خرید تور تابستان

نشست مشترک معاونت علمی رئیس جمهور و وزیر صمت

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در نشست هم‌اندیشی با وزیر صمت با تاکید بر همکاری با این وزارت خانه برای توسعه صنایع و شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: »شعار سال و فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه صنایع بزرگ باید دانش‌بنیان شوند، باید به فرهنگ عمومی تبدیل شوند.»
به گزارش خبرگزاری تسنیم، “سورنا ستاری” معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در نشست هم‌اندیشی با وزیر صنعت معدت و تجارت با تاکید بر همکاری با وزارت صمت برای توسعه صنایع و شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: »شعار سال و فرمان مقام معظم رهبری بر اینکه صنایع بزرگ باید دانش‌بنیان شوند، باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود.»

وی با بیان این‌که زیست‌بوم فناوری و نوآوری باید زمینه را برای توسعه کسب و کارهای دانش‌بنیان فراهم و صنایع را دانش‌بنیان کند، گفت: باید به تمام افرادی که ایده و انگیزه دارند، توجه ویژه کرد و نه تنها وزارت صمت بلکه تمام مردم، بازار و جامعه باید در فرهنگ دانش‌بنیان شدن نقش ایفا کنند. امروز در کشور برای دانش‌بنیان شدن نیاز به همدلی و همصدایی است که باید تمام وزارتخانه‌ها در این زمینه نقش ایفا و همکاری کنند.

ستاری ادامه داد: امروز تفاهم‌های خوبی با دو وزارتخانه صمت و جهاد کشاورزی داشتیم و بسیار امیدوار هستیم و در آینده‌ای نزدیک، سند کوتاه مدت تهیه و ارائه خواهد شد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آمادگی کامل را برای همکاری با تمام وزارتخانه‌ها به ویژه وزارت صمت داراست‌.

“رضا فاطمی امین” وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه نشست هم‌اندیشی وزارت صنعت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: باید به سمتی برویم که دیگر خام فروشی نکنیم و محصولاتی تولید کنیم که پیچیدگی‌های خاصی دارند.

وی گفت: فضاهایی در بسیاری از شهرک‌های صنعتی وجود دارد برای کارهای دانش‌بنیان، اما بیشتر برای یک فضای تولید انبوه دیده شده است و اگر قرار باشد اقتصاد ایران دانش‌بنیان شود شهرک‌های صنعتی که آب، زمین و برق را فراهم می‌کنند باید فراتر بروند و خدمات بیشتری به شرکت‌ها بدهند، از جمله خدمات علمی، حقوقی، بازاریابی و متعددی که بستر را برای دانش‌بنیان شدن شرکت‌ها مهیا می‌کنند.

فاطمی امین گفت: تعامل جهانی به سمت تولید محصولات پیچیده می‌رود یعنی محصولاتی که کشورهای کمتری تولید و عرضه می‌کنند و فروش مواد خام در دنیا دیگر ارزش خاصی ندارد و اعتبار ایجاد نمی‌کند. اگر بخواهیم در سطح اقتصاد جهانی و بین المللی حرفی برای گفتن داشته باشیم باید پیچیدگی محصول‌های صادراتی افزایش پیدا کند.

فاطمی امین گفت: منابع انسانی در کشور وجود دارد که برای نگهداشت و ارتقای آن‌ها باید به سمت توسعه تولید دانش‌بنیان حرکت کنیم. در صنعت و معدن به نقطه عطفی رسیده‌ایم که باید به طور جهشی در جهت رویکردهای دانش‌بنیان حرکت کنیم و با ظرفیت‌هایی که در وزارت صنعت و معدن وجود دارد باید به سمت دانش‌بنیان حرکت کنیم.

وزیر صمت گفت: شعار امسال برای تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین کاملاً دقیق و حرفه‌ای است و با همکاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در سه سطح ورود خواهیم کرد که شامل تبیین شاخص‌ها و اولویت‌هاست و در مورد صادرات هم باید مشخص شود چه محصول‌هایی ارزش دارد و دانش‌بنیان‌ها معیار پیدا می‌کنند؛ همچنین بنگاه‌های بزرگ ارزیابی می‌شوند و بنگاه‌ها و کسب وکارهایی که بازار پیدا می‌کنند در شاخص‌ها و رتبه‌بندی‌ها و اهداف باید معیارهای دانش‌بنیان پیدا کنند.

فاطمی امین گفت: زیست‌بوم دانش‌بنیانی را در کشور گسترش می‌دهیم که به لحاظ ابزارها تا حد خوبی گسترش پیدا کرده، اما عمق نیافته است. شرکت‌هایی که ظرفیت دانش‌بنیان شدن را دارند کمک می‌کنیم که وارد این فضا شوند و برای بعضی از صنایع قدرتمند برنامه‌ها و امتیازات می‌گیریم و کمک می‌کنیم که در قالب زیست‌بوم به سمت دانش‌بنیان شدن حرکت کنند.

وزیر صمت گفت: ساختار وزارتخانه و در بخش‌های معاونت ماشین آلات و تجهیزات، بسیار اهمیت دارد که کشور صنعتی و ماشین ساز باشد. این معاونت 5 دفتر دارد که به طور ویژه ماشین آلات صنعتی، تجهیزات پزشکی در حوزه نرم افزار ارائه خدمات خواهد کرد و این کمک به روند دانش بنیان در کشور است.

فاطمی امین در ادامه گفت: دفاتر فناوری و نوآوری در وزارت صمت تاسیس کردیم و به طور یکپارچه در تمامی دفاتر تخصصی وزارتخانه یک گروه فناوری و نوآوری شکل گرفته است.

وی ادامه داد: محور سوم شهرک‌هایی است که بیش از 800 شرکت‌های صنعتی داریم که قابلیت تبدیل شدن به پارک‌های فناوری را دارند و زیرساخت‌های مناسب برای شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم است.

فاطمی امین گفت: به زودی الگوی کاملی از هماهنگی‌هایی که در جلسه امروز با دکتر ستاری انجام شد، منتشر خواهد شد و در چند هفته آینده نقشه راه کامل و عملیات دقیق تدوین و مشخص می‌شود هر ماه چه اتفاق‌هایی رخ می‌دهد و گزارش عملکرد به مردم و رهبری ارائه دهیم.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا