خبرگزاری اصولگرا: سیلی ویل اسمیت از جنس غیرت بود

خبرگزاری اصولگرای فارس در متنی با عنوان «سیلی «ویل اسمیت» در اسکار شوخی بود یا جدی؟» نوشت:

جوایز اسکار طی حدود یک قرن برگزاری همواره با شوخی‌ها و حاشیه‌های متعدد همراه بوده است، اما به نظر می‌رسد کشیده‌ای که «ویل اسمیت» بهترین بازیگر مرد اسکار ۲۰۲۲ به صورت مجری مراسم نواخت، از جنس غیرت بود نه یک مزاح غافلگیرانه!

اولین دوره مراسم اسکار در سال ۱۹۲۹ در هتلی در منطقه هالیوود برگزار شد و بامداد امروز به نود و چهارمین دوره خود رسید. طی حدود یک قرن برگزاری این جایزه که در بخش‌های مختلف ـ با تمرکز بر فیلم‌های اکران‌شده در آمریکا ـ به سینماگران اهدا می‌شود، حاشیه جزء جداناپذیری از آن بوده است. به ویژه طی دو دهه اخیر که با تولد شبکه‌های اجتماعی، توجه کاربران به آن بیشتر شده و پخش زنده اینترنتی هم مزید بر علت است.

ضمن اینکه هر از گاهی به تعداد اعضای آکادمی اسکار اضافه می‌شود تا دربرگیری این مراسم بیشتر شود. به عنوان نمونه، دو سال قبل بود که آکادمی علوم و هنرهای سینما (AMPAS) که وظیفه تعیین برگزیدگان اسکار را بر عهده دارد، ۸۱۹ عضو جدید ـ شامل ۴۵ درصد زن و ۳۹ درصد رنگین‌پوست ـ به اعضای خود اضافه کرد تا موازنه بیشتری میان بیش از ۸ هزار عضو آکادمی برقرار شود. تا پیش از این تغییرات، اغلب اعضای آکادمی را مردان سفیدپوست بالای ۵۰ سال تشکیل می‌دادند و نیمی از اعضا هم آمریکایی بودند؛ به طوری که تعداد اعضای رنگین‌پوست آکادمی اسکار در سال ۲۰۱۵ فقط ۸ درصد از ۶ هزار نفر بود. پس از این تغییرات بود که نرگس آبیار، ستار اورکی و ۲ ایرانی دیگر هم به فهرست اعضای آکادمی اضافه شدند.

اعضای جدید آکادمی از ۶۸ کشور هستند و در ۱۷ شاخه‌ آکادمی، برای انتخاب بهترین‌ها رأی می‌دهند، هر چند که برای اکثریت مخاطبان، فقط جوایز ۶ شاخه اسکار (بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد، بهترین بازیگر زن، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و بهترین بازیگر نقش مکمل زن) اهمیت دارد. یکی از این جوایز را بامداد امروز «ویل اسمیت» بازیگر ۵۴ ساله آمریکایی برای ایفای نقش «شاه ریچارد» دریافت کرد.

البته پیش از دریافت این جایزه، هنگامی که «کریس راک» مجری مراسم داشت با خاویر باردم و ویل اسمیت و همسرانشان شوخی می‌کرد، به فیلم «جی. آی. جین» اشاره و سر تراشیده همسر اسمیت را مسخره کرد. در فیلم «جی. آی. جین»، دمی مور بازیگر مشهور آمریکایی با سر تراشیده ایفای نقش کرده است.

گفته می‌شود «جیدا اسمیت» همسر اسمیت به دلیل بیماری «آلوپسی» (alopecia) موهای خود را از دست داده و این موضوع را سال گذشته به صورت علنی اعلام کرده است؛ بنابراین سیلی اسمیت به مجری مراسم را نمی‌توان یکی از شوخی‌های غافلگیرکننده اسکار قلمداد کرد، به ویژه اینکه پس از آن اسمیت خطاب به مجری فریاد می‌زند: «با دهان کثیفت اسم زن من را نبر!»

غیرتی‌شدن اسمیت چنان بازتاب وسیعی داشت که دیگر حواشی مراسم اسکار از جمله حضور برخی هنرمندان با روبان‌های که هشتگ «باپناهندگان» در حمایت از مردم اکراین روی آن درج شده بود، به حاشیه رانده شد.

  • سیلی اسمیت، تداعی‌گر مشت‌های محمدعلی اسمیت پس از دریافت جایزه اسکار، بابت رفتار خود عذرخواهی کرد و با چشمانی اشک‌آلود گفت: «عشق شما را وادار به انجام کارهای دیوانه‌وار می‌کند.» اسمیت سال ۲۰۰۱ فیلم «علی»‌ (زندگی‌نامه محمدعلی کلی) را بازی کرده بود و سیلی او به مجری اسکار، برای برخی تماشاچیان تداعی‌کننده مشت‌های او در این فیلم بود. ویل اسمیت سال ۲۰۱۶ هم خبرساز شده بود و به دلیل نبودن هیچ بازیگر سیاه‌پوستی در میان نامزدهای بازیگری، اعلام کرد که مراسم اسکار را تحریم می‌کند.

«کریس راک» ۵۷ ساله قبل‌تر در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۶ هم سابقه اجرای مراسم اسکار را بر عهده داشته است. البته امسال، نخستین سالی بود که پس از ۳ سال برگزاری مراسم بدون مجری، مراسم مجری داشت. راک پس از پایان مراسم در حالی که می‌گریست، اسمیت را در آغوش گرفت و از او بابت مزاحش، عذرخواهی کرد.

  • مروری بر اتفاقات شوکه‌کننده اسکار

جوایز اسکار در دوران برگزاری خود اتفاقات شوکه‌کننده دیگری را هم شاهد بوده است؛ انصراف مارلون براندو از دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد برای نقش «ویتو کورلیونه» در فیلم پدرخوانده در اعتراض به بدرفتاری سینماگران آمریکایی با بومیان آمریکا، حضور یک جیمی‌جامپ عریان در چهل و ششمین دوره اسکار، شوخی «ساشا بارون کوهن» بازیگر فیلم‌های کمدی با صدام حسین و کیم جونگ ایل. او درست یک سال پس از مرگ رهبر کره شمالی در اسکار ۲۰۱۲ با یک کوزه حضور یافت و گفت که خاکستر کیم جونگ ایل درون آن است!

آخرین اتفاق فراگیر هم، اشتباه در اعلام نام بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۷ بود که پس از حضور عوامل «لالالند»‌ روی صحنه، اعلام شد که اشتباه صورت گرفته و تأکید شد این یک شوخی نیست!

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

  1. سیلی ویل اسمیت بوی قیمومیت می داد یعنی خود زنش نمی تونست از خود دفاع کنه یا در حضور ویل اجازه نداشت یا یاد نگرفته بود همه اینها نقص است که به زن تحمیل می شود زن مایملک نیست که اگر کسی باش شوخی کرد ما بفتیم جلو .با این بی آبرویی که جلوی چند میلیارد نفر کرد نه تنها از خانواده دفاع نکرد که بی ابرویی کرد دفع اول ویل نبود یکبار یک طرفدار از علاقه صورت ویل را بوسید و ویل با عصبانیت او را پرت کرد .جایزه به شخصی که بدیهی ترین نکات اخلاقی را بلد نیست فقط باعث تنزل آکادمی می شود

  2. مواظب باشیم به اسم غیرت حماقت نکنیم .ویل اسمیت سابقه برخورد فیزیکی با هوادارنش را دارد .و با این کار جلوی چند میلیاردبیننده ابروی خانواده اش را برد .متاسف از آکادمی اسکار که به چنین انسان بی وجدانی جایزه اسکار می دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا