توضیح وزیر اقتصاد درباره‌ی اعطای تسهیلات بدون ضامن

احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت سیزدهم با تاکید براجرای بخشنامه اعطای تسهیلات خرد به مردم بدون ضامن و براساس اعتبارسنجی، گفت: از فردا بعدازظهر که مصوبات ابلاغ می شود هیچ بهانه ای از مدیران شعب پذیرفته نخواهد بود.

به گزارش فارس، خاندوزی در گردهمایی سراسری مدیران بانکها اظهارداشت: تلاش کنیم خدمت گیرندگان شبکه بانکی، اراده تغییر در شبکه بانکی را احساس کنند

وی با بیان اینکه دو راه برای اصلاح نظام بانکی داریم، افزود: نخست ادامه مسیر قبلی است که مقصد آن چیزی متفاوت از وضع نامطلوب امروز نخواهد بود.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: راه دوم استفاده از ابتکارات و ابزارهای نوین است و کلیدواژه این رویکرد، مسیر تحولی است که نقطه شروع تحول بانکی باشد. پیام امشب من این است که بیایید دست به دست هم بدهیم تا خدمت گیرندگان شبکه بانکی، این اراده تغییر در شبکه بانکی را احساس کنند.

وی با بیان اینکه مدیران نظام بانکی افسران نظام مالی کشور و به تعبیر رئیس جمهور امنای کشور هستند که باید تحول بانکی را پیش ببرند، گفت: سهم این مدیران به اندازه همه بخش های دیگر است که می‌تواند ۱۴۰۱ متفاوتی رقم بزند.

خاندوزی، با اشاره به تاکید رئیس جمهور بر پرداخت سهل وام‌ها خرد به مردم و خطاب به مدیران بانک‌های دولتی، ادامه داد: اگر در شبکه بانکی مشتریان خوش‌حسابی هستند، باید بتوانند به راحتی تسهیلات بگیرند. این مشتریان کمترین ریسک بازپرداخت را دارند و باید مشکلی در دریافت وام نداشته باشند.

وی افزود: از همه مدیران می‌خواهم تا فردا ظهر بخشنامه بانک خود را در سایت شان بارگذاری کنند تا مردم ببینند تا مردم جزئیات و حتی کمبودها را ببینند.

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: حتما شیوه نظارت و اعتراض به عملکرد شعب در سایت بانک درج شود تا مردم بتوانند مشکل خود را برای مطالبه ضامن اظهار کنند و تلاش کنید ظرف ۴۸ ساعت پاسخ داده شود، اگر مشکل حل نشد در تغییر مدیران شعب درنگ نکنید.

وی با بیان اینکه باید بخشی از منابع بانک‌ها برای پرداخت وام های خرد در نظر گرفته شود، اظهارداشت: این سیاست‌ها برای خودنمایی نیست بلکه برای بازگشت امید به مردم است و در همین راستا بعد از ابلاغ مصوبات هیچ بهانه‌ای از سوی مدیران شعب بانک‌های دولتی درباره تسهیلات بدون ضامن پذیرفته نیست.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: درباره ضمانت اجرای مصوبه تسهیل پرداخت وام‌های خرد، دو ضمانت پیش بینی شده است؛ نخست اینکه متن نهایی این توافق با همراهی هیئت مدیره بانک‌های دولتی تنظیم شده و محدودیت های احتمالی پیش بینی شده است و هم اکنون بانک‌های دولتی با این هماهنگی به سراغ اجرای مصوبه رفته اند.

وی افزود: دوم اینکه در جلسه امشب با هیئت مدیره بانکهای دولتی و مدیران استانی آنها دو نظارت پیش بینی شد، به این ترتیب که هم بازرسی هر بانک نظارت خواهد کرد و هم بازرسی وزارت اقتصاد به صورت برخط بر این مصوبات نظارت می‌کند‌ و با مدیران شعب متخلف به سرعت و بدون اغماض برخورد خواهد شد.

وزیر اقتصاد درباره خودداری برخی بانک‌های دولتی از ارائه وام در ماه‌های پایانی سال باید گفت: اگر فردی از قبل نوبت وام او فرا رسیده و شرایط لازم را داشته باشد باید بتواند تسهیلات خود را بدون ضامن دریافت کند و از فردا بعد از ظهر که مصوبات ابلاغ می شود هیچ بهانه ای از مدیران شعب پذیرفته نخواهد بود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا