خاطرات هاشمی | روایت تکان‌دهنده از زلزله منجیل و رودبار

به‌کوشش ناصر غضنفری، انصاف نیوز:

جمعه 1 تیر 1369 

ساعت هشت و نیم صبح با آقای‌ تورگوت اوزال رییس‌جمهور ترکیه، به تقاضای او، تلفنی صحبت کردم؛ وقوع زلزله رودبار را تسلیت گفت و اظهار آمادگی برای هر نوع کمک کرد و گفت وزیر خارجه‌اش به ایران می‌آید؛ گفتم قبل از سفر، درباره فیلم «اسلحه عُریان»۱ اقدامی بشود که هنگام سفر به ایران تلخ نباشد.

 با چند هلی‌کوپتر، همراه چند وزیر به‌سوی رودبار و منجیل پرواز کردیم. در فرودگاهی در شرق قزوین که هلی‌کوپترها به انتظار فرمان حرکت، تجمع کرده بودند، فرود آمدیم. سوخت‌گیری کردند. آنها را به خاطر معطلی ملامت کردم؛ گفتم به منطقه پرواز کنند.

برفراز مناطق زلزله زده پرواز کردیم. حجم خرابی‌ها خیلی بالا است. بعضی روستاها به‌کلی منهدم شده است. روی شهرهای لوشان، منجیل و رودبار دور زدیم و در رودبار نشستیم. مقداری پیاده و با ماشین در خیابان‌های شهر گشتیم. بیش از هفتاد درصدِ شهر خراب شده است و بسیاری از مردم هنوز زیر آوار هستند. به خاطر بسته بودن راه، دیروز ماشین‌های سنگین مهندسی به محل نرسیده‌اند؛ امروز تعدادی رسیده و مشغول کار بودند؛ ولی خیلی کم است.

مردمِ عزادار به‌شدت ناراحتند. بعضی با کمک بستگان و نیروهای امدادی مشغول کاوش در محل خانه‌های خود، برای افراد و جنازه‌ها و اثاثیه هستند. جنازه و مجروح کم بود؛ اغلب منتقل کرده‌اند. در چادرِ ستاد امداد با مسئولان صحبت کردم؛ تقسیم کار و سازماندهی جدید درست شد. هنوز به روستاها نرسیده‌اند؛ قرار شده هلی‌کوپترها فعال شوند. برای جمعی از مردم صحبت کوتاهی نمودم و به شهر منجیل رفتیم.

در منجیل خرابی بیشتر است، ولی کارهای امدادی جلوتر است؛ چون دیروز جاده باز بوده. شهر منجیل را به شهرداری تهران واگذار نمودیم. وضع مردم شبیه رودبار است. با فرمانده پادگان محل صحبت کردم. جمعی از اسرای عراقی اینجا هستند که در محل باز نگهداری می‌شوند؛ به خاطر استحکام پادگان، تلفاتی جز تعدادی مجروح نداشته‌اند.

با هدف رفتن به روستاهای مخروبه قزوین پرواز کردیم، ولی خلبان‌ها در راه گفتند که نمی‌توانند بنشینند؛ احتمال دادم خلاف می‌گویند. به نظر می‌رسد به طور کلی هوانیروز خوب عمل نکرده است. در پادگان لاهوتی = حُرّ فرود آمدیم. مصاحبه‌ای نمودم. خیلی خسته و کوفته به خانه آمدم.

دکتر ولایتی، وزیر امور خارجه، درباره پذیرش کمک‌های خارجی، مخصوصاً کشورهایی مثل مصر و آمریکا، تلفنی پرسید؛ گفتم مانعی ندارد. گزارش وسعت پیشنهاد کمک‌های خارجی را داد. به آقای محمدفروزنده، جانشین ستاد فرماندهی کل قوا گفتم موافقت کنند، ماشین‌های مهندسی از جبهه بیایند. یاسر هم رسید و گفت رسیدگی به منطقه دِیلَمان خوب نیست.

شنبه 2 تیر 1369 

از منطقه خواستند که دکتر ایرج فاضل، وزیر بهداشت، برای بررسی وضع بهداشت به رودبار برود؛ رفته رفته به خاطر انتشار عفونت جنازه‌های مانده در زیر آوار، منطقه به خطر افتاده است؛ دستور دادم، رفت. سیل پیام‌های همدردی و کمک‌های محدود دولت‌ها و سازمان‌های خارجی می‌رسد؛ همکاری و همدردی وسیعی اظهار می‌شود.

شب با احمدآقا مهمان آقای خامنه‌ای بودیم. رهبری با دادن ارز دولتی به آیت الله سیدمحمدرضا گلپایگانی، به منظور دادن شهریه در پاکستان موافقت نکردند؛ آقای سیدحسن طاهری خرم‌آبادی خواسته بود. درباره مسایل زلزله و اصلاح ساختار تهران و انتقال مرکز سیاسی مذاکره کردیم.

(۱). فیلم آمریکایی توهین آمیز«اسلحه عریان» در سال 1988، در هالیوود تولید شده بود. در این فیلم کمدی، «چارلز گراردای» بازیگر آمریکایی در نقش حضرت امام(ره) ظاهر شده بود و در صحنه ای از فیلم، «فرانک بین»، شخصیت اصلی فیلم، که یک کارآگاه است، به بازیگر نقش امام سیلی می‌زند. اکران فیلم اسلحه عریان با اعتراض شدید وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی مواجه شد. با توجه به اکران این فیلم در استانبول، آقای هاشمی از رییس‌جمهور ترکیه خواسته است که اکران آن را متوقف کنند. 

منبع: خاطرات هاشمی رفسنجانی در سال  1369

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا