واکنش احزاب شیعه به حمله موشکی سپاه: به هیچ طرفی اجازه نقض حاکمیت عراق داده نشود

کمیته هماهنگی شیعیان عراق با صدور بیانیه‌ای به حمله‌ی موشکی اخیر سپاه پاسداران به اربیل واکنش نشان دادند.

به‌گزارش انصاف نیوز، در بخشی از این بیانیه آمده است: «مسئولان ذیربط باید سریعاً توضیحات خود را ارائه دهند و کمیته‌های تحقیق پارلمانی و دولتی تشکیل شود تا حقیقت روشن شود و از استفاده از خاک عراق برای حمله به کشورهای همسایه جلوگیری شود و با رفع بهانه‌ها و بستن همه دریچه‌های نفوذ دخالت خارجی‌ در امور داخلی عراق، به هیچ طرفی برای نقض حاکمیت این کشور اجازه داده نشود».

خبرگزاری فارس نوشت:

«سران کمیته هماهنگی شیعیان عراق موسوم به «الاطار التنسیقی» (چارچوب هماهنگی) در نشست روز یکشنبه (۱۳ مارس)، درباره ادامه گفت‌وگوهای سیاسی برای تکمیل تفاهمات لازم در خصوص تشکیل دولت بحث و تبادل نظر کردند.

به نوشته وبگاه المسله، سران چارچوب هماهنگی در این نشست، همچنین اعدام بیش از چهل شهروند شیعه القطیف در عربستان سعودی را محکوم کردند.

در بیانیه‌ای که پس از برگزاری این نشست در دسترس رسانه‌های عراقی قرار گرفت، آمده است: «سران الاطار التنسیقی، در جلسه امروز خود در خصوص ادامه گفت‌وگوهای سیاسی به منظور تکمیل تفاهمات لازم برای تشکیل دولت خدمت ملی و حفظ حقوق مولفه اجتماعی بزرگتر و بقیه مولفه‌های عزیز، بحث و تبادل نظر کردند.

بر اساس این بیانیه، حاضران در این نشست، در مورد حمله موشکی صورت گرفته به شهر اربیل و هدف قرار دادن یکی از نقاطی که روایت‌های ضد و نقیضی در خصوص آن وجود دارد، بحث و تبادل نظر کردند و به این نتیجه رسیدند که مسئولان ذیربط باید سریعاً توضیحات خود را ارائه دهند و کمیته‌های تحقیق پارلمانی و دولتی تشکیل شود تا حقیقت روشن شود و از استفاده از خاک عراق برای حمله به کشورهای همسایه جلوگیری شود و با رفع بهانه‌ها و بستن همه دریچه‌های نفوذ دخالت خارجی‌ در امور داخلی عراق، به هیچ طرفی برای نقض حاکمیت این کشور اجازه داده نشود.

منابع رسانه‌ای عراق، بامداد روز یکشنبه از شنیده‌شدن صدای انفجارهای مهیب در شهر «اربیل» واقع در منطقه کردستان عراق خبر دادند و کانال خبری «صابرین‌نیوز» به نقل از یک منبع امنیتی گزارش داد که «دو مرکز آموزشی پیشرفته متعلق به موساد اسرائیل در اربیل در شمال عراق با موشک‌های بالستیک مورد حمله قرار گرفتند».

وزارت داخله منطقه کردستان نیز اعلام کرد که ۱۲ موشک که ساختمان جدید کنسولگری امریکا در اربیل را هدف قرار داد، از بیرون مرزها و شرق عراق شلیک شد و به مناطق غیر نظامی نزدیک به دفتر شبکه «کردستان ۲۴» و اطراف آن اصابت کرد.

ظهر روز یکشنبه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران نیز با انتشار اطلاعیه‌ای با اشاره به هدف قرار دادن مرکز راهبردی توطئه و شرارت صهیونیست‌ها توسط موشک‌های نقطه‌زن تاکید کرد: «تکرار هرگونه شرارت با پاسخ های سخت، قاطع و ویرانگر مواجه خواهد شد».

در ادامه بیانیه چارچوب هماهنگی آمده است، سران چارچوب هماهنگی جنایت اعدام بیش از ۴۰ شهروند شیعه القطیف در عربستان سعودی را محکوم کردند و از سازمان‌های حقوقی بین‌المللی خواستند تا نقش حقیقی خود را ایفا کنند و با حفظ بی‌طرفی در پشت سیاست‌های منافع محدود و دستورات رژیم‌های حاکم قرار نگیرند.

حاضران در این نشست همچنین بر لزوم شناسایی مقامات مسئول این امر و ضرورت پاسخگویی آن‌ها در قبال این جنایت و تضمین گرفتن برای عدم تکرار چنین اقداماتی، تاکید کردند.

عربستان سعودی شنبه پیش (۱۲ مارس)، ۸۱ تن را اعدام کرد که از این تعداد، ۴۱ نفر از شیعیان قطیف بودند. به اعلام احزاب، مقامات سیاسی و رهبران دینی یمن از مجموع افرادی که اعدام شده‌اند، هفت نفر نیز یمنی بودند که در میان آن‌ها دو اسیر جنگی از نیروهای مسلح یمن نیز به چشم می‌خورند».

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

 1. کاظمی اگه ناراحته دشمنی نکنه با ایران، هدف عراق از اجازه فعالیت کردن اسرائیلی ها تو عراق چیه ؟عراق وقتی مهمونش داخل کشورش کشته شد چیکار کرد یکی از فرماندهای تراز یک عراقو ترور کردن کاظمی مزدور آمریکاس چه کاری انجام داد عراق دشمن ضعیف ایرانه به محض سرپاشدن خیلی بیشتر از این چیزا میبینیم ازشون من احسنت میگم به سپاه تو این مورد ،بااینکه منتقد سپاه هستم

 2. حاکمییت عراق اونموقع که داعش حمام خون راه انداخته بود عراقو دست گرفته بود نقض نمیشد ترور ژنرال خودشونو ایرانو تیکه تیکه میکردن نقض نشد ،عین روز روشن بود کاظمی یه پای قضیه ترور بود عراقیا تو تاریخ اسلام هم گل کاشتن، ننگ مردمه کوفه ثبت تاریخ هزارو اندی ساله عراق استاد آدم فروشیه به نظر من دشمنی به اسم اسرائیل بهتراز دوستی به نام عراقه

 3. سلام‌بارازانیها‌‌دوست‌قدیمی‌اسرائیل‌وارمنستان
  ‌غاصب‌هستند.درقبل‌وبعد‌انقلاب‌تعداد‌کثیری‌ازاکراد
  شمال‌عراق‌و…به‌ایران‌آمدندومتاسفانه‌درغرب‌
  آذربایجان‌سکنی‌داده‌شدند‌وتابعیت‌گرفتند
  تعدادشان‌بازادولداکنون.بهیش‌ازیک‌ونیم‌میلیون‌بالغ
  شده‌‌وبافت‌شیعه‌نشین‌جنوب‌آذربایجان‌اکنون
  سنی‌نشین‌شده.آذربایجانیها‌به‌علت‌هم‌مذهب‌بودن
  با‌فارسها‌به‌جهت‌بیکاری‌به‌شهرهای‌فارس‌مهاجرت
  کرده‌وماندگار‌میشوند‌ولی‌اکراداکثرا‌درهمین
  منطقه‌باکولبری‌و….میسازند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا