«صیانت» توییتر و فیسبوک در روسیه

دیجیاتو نوشت: روسیه در اقدامی تلافی‌جویانه در پاسخ به محدود شدن رسانه‌های این کشور در شبکه‌های اجتماعی، دسترسی به فیسبوک را به‌طور کامل مسدود کرد. رگولاتور ارتباطات روسیه در ادامه از فیلتر شدن توییتر خبر داد و طبق گزارش‌ها به نظر می‌رسد که یوتیوب هم فیلتر شده است.

فیسبوک و اینستاگرام به موجب تحریم و درخواست اتحادیه اروپا، دسترسی به دو رسانه دولتی روسیه یعنی «راشا تودی» و «اسپوتنیک» را در این قاره و البته در بریتانیا مسدود کردند. این اتفاق واکنش رگولاتور ارتباطات روسیه را به دنبال داشت.

رگولاتور روسیه می‌گوید فیسبوک از اکتبر سال 2020 در 26 مورد علیه رسانه‌های این کشور دست به اقدام تبعیض‌آمیز زده و دسترسی سرویس‌هایی مثل راشا تودی و RIA را محدود کرده است. این رگولاتور هفته گذشته به‌صورت محدود فیسبوک را فیلتر کرد و مدعی شد که این شرکت قوانین و آزادی‌های شهروندان روسیه را نقض کرده است.

فیسبوک روسیه
«نیک کلگ»، مدیر امور جهانی متا، کمپانی مادر فیسبوک در پاسخ به این اتفاق گفت فیلتر این شبکه اجتماعی دسترسی میلیون‌ها روسی به اطلاعات قابل اطمینان و بستر ارتباط با دوستان و خانواده را از بین می‌برد. او افزود: «تمام تلاش خود را می‌کنیم تا دسترسی به سرویس‌هایمان آزاد شود و همه بتوانند به شکلی ایمن به ابراز عقاید و هماهنگی برای انجام اقدامات مختلف بپردازند.»

روسیه توییتر را هم فیلتر کرده است
افزون بر این، سرویس بررسی وضعیت اینترنت GlobalCheck می‌گوید سرویس‌دهندگان اینترنت روسیه توییتر را هم فیلتر کرده‌اند. سخنگوی این شبکه اجتماعی اذعان کرده که از گزارش‌های فیلترینگ آگاه است اما هنوز تفاوت خاصی را نسبت به وضعیت قبلی در دسترسی به سرویس‌های خود مشاهده نکرده است. سیستم‌های «گلوبال‌چک» همچنین نشان می‌دهد که یوتیوب هم در روسیه فیلتر شده است.

یوتیوب روسیه
مسدودسازی این دو شبکه اجتماعی در شرایطی انجام شده که روسیه به تازگی لایحه‌ای برای جرم‌انگاری نشر گزارش‌های نادرست را به تصویب رسانده است. این لایحه که به امضای ولادیمیر پوتین هم رسیده، افراد را به خاطر نشر این گزارش‌ها تا حداکثر 15 سال به زندان محکوم می‌کند. به دنبال تصویب این قانون، شماری از رسانه‌ها از توقف فعالیت تا انجام بررسی‌های بیشتر خبر دادند. CNN، بلومبرگ و BBC از جمله این خبرگزاری‌ها هستند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا