مشاور روحانی: مذاکره مستقیم ایران با آمریکا راه شکست بازی روس‌هاست

مشاور سیاسی دفتر حسن روحانی در دوران ریاست جمهوری می‌گوید که ایران «برای نیفتادن در دامِ روسیه، فقط می‌تواند با برقراری «تعادل استراتژیک» از طریق مذاکره مستقیم با آمریکا، بازی خطرناک روس‌ها را به بن‌بست بکشاند».

به گزارش انصاف نیوز، حمید ابوطالبی در توییتر نوشت:

دو سال است که شرق‌گرایی افراطی در کشور رونقی ویژه گرفته، و تعادل سیاست خارجی را برهم زده است؛ ادعای ناصحیح داشتن روابط استراتژیک با روسیه هم شرایطی را پدید آورده که افراط‌گرایی درسیاستِ نامتعادلِ نگاه به شرق، ایران را درگیر بحرانی تازه‌ و منفعت طلبیِ بازیگری دیگر کند.

چرا که اینک روسیه به این باور رسیده که «عدم اشاعه هسته‌ای» و مذاکرات برجام بهترین محمل برای حل بحران تحریم‌های روسیه و بهترین راه جهت ایجاد فشار بر غرب و تأمین روزنه‌ای به منظور نفس کشیدن اقتصاد تحریمی روسیه (اوکراین) است؛ همان روسیه‌ای که رأیش ایران را تحت فصل هفتم منشور قرار داد!

روسیه میداند که فقط کنگره‌ آمریکا قادر به ارائه تضمین واقعی است، و وزیر خارجه نه قادر است تضمینی دهد و نه تضمین کتبی او ارزشی دارد؛ بلکه فقط بهانه‌ای میشود که روسیه بار تحریم‌های خود را بر دوش ایران نهاده و با تهدید ایران به استفاده از «مکانیزم ماشه»، کشور را در راستای منافعش به قهقرا‌ بکشاند.

ایران نه میتواند ‌و نه باید بار خطای استراتژیک حمله‌ روسیه به اوکراین را به دوش بکشد؛ و نباید اجازه دهد تا بخشی از این بازی پیچیده شود. لذا، و برای نیفتادن در دامِ روسیه، فقط میتواند با برقراری «تعادل استراتژیک» از طریق مذاکره مستقیم با آمریکا، بازی خطرناک روس‌ها را به بن‌بست بکشاند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. گنجاندن مکانیزم ماشه از پیشنهادهای خانه خراب کن لاوروف بود ، اصرار زیاد او و کلنجار رفتن های ظریف نتیجه نداد و اروپا هم چون می دید هر بندی که بدست ایران بسته شود بنفع آنان است با لاوروف همصدا شدند، ما اشکال مان این است که کسی را نداریم تا …

    3
    1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا