  1. واقعا‌نمی‌دانید‌چرا‌یا‌خودتان‌را‌به‌کوچه‌علی‌چپ‌می‌زنید‌وفتی‌مردم‌می‌بینند‌مفسر‌قرآن‌۴‌هکتارجنگل‌را‌نابود‌می‌کند‌و‌کاخ‌می‌سازد‌و‌کشاورز‌نمی‌تواند‌در‌مزرعه‌خود‌توالتی‌بسازد‌‌نه‌تنها‌از‌اسلام‌بلکه‌همه‌ادیان‌متنفر‌می‌شود‌اکنون‌مردم‌از‌خداوند‌می‌خواهند‌که‌یک‌عدد‌از‌آن‌شهاب‌ها‌ی‌تر‌وتمیزرا‌که‌شیاطین‌را‌هدف‌قرار‌می‌دهد‌جدا‌کرده‌به‌لانه‌شیاطین‌…بیندازد‌و…

  2. فقط یک علت بسیار ساده و همه فهم دارد..زمانی که دین با سیاست پیوند خورد تمام مشکلات شروع شد..چرا الان هر کسی که لباس دین را بر تن کرده (طلبه ها).یا خودش را به نوعی به حکومت دینی چسبانده با گذاشتن ریش و پوشیدن لباس یقه کیپ هم شاغل هستند و هم از همه نوع امکانات رفاهی استفاده می کنند اما مردم عادی زیر خط مرگ و فقر هستند..بترسید از روزی که کاسه صبر مردم لبریز شود..چراغ ظلم تا آخر نمیسوزد.

    2
    1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا