خرید تور تابستان

اوکراین از پس دادن کلاهک های هسته ای خود ابراز پشیمانی کرد

سفیر اوکراین در کشورمان گفت: مطمئن هستم که تحویل زرادخانه‌ی هسته‌ای اوکراین یک اشتباه سیاسی بود و نباید این اشتباه را می‌کردیم.

سفیر اوکراین در تهران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مهر، به تشریح شرایط و مواضع کشورش در پی تهاجم روسیه پرداخت. وی در این گفتگو که به درخواست سفارت اوکراین انجام شد، در حالی روسیه را به نقض تفاهمات امنیتی بوداپست متهم کرد که تمایلی برای اشاره به نقش کشورهای غربی در نقض تفاهم نامه‌های امنیتی برای عدم گسترش ناتو به شرق نداشت.

گفتنی است، خبرگزاری مهر آماده مصاحبه با سفیر روسیه در تهران و شنیدن روایت نماینده مسکو از این رخداد است.

«سرگئی بوردیلیاک» ضمن تشریح آخرین جزئیات از وضعیت درگیری‌های اوکراین، گفت: همانطور که شما اطلاع دارید «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه، فرمان جنگ علیه اوکراین را اعلام کرد و حمله مسلحانه روسیه به اوکراین شروع شده است.

وی افزود: این حمله در سراسر سرزمین ما از شرق به غرب و از شمال به جنوب اوکراین انجام شده و پایگاه‌های نظامی و فرودگاه شهرهای مختلف اوکراین توسط موشک‌های روسیه مورد هدف قرار گرفته است.

سفیر اوکراین در کشورمان تصریح کرد: این حمله از طرف مرز شرقی و شمالی روسیه و همچنین از طرف کشور بلاروس شروع شده است.

بوردیلیاک افزود: اطلاعات جنگی در حال تغییر است، اما تا به حال ما اطلاع داریم که حدود هفت یا هشت هواپیما و تعدادی از بالگردهای روسیه را ساقط کرده‌ایم و ۵ تانک این کشور نابود شده است.

توصیه به ایرانی‌های مقیم در اوکراین

وی در پاسخ به نگرانی خانواده‌های ایرانی که فرزندان‌شان در اوکراین در حال تحصیل هستند نیز گفت: دانشجویان ایرانی باید در خوابگاه باشند و محل اقامت خودشان را ترک نکنند و همچنان با سفارت ایران در کیف در ارتباط باشند.

سفیر اوکراین در تهران در واکنش به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه پیش‌تر اوکراین، یکی از کشورهای قدرتمند هسته‌ای بود اما الان پس از تحویل تسلیحات هسته‌ای، قدرت بازدارندگی ندارد، گفت: من مطمئن هستم که تحویل زرادخانه‌ی هسته‌ای اوکراین یک اشتباه سیاسی بود و نباید این اشتباه را می‌کردیم.

بوردیلیاک اظهار داشت: اوکراین در برابر تحویل این زرادخانه هسته‌ای، تضمین‌های امنیتی را گرفت و طی سال‌های اخیر و بعد از امضای موافقتنامه «بوداپست اوکراین» به انجام تعهدات خود پایبند بوده است، اما روسیه به این تعهدات احترام نگذاشت و پایبند نبود.

وی تصریح کرد: تضمین‌های امنیتی در مقابل تحویل تسلیحات هسته‌ای، در تفاهم‌نامه‌ی «بوداپست» بود که به امضای آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین رسید و پنج کشور این تفاهمنامه را امضا و تضمین‌های امنیتی را به اوکراین ارائه کرده‌اند.

سفیر اوکراین در تهران افزود: تنها کشوری که این تعهدات را نقض کرد و تضمین‌های امنیتی خود را برای اوکراین انجام نداد، روسیه است.

با موضع «امیرعبداللهیان» درباره بحران اوکراین موافقم

بوردیلیاک در واکنش به توئیت امروز حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان که گفته بود «بحران ⁧اوکراین⁩ ریشه در اقدامات تحریک‌آمیز ناتو دارد، ما توسل به جنگ را راه حل نمی‌دانیم و برقراری آتش بس و تمرکز بر راه حل سیاسی و دموکراتیک یک ضرورت است»، تصریح کرد: جنگ هرگز راه‌حل درستی برای هیچ مشکلی نخواهد بود. من با آقای امیرعبداللهیان موافقم.

مشروح این گفتگو به‌زودی در مهر منتشر خواهد شد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

 1. خداروشکر
  بالاخره فهمید

  حالا فهمیدی چه غلطی کردی؟
  نتیجه اعتماد به غرب

  تا چند سال پیش که هزاران بمب اتم داشتید هیچ کسی جرعت چپ نگاه کردن به خاک شما رو نداشت
  خودتون با مذاکره و تسلیم گور خودتون رو کندید

  24

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا