ضرورت شفاف‌سازی درباره‌ی بودجه مراکز دینی

مهدی یزدانیان در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز درباره‌ی بودجه‌ی مراکز دینی نوشت:

بسیاری از طلاب، تنها درآمدشان شهریه ای است که از طرف علما پرداخت می شود که سقف آن یک ملیون و پانصد است. هیچ شکوه ای هم نباید باشد. چرا که به فرموده مولا علی (ع) یک مبلغ و راهبر دینی باید اقتصاد خود را با پایین ترین درآمد میزان کند. اما شنیدن طعنه های افراد نا آشنا با وضعیت معیشتی طلاب بسیار سخت است. شنیده اند بودجه حوزه علمیه و ده‌ها مرکز دینی افزایش یافته، ولی نمی دانند که اکثریت طلاب، بهره ای از این بودجه های کلان ندارند.

۱- البته بخشی از بودجه ها به تامین حقوق کارمندان این سازمانها اختصاص می یابد و مرکز خدمات، طلاب را تحت پوشش حمایتی درمانی قرار می دهد، ولی در کل ابهامات زیادی در این بودجه ها وجود دارد. طلاب زیادی بدون حقوق و مزایا در روستاهای دور افتاده و بدون امکانات وظیفه تبلیغی خود را انجام می دهند و از طرف تبلیغات هیچ حمایتی نمی شوند. در صورتی که سازمان تبلیغات ۷۶ درصد و دفتر تبلیغات ۱۱ درصد افزایش بودجه داشته اند. در ابتدای مطلب عرض شد هدف از نوشتار پاسخگو کردن مسئولان محترم است.

۲- بعضی از مراکز و سازمان‌های درآمدزا نیز داری ردیف بودجه هستند. مثلا سازمان اوقاف که امام خمینی در سال ۴۳ در انتقاد از مدیریت این سازمان فرمودند اگر به ما واگذار شود فقیری باقی نمی ماند یا آستان قدس رضوی و … آیا نمی شود در شرایطی که تورم، سفره فقر را بازتر کرده، ردیف بودجه این سازمان‌ها حذف شود؟

۳- شرح ابهامات دارای تفصیل است. ولی در شرایط اقتصادی فعلی، اگر از بودجه مراکز دینی کاسته شود و در سفره فقرا نانی گذاشته شود، سخن مبلغان دینی موثرتر خواهد بود. در دیدار علما با رئیس جمهور، علما خواستار رسیدگی به معیشت طلاب بودند. علمای اعلام باید به نمایندگی از تمام جامعه مطالبه‌گر باشند.

۴- وقتی در قم عمامه یک روحانی به زیر پا لگد مال می شود، باید در سیاست ها و رفتارها بازبینی نمود. شاید آن روحانی هم از کسانی است که ماهانه با درآمد اندک زندگی می کند. ولی مردم، حکومت را به اسم روحانیت می شناسند و روحانیت با یونیفرم واحد را برخوردار از این بودجه ها می دانند. نمی دانند که فاصله طبقاتی هم در این صنف وجود دارد.

۵- وظایف کلی این مراکز تبیین و ترویج ایدئولوژی مذهبی در جامعه است. اینکه این تشکیلات عریض و طویل چه مقدار موفق بوده اند را قضاوت نمی کنم. ولی اگر با یک شبکه خبری عرب که فقط ۷۰۰ کارمند دارد و در سطح جهانی به ۴ زبان برنامه پخش می کند مقایسه کنیم، شاید بهتر بتوانیم میزان تاثیرگزاری این ۴۳ مرکز دینی را ارزیابی کنیم.

۶- کارآیی و اثر بخشی نیاز به شفافیت دارد اگر علمای اعلام در سایتشان، بخشی را به دریافت و اعلام وجوهات و موارد مصرفی اختصاص دهند، رغبت بیشتری در جامعه برای پرداخت وجوهات ایجاد می شود.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

پیام

 1. اقای ایت الله اعرافی چندی قبل فرمودند به صد کشور دنیا سفر کرده اند.انوقت شما از محل خرج بودجه های تخصیص داده شده به نهاد های دینی میپرسید . از ایشان و دیگر فرنگ گردها بپرسید این سفرها چه خاصیتی برای مردم هر روز فقیر تر شده ایران دارد

  1. اینجا هر کسی می تواند هر اسمی برای خودش انتخاب کند و هر مطلبی را بنویسد. شما هم بی دلیل مطالبی را نوشته ای
   اولا هر کسی وظیفه ای داره، بر فرض که مردم روز به روز فقیرتر شده باشند، مسئولش رئیس جمهور و نمایندگان مجلس و وزراء هستند یا اقای اعرافی که مدیر حوزه علمیه است؟
   ثانیا کافی است یکبار از اساتید دانشگاه که سفرهای متعدد خارجی دارند بپرسی تا بهت بگویند بسیاری از این سفرها با دعوت کشور مورد نظر و با هزینه اون کشور انجام میشه. شما از کجا می دانی سفرهای اقای اعرافی بفرض که عدد شما درست باشه با هزینه دولت بوده؟
   ثالثا اگر واقعا سوال داری برو بپرس، ولی از محتوا و لحن صحبتت پیداست که جلو جلو و بدون شنیدن حرف مقابلت قضاوتت را کرده ای.

 2. حتما همین فردا شفاف سازی خواهند کرد !!! نوشابه اضافه ، سالاد ! چیز دیگری نمی خواهید ؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا