خرید تور تابستان

برای نگهداری درست از گل و گیاه در خانه چکار کنیم ؟

رپورتاژ آگهی

گل و گیاه علاوه بر اینکه می تواند زیبابخش خانه شما باشد ، می تواند تاثیر بسیاری بر روحیه شما نیز بگذارد و فضای معنوی خانه را نیز تحت تاثیر قرار دهد. برای داشتن چنین فضایی باید اصول نگهداری صحیح از گیاهان را رعایت کنید تا گیاهانی زیبا و خوش رنگ و روی داشته باشید . در این نوشته به اصول مهم نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی خواهیم پرداخت و نکاتی ارزشمند و تجربی را با شما در میان خواهیم گذاشت.

اصول نگهداری از گیاهان :

نکته ی اول در نگهداری از گیاهان در منزل توجه به نیازهای گیاهان است. این که گیاه مورد نظر در طبیعت ذاتی خود در چه شرایطی رشد میکند و چه شرایط برای آن مضر می باشد اولین قدم در نگهداری و در اصل خرید گیاه است. اگر شرایط مختلفی که گیاهان دارند قابل ایجاد نباشد، بهتر است که از خرید آن گیاه خاص پرهیز کنید چرا که نه تنها شاهد شادابی گل نخواهید بود بلکه کم کم نظاره گر از بین رفتن آن نیز خواهید شد.

انتخاب گیاه مناسب :

همانطور که در بالا اشاره شد اولین قدم انتخاب گیاه مناسب می باشد . در این جا چند مثال برای این مورد اشاره میکنیم :

برای مثال اگر در جایی که میخواهید از گیاهان نگهداری کنید ، نور افتاب مستقیم ندارید (خانه شمالی است) بهتر است از خرید کاکتوس پرهیز کنید . چرا که فاکتور نور مهمترین فاکتور در پرورش این گیاهان است و عدم توجه به آن موجبات رشد نامناسب و بدشکل شدن گیاه را فراهم خواهد کرد.

فراهم کردن شرایط :

پس از خرید گیاه باید محیطی مناسب را بر اساس نیاز های گیاه فراهم کنید. این محیط از نظر شرایط موردی به صورت زیر باید باشد :

نور در محیط :

میزان نور محیط باید بر اساس نیاز گیاه باشد. اگر گیاه نیاز به نور زیادی دارد باید در کنار پنجره قرار گیرد و با استفاده از ابزارهایی همچون پرده و … از برخورد مستقیم نور با گیاه جلوگیری شود.

اگر گیاه نیاز به نور مستقیمی دارد بهتر است که گیاه را پشت پنجره قرار دهید تا نور کافی را در طول روز دریافت کند . توجه کنید که در فصول مختلف ، فراهم کردن شرایط نوری متفاوت بوده و ممکن است نیازمند تغییراتی در محیط نگهدرای از طرف شما باشد .

دما برای گیاهان :

دما در نگهداری از گیاهان ، سالم ماندن آنها و گل دادن آنها تاثیر بسیار زیادی دارد. انتخاب دمای مناسب به نوع گل و گیاه بستگی دارد. برای مثال اگر گیاه توان مقاومت در دمای پایین را داشته باشد ، نیازی نیست که دمای بالایی برای آن در نظر گرفت . در مقابل اگر گیاه توان مقابله در دمای پایین را نداشته باشد حتما باید دمای متناسب با آن گیاه در محیط فراهم شود.

بهتر است در این مورد تصورات خود را کنار گذاشته و به بررسی خصوصیات محیط زندگی اصلی گیاهان بپردازید. بسیار دیده شده است که افراد کاکتوس ها را در فصل زمستان در کنار بخاری قرار میدهند چراکه تصور میکنند این گیاهان در محیط طبیعی خود روزهای گرمی دارند و شب ها در خنکی می باشند و گاها برخی از واریته های آنها شبها تا دماهای زیر صفر را نیز تجربه می کنند.

چنین دمایی سبب خواب گیاه در فصول سرد شده و شرایط را برای رشد مناسب آنها در فصول گرم فراهم خواهد کرد . بدین ترتیب شناخت مناسب گیاهان در فراهم کردن مناسبتر محیط نگهداری آنها بسیار موثر خواهد بود.

شرایط تغذیه :

عدم تغذیه مناسب گیاه و متکی بودن به مواد غذایی داخل خاک کار بسیار نادرستی می باشد که برخی با عناوینی همچون رشد طبیعی گیاه و … در حال ترویج آن هستند. علم تغذیه در کشاورزی علمی بسیار گسترده است که به بررسی نیازهای هر گیاه و نحوه ی تامین آن نیاز ها می پردازد . تامین نیاز گیاه با استفاده از کودها بیولوژیکی و شیمیایی راهی آسان با جوابدهی صحیح است . کود مناسب برای گل آپارتمانی بستگی به نوع گل و نیاز فصلی آن دارد. برای مثال اگر گیاهی همچون شمعدانی دارید و نیازمند تامین نیازهای آن هستید ، بهتر است در فصول بهار و تابستان گیاه را به صورت مرتبی با کودهای مخصوص گلدهی همچون کودهای NPK یا کودهای مایع آبیاری یا اسپری کنید .

نوع کود با توجه به مواد داخل آن مشخص میشود . برای مثال در کودهای NPK اگر کود مدنظر دارای کد 12 12 36 باشد ، به این معناست که کود 12 واحد نیتروژن ، 12 واحد فسفر و 36 واحد پتاسیم دارد. مقدار بالای پتاسیم در این نوع از کودها که به کودهای گلدهی معروف هستند شرایط را برای تامین تغذیه ی مورد نیاز برای گلدهی فراهم میکند.

کدهای مختلفی از این نوع کودها در شرایطی مختلف مورد استفاده قرار میگیرند. برای مثال اگر نیاز به ریشه دهی مناسب باشد پیشنهاد میشود از کودهایی استفاده شود که فسفر بالایی دارند همچون کودهای 0 52 35 که کودی بسیار مناسب برای ریشه دهی سریع است .

در استفاده از کودها توجه کنید که هیچ وقت زیاده روی نکنید و کود را بر اساس انچه که بر روی جعبه ی آن نوشته شده است یا فروشنده اعلام میکند مصرف کنید . مصرف زیاد سبب اسیب جدی به گیاه خواهد شد.

چه گیاهی نگهداری آسانی دارد ؟

با این تفکر که فلان گیاه نگهداری آسانی دارد به سراغ خرید گیاهان نروید . همه ی گیاهان در صورت رعایت اصول نگهداری از انها ، شرایط نگهداری بسیار آسانی دارند.

برای مثال نگهداری از آدنیوم اگر اصولی باشد بسیار بسیار آسان خواهد بود و سرعت رشد مناسب گیاه و گلدهی در فصل بهار نیز می تواند شما را شگفت زده کند. در مقابل اگر دما نامناسب باشد، آبیاری منظم نباشد، گیاه به خوبی تغذیه نشود و … سبب رشد نامناسب گیاه و در نتیجه از بین رفتن آن خواهد شد.

پس در انتخاب گیاهانی که قصد نگهداری از آنها را دارید، شرایط نگهداری خود را بسنجید و با قبول مسئولیت گیاه اقدام به نگهداری از آنها کنید . هر چه وقت بیشتری برای گیاهان بگذارید پاسخ مناسبتری از سوی انها دریافت خواهید کرد !

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا