خرید تور نوروزی

فرودگاه‌ مهرآباد در جمع ۱۰ فرودگاه پرترافيک خاورميانه و آفريقا

هفت فرودگاه ایران در رتبه‌بندی ۵۰ فرودگاه خاورمیانه و قاره آفریقا از جنبه‌های اعزام و پذیرش مسافر، بار و نشست و برخاست هواپیماها مورد بررسی و قیاس قرار گرفتند. بر اين اساس فرودگاه مهرآباد نهمين رتبه در اعزام و پذيرش مسافر را کسب کرد.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، طی این گزارش عملکرد و جایگاه فرودگاه‌های ایران در ناحیه خاورمیانه و قاره آفریقا در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.

بر اساس اعلام گروه آمار هوانوردی و فرودگاهی به نقل از گروه تحلیل‌گران ENAC ٬ در حوزه اعزام و پذیرش فرودگاه مهرآباد با اعزام و پذیرش ۱۳ میلیون و ۵۱۵ هزار و ۶۹۳ مسافر در سال ۲۰۱۵ توانست رتبه ۹ را از میان ۵۰ فرودگاه پرترافیک خاورمیانه و قاره آفریقا کسب کند. فرودگاه‌های مشهد با اعزام و پذیرش ۸ میلیون و ۵۴۵ هزار و ۵۹۸ مسافر و فرودگاه امام خمینی(ره) با اعزام و پذیرش ۷ میلیون و ۲۴۳ هزار و ۱۲۰ مسافر به ترتیب در رتبه‌های ۱۶ و ۱۸ این جدول قرار گرفتند.

همچنین در این جدول فرودگاه‌های کیش، شیراز، اصفهان، اهواز و تبریز به ترتیب رتبه‌های ۳۶، ۳۷، ۴۰، ۴۱ و ۵۰ را به خود اختصاص دادند. فرودگاه‌های دبی، دوحه و جده سه فرودگاه نخست این جدول به شمار می‌آیند.

بر اساس رتبه‌بندی فرودگاه‌های خاورمیانه و قاره آفریقا به تفکیک درصد رشد اعزام و پذیرش مسافر در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ ، فرودگاه امام خمینی(ره) با ۱۹ درصد رشد در رتبه سوم، فرودگاه شیراز با ۱۱ درصد رشد در رتبه ۷، فرودگاه مشهد با ۵ درصد رشد در رتبه ۱۲، فرودگاه تبریز با ۳ درصد رشد در رتبه ۱۴، فرودگاه‌های کیش و اصفهان با ۱ درصد رشد در رتبه ۱۶، فرودگاه اهواز با رشد صفر در رتبه ۱۷ و فرودگاه مهرآباد با رشد منفی ۲ در رتبه ۱۹ قرار گرفتند.

بر پایه این آمار فرودگاه‌های دبی، ژوهانسبورگ و دوحه از لحاظ تعداد نشست و برخاست هواپیماها در ۵۰ فرودگاه منطقه خاورمیانه و قاره آفریقا طی سال ۲۰۱۵ توانستند جایگاه نخست تا سوم را کسب کنند. فرودگاه مهرآباد نیز با ۱۰۹ هزار و ۷۵۰ نشست و برخاست در رتبه نهم این جدول قرار گرفت.

همچنین در این آمار فرودگاه‌های مشهد با نشست و برخاست ۵۹ هزار و ۴۵۸ فروند هواپیما در رتبه ۲۶، امام خمینی(ره) با نشست و برخاست ۵۰ هزار و ۴۲۳ فروند هواپیما در رتبه ۲۹ قرار گرفتند. فرودگاه‌های شیراز با رتبه ۳۹، کیش با رتبه ۴۲، اهواز با رتبه ۴۳، اصفهان با رتبه ۴۶ و تبریز با رتبه ۴۸ شناخته شدند.

در رتبه‌بندی فرودگاه‌های خاورمیانه و قاره آفریقا به تفکیک درصد رشد نشست و برخاست پروازها در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ ٬ فرودگاه امام خمینی(ره) با ۱۶ رصد رشد در رتبه دوم، فرودگاه شیراز با ۱۵ درصد رشد در سوم، فرودگاه مشهد با ۶ درصد رشد در یازدهم، فرودگاه‌های کیش٬ اهواز٬ اصفهان با ۳ درصد رشد در رتبه چهارم، فرودگاه تبریز با یک درصد رشد در رتبه شانزدهم و فرودگاه مهرآباد با منفی یک درصد رشد در رتبه هجدهم قرار گرفتند.

در رتبه‌بندی ۵۰ فرودگاه خاورمیانه و قاره آفریقا به تفکیک ارسال و پذیرش بار و پست در سال ۲۰۱۵، فرودگاه‌های امام خمینی(ره) با ارسال و پذیرش ۱۳۵ هزار و ۱۹۲ تن بار در رتبه پانزدهم، مهرآباد با ارسال و پذیرش ۹۵ هزار و ۱۵۷ تن بار در رتبه نوزدهم، مشهد با ارسال و پذیرش ۸۱ هزار و ۲۸۵ تن بار در رتبه بیست و یکم، کیش با ارسال و پذیرش ۲۸ هزار و ۹۲۲ تن بار در رتبه بیست و هشتم، شیراز با ارسال و پذیرش ۲۷ هزار و ۵۳۷ تن بار در رتبه سی‌ام، اصفهان با ارسال و پذیرش ۲۲ هزار و ۴۱۶ تن بار در رتبه سی و سوم، اهواز با ارسال و پذیرش ۱۹ هزار و ۱۲۸ تن بار در رتبه سی و ششم و تبریز با ارسال و پذیرش ۱۱ هزار و ۷۹۹ تن بار در رتبه سی و هفتم قرار گرفتند.

فرودگاه‌های دوحه، جده و تونس بالاترین میزان درصد رشد ارسال و پذیرش بار و پست در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ را به خود اختصاص دادند. فرودگاه امام خمینی(ره) با ۱۶ رصد رشد در رتبه پنجم، فرودگاه شیراز با ۶ در رشد در رتبه دهم، فرودگاه مشهد با ۴ رصد رشد در رتبه دوازدهم، فرودگاه تبریز با یک در صد رشد در رتبه پانزدهم، فرودگاه کیش بدون رشد در رتبه ۱۶، فرودگاه اصفهان با رشد منفی یک درصد در رتبه هفدهم، فرودگاه اهواز با رشد منفی ۲ در رتبه هجدهم و فرودگاه مهرآباد با رشد منفی ۱۰ در رتبه بیست و یکم معرفی شدند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا