روسیه قطعنامه‌ی محکومیت روسیه را وتو کرد!

روسیه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه محکومیت حملات این کشور به اوکراین را وتو کرد.

به گزارش تسنیم و به نقل از اسپوتنیک، 11 کشور به پیش‌نویس قطعنامه رأی مثبت و 4 کشور از جمله چین، هند و امارات رأی ممتنع دادند و روسیه که دارای حق وتو است به این پیش‌نویس رأی منفی داده است.

در همین رابطه، «واسیلی نبنزیا» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد در جلسه جمعه‌شب شورای امنیت گفت که روسیه به پیش‌نویس قطعنامه عملیات نظامی خود در اوکراین به دلیل «ماهیت ضد روسی» آن رأی منفی داده است.

نبنزیا اعلام کرد که روسیه در حال جنگ با اوکراین نیست، بلکه عملیاتی را برای حفاظت از جمعیت منطقه دونباس و تخلیه اوکراین از دست نازی‌ها انجام می‌دهد.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد اظهار داشت که غرب، «اوکراین را در بازی ژئوپلیتیک خود تبدیل به یک مهره کرده است» و نیروهای روس به زودی مأموریت‌های خود را در اوکراین آغاز خواهند کرد.

کشورهای روسیه، آمریکا، فرانسه، انگلستان و چین به عنوان پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، دارای حق وتو برای جلوگیری از هر قطعنامه‌ای هستند که مورد تأیید آنها نیست.

برای تصویب هر قطعنامه‌ در شورای امنیت سازمان ملل، تأیید حداقل 9 نفر از 15 عضو لازم است و علاوه بر آن هیچ یک از 5 عضو دائمی نباید مخالفتی با قطعنامه داشته باشند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا