خرید تور تابستان

سورنا ستاری: تا آغاز دولت روحانی کسی چیزی در مورد دانش‌بنیان نمی‌دانست

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری دولت‌های یازدهم، دوازدهم و سیزدهم در واکنش به اعلام شعار سال و تاکید رهبری بر حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان یادداشتی منتشر کرد.

به‌گزارش انصاف نیوز، آقای ستاری در بخشی از این یادداشت خبر می‌دهد که تا آغاز به کار دولت روحانی در سال ۱۳۹۲ کسی معنای دانش‌بنیان و اهمیت آن را نمی‌دانست.

در بخشی از این یادداشت آمده است: خاطرم هست که سال ۱۳۹۲ کسی چیزی در این مورد [اقتصاد دانش‌بنیان] نمی دانست. آن زمان واژگانی مانند “پارک علم و فناوری”، “استارتاپ”، “سرمایه گذاری خطرپذیر”، “شتابدهنده های کسب و کار”، “مراکز نوآوری”، “خانه های خلاق و نوآوری”، “کارخانه نوآوری” و “شرکت های خلاق” و بسیاری از مفاهیم جدید در حوزه کارآفرینی کاملا ناشناخته بود.

متن کامل یادداشت سورنا ستاری به نقل از خبرگزاری فارس در پی می‌آید:

«گویند سنگ لعل شود در مقام صبر آری شود ولیک به خون جگر شود

این روزها بحث دانش بنیانی در پی ابلاغ شعار سال توسط مقام معظم رهبری بسیار داغ و تمام سطوح تصمیم گیری عالی نظام و دولت و بدنه اقتصادی و آموزشی جامعه بشدت درگیر این موضوع شده است.

اما اینکه چه شد موضوعی بس ناشناخته به این سطح ازمعروفیت و اهمیت رسید؛ خاطرم هست که سال ۱۳۹۲ کسی چیزی در این مورد نمی دانست آن زمان واژگانی مانند “پارک علم و فناوری”، “استارتاپ”، “سرمایه گذاری خطرپذیر”، “شتابدهنده های کسب و کار”، “مراکز نوآوری”، “خانه های خلاق و نوآوری”، “کارخانه نوآوری” و “شرکت های خلاق” و بسیاری از مفاهیم جدید در حوزه کارآفرینی کاملا ناشناخته بود. معاونت علمی و فناوری به تازگی تاسیس شده بود و بعضا زمزمه های انحلال آن به گوش می رسید.

توسعه مفهومی فرهنگی است و دانش بنیانی فرهنگ توسعه یافتگی است. اگر می خواهیم از خام فروشی و خروج سرمایه های انسانی جلوگیری کنیم باید فرهنگ دانش بنیانی در تمام سطوح جامعه توسعه یابد از مردم عادی تا سطوح بالای تصمیم گیری در دولت و بخش خصوصی.

امروز زیست بوم دانش بنیان کشور بالنده شده و قریب به ۷ هزار شرکت دانش بنیان، اشتغال مستقیم سیصد هزار نفری از فارغ التحصیلان جوان و چند میلیونی غیرمستقیم را رقم زده اند. هزاران استارتاپ و صدها شتابدهنده در حال نوآفرینی در این زیست بوم هستند. شرکت ها در حال تبدیل به بازیگران مهم اقتصاد کشور هستند و مردم در حال استفاده از سرویس های کاملا بومی توسط جوانان خود.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به واسطه قوانین متعدد جایگاه قانونی خود را کسب کرده ولی مهمتر از هر چیزی جایگاه و اعتبار معنوی خود را در این زیست بوم دارد. راستش را بخواهید، هیچگاه فکر نمی کردم زمانی به چنین مرتبه در ساختار تصمیم گیری کشور برسیم.

برمی گردم به شعر حافظ در ابتدای این متن؛ همه اشخاص درگیر در این زیست بوم بلوغ‌یافته، در این سالها به همراه هم تلاش کردند که جواهر زیست بوم دانش بنیان صیقل خورده و دیده شود.

این موفقیت ها مدیون از خود گذشتگی و هزینه دادن بسیاری از افرادی است که از آبرو و اعتبار شخصی تا فرصت های آینده زندگی خود و خانواده خود گذشتند و خون جگر خوردند تا به اینجا برسیم.

این موفقیت را بر همه اهالی زیست بوم تبریک می گویم.

اما در حین حال باید بدانیم که تا قله مطلوب راه بسیار است و این مبارزه همچنان با قوت تا تبدیل جامعه به یک جامعه دانش بنیان ادامه خواهد داشت و همچنان همه باید فداکاری کنیم. در این بین هدایت ها و حمایت های بی بدیل رهبری ضامن تداوم حرکت این مسیر بوده است و خواهد بود.

رئیس جمهوری محترم و دولت سیزدهم از ابتدای شروع به کار، باور به دانش بنیان ها را در آرا و افکار متجلی و نشان داده اند که رشد و ‌توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری سرلوحه اولویت های ایشان است و جلسات شنبه های دانش بنیانی مقوم این حرکت است».

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا