خرید تور تابستان

«تندروها» هم در مقابل رئیسی و هم روحانی

دلواپسان همیشه در صحنه….

به گزارش آرمان ملی، زمانی که در دولت روحانی پس از 12سال مذاکره ایران و قدرت‌‌های جهان به توافقی مشترک تحت عنوان برجام رسیدند و به واسطه آن بخشی از تحریم‌های ایران لغو شد بسیاری از داخل موضع مخالف گرفتند و توافق میان ایران و کشورهای 1+5 را  تخطئه و تخریب کردند، خیانت به کشور خواندند و به تیم مذاکره هسته‌ای وقت که مقام معظم رهبری آنها را امین، صادق، شجاع و دلسوز خوانده بودند برچسب‌هایی چون خائن، سازشگر و غرب‌گرا زدند. هر چند که به قرائت بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران برجام ثمرات بسیاری داشت و تاثیرات زیادی بر اقتصاد کشور گذاشت و اگر نبود خروج یک طرفه ترامپ از این توافق و نقض برجام اکنون ایران به مواهب و ثمرات بیشتری از توافق هسته‌ای دست پیدا می‌کرد.

اما این جریانات مخالف و دلواپس حتی خروج آمریکا از برجام را نیز به ایران و نوع موضع‌گیری دولت وقت ارتباط دادند و دولت را تخطئه کردند. با این حال با گذشت فعل و انفعالات سیاسی در داخل و نظام بین‌الملل که شاید مهم‌ترین آن تغییر هرم قدرت اجرایی در آمریکا و تمایل این کشور به احیای برجام بود و در همین راستا پس از مدتی مذاکرات احیای برجام میان ایران و کشورهای 1+4 آغاز شد و پیش رفت اما دلواپسان داخلی همان‌طور که در زمان انعقاد برجام به تخطئه و تخریب مشغول بودند در مذاکرات احیای برجام نیز آن را بدون دستاورد، بی‌حاصل و بی‌فایده خواندند. تا اینکه پس از 6 دور مذاکره طی انتخاباتی دولت در ایران تغییر کرد و جریان رقیب دولت گذشته روی کارآمد و مذاکرات حدود 4 ماه به تعلیق رفت. با روی کارآمدن دولت اصولگرایان بسیاری فاتحه برجام را خواندند و مخالفان این توافق شادان از روی کارآمدن دولت متبوع خود از مخالفت ایران با مذاکره و بیرون آمدن از برجام سخن می‌گفتند.

این در حالی است که از همان ماه‌های اول مشخص شد که سیاست ایران در قبال برجام تغییری نکرده و با استقرار تیم جدیدی در وزارت امور خارجه و تغییر تیم مذاکره کننده؛ ایران دور هفتم و هشتم مذاکرات را با دستور کاری جدیدی پیش برد. حال جدای از این موضوع که مخالفان برجام که تا دیروز به آتش زدن برجام در مجلس افتخار می‌کردند و آن را لاشه متعفن می‌خواندند چگونه امروز مدافع مذاکره و توافق شده‌اند پرسش این است تا دیروز دولت روحانی روی کار بود و برجام دستاویزی بود که به آن دولت بتازند و هجمه کنند پس چرا امروز که دولت انقلابی رئیسی روی کار است و مذاکرات را پیش می‌برد باز هم مواضع آنها تغییر پیدا نکرده و همچنان در نظرشان احیای برجام حتی به قیمت برداشته شدن تحریم‌ها عقلانی و درست به نظر نمی‌رسد؟ آنچه مسلم است با این رویکرد می‌توان گفت که دلواپسان و رسانه‌‌هایشان اساسا درک مناسبی از مفهوم منافع ملی ندارند و صرفا همه چیز را در قالب منویات و اهداف خود تعریف کرده و می‌بینند.   اظهارات نسنجیدهسه‌شنبه بود که حسینیه جماران میزبان نشستی تحت عنوان پشت خیمه دشمن با سخنرانی سعید جلیلی رئیس سابق شورای عالی امنیت ملی و دیپلمات سابق بود که در این نشست جمعی از مردم حضور داشتند که عده‌ای از حاضرین در این نشست پلاکاردهایی در جهت مخالفت با برجام و مذاکره مستقیم با آمریکا با مضمون «برجام چک بی‌محل است»؛ «مذاکره مستقیم هرگز» و «خون حاج‌قاسم را معامله نمی‌کنیم» در دست داشتند. درست مثل ماجرای مدرسه فیضیه قم در دولت روحانی اما در ابعاد کوچک‌تر. این در حالی است که این افراد به یک نکته توجه ندارند که مسائل سیاست خارجی و امنیت ملی اموراتی حزبی و جناحی نیست که با رویکردهای جریانی و جناحی با آنها برخورد کرد بلکه با این مسائل در راستای منافع ملی و در بالاترین سطوح نظام تصمیم‌گیری می‌شود.

حال اینکه دلواپسان و هواداران‌شان باید بدانند که اگر تصمیمی برای مذاکره در دولت پیشین و این دولت در جهت احیای برجام اتخاذ شده با موافقت مقامات عالیه نظام بوده و دستور کار مشخص مذاکره کنندگان نیز از سوی سطوح بالای نظام تدوین و به مذاکره کنندگان ابلاغ شده است. چه اینکه چندی است بحث مذاکره مستقیم با آمریکا نیز مطرح شده که چندی پیش امیر عبداللهیان وزیر امورخارجه نیز در این خصوص گفته بود «مذاکره با آمریکا هرگز تابو نبوده و اگر نیاز به مذاکره مستقیم با آمریکا باشد آن را نادید نخواهیم گرفت.» قدر مسلم اگر مقاماتی چون وزیر امور خارجه اجازه‌های لازم را برای مذاکره مستقیم نگرفته باشند؛ با توجه به حساسیت‌های موجود در جامعه هیچ گاه چنین مساله‌ای را به زبان نیاورده و حاشیه ایجاد نمی‌کنند. اما واقع مطلب آن است که امروز ایران روی مذاکرات وین حساب باز کرده و هرگونه اظهارات مایوس کننده و تخریب کننده‌ای بازی در زمین دشمن حساب می‌شود. برجام در چند قدمی احیا قرار دارد و باید تصمیمات مهم سیاسی اتخاذ شود و شاید یکی از همین تصمیمات مذاکره مستقیم از سر اقتدار و عزت با آمریکا باشد. لذا اگر این مذاکره بتواند باعث شود که منافع ملی ایران به نحو بهتر و بیشتری تامین شود قدر مسلم این اتفاق خواهد افتاد.

مشخص نیست که چرا دلواپسان امروز در دولت رئیسی هم به برجام و مذاکره با آمریکا حمله می‌کنند و وزیر خارجه را آماج اتهام قرار می‌دهند. گویا اساسا نوع نگرش آنها نسبت به مسائل ملی برداشت‌‌هایی سطحی است که بیش از فایده برای کشور هزینه ایجاد می‌کند و باید فکری برای این نوع رفتار‌ها بشود.    نامه وزارت خارجه به رهبریوزارت امور خارجه در نامه‌ای به مقام معظم رهبری برخی از مصادیق کارشکنی در روند مذاکرات را برشمرده و از معظم‌له درخواست کرده جلوی این جریان خودسر را در روند مذاکرات بگیرد. شنیده می‌شود وزارت خارجه هم به صورت مکتوب و هم به صورت شفاهی از جریانی که در کشور بر سر روند مذاکره با گروه 1+4 سنگ‌اندازی می‌کند گلایه جدی را تقدیم مقام معظم رهبری کرده است. امیرعبداللهیان نیز در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس به صراحت گفته که ما از سوی رهبر معظم انقلاب مجوز مذاکره با آمریکا را گرفته‌ایم ولی یکی از نزدیکان آقای جلیلی به دروغ توییت می‌کند که «وزیر خارجه بابت مطرح کردن مذاکره با آمریکا از سوی مقام عالی‌رتبه تذکر گرفته است!» وزیر خارجه در ادامه گفته ما خط قرمز نظام و رهبری را ابدا رد نمی‌کنیم و واقف هستیم که تیم قبلی چه کرده و ما چه می‌کنیم! گفته می‌شود تعدادی از فعالان رسانه‌ای در جلسات محدود برای عملیات روانی علیه روند فعلی مذاکرات در برخی رسانه‌های رسمی و شبکه‌های اجتماعی برنامه‌ریزی می‌کنند که گزارش کامل آن در پیوست نامه به رهبر معظم انقلاب موجود است.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. سلام
    چون نان این افراد در تحریم و بدبختی ملت است ، این ها نه تنها توجهی به ملت و منافعش ندارن بلکه برخلاف امام گفتن اصلا توجهی به حرفای رهبر هم ندارن و فقط ایشان را سپر خود کرده اند سوال اساسی اینه چرا کسی با این افراد برخورد نمیکنه؟ در دولت قبلی رهبر بارها تاکید بر حمایت از دولت داشت اما این ها دائما دولت را تحت فشار میبردن و ضعف دولت سبب ضعف مردم میشد.
    دقیقا یکی از عوامل اصلی مسائل منفی کشور این جماعت هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا