تاملی بر فرمان فرمانده سپاه به رژیم‌های منطقه

حجت‌الاسلام احمد حیدری در یادداشتی که در اختیار انصاف نیوز قرار داده است، در نقد اظهارات اخیر فرمانده کل سپاه پاسداران نوشت:

اخیراً فرمانده کل سپاه گفته است: «متأسفانه بعضی از رژیم‌های حاکم بر کشورهای جنوبی خلیج فارس، ارتباط سیاسی و امنیتی با رژیم صهیونیستی برقرار کرده‌اند که این موضوع تهدیدی جدی برای امنیت منطقه و بخصوص خود این رژیم هاست، ما با صراحت اعلام می‌کنیم و هشدار می‌دهیم استمرار این گونه ارتباطات به هیچ عنوان قابل قبول نیست و آنها باید بدانند وجود رژیم پلید صهیونیستی در هر نقطه‌ای عامل ناأمنی است. حضور صهیونیست‌ها در این مناطق قابل تحمل نبوده و لازم است این رژیم‌ها در این مشی سیاسی خود تجدید نظر کنند». در ارتباط با سخنان فرمانده محترم چند نکته قابل تأمّل است:

 1. هر کشوری حق دارد در مورد سیاست داخلی یا خارجی خود تصمیم بگیرد و این نمادی از حاکمیت ملی آن کشور است و هیچ کشور دیگری حق ندارد برای آن کشور، خط و ربط مشخص کند. البته توصیه‌های خیرخواهانه با لحن هدایتگرانه و دوستانه از جانب رهبران کشورهای همجوار و ابلاغ آن توصیه‌ها از جانب مسئولان وزارت خارجه به وزارت خارجه آن کشورها، طبیعی است ولی فراتر از توصیه و با لحن تحکم‌آمیز، دخالت تلقی شده و ممنوع است. تجاوز کشور روسیه به کشور اوکراین و تجاوزات کشورهای غربی به دیگر کشورها متعاقب همین دخالت‌ها و نقض حاکمیت ملی آنها است و به همین دلیل محکوم می‌باشد و ما همچنان که اجازه نمی‌دهیم دیگران حق حاکمیت ملی‌مان را نادیده بگیرند و برایمان خط و نشان بکشند، خودمان هم نباید حق حاکمیت ملی دیگر کشورها را نادیده گرفته و برایشان خط و نشان بکشیم.
 2. طبق اصل 150 قانون اساسی، سپاه پاسداران وظیفه «نگهباني‏ از انقلاب‏ و دستاوردهاي آن و همكاري‏ با دیگر نیروهای مسلح برای انجام وظایفشان در چارچوب قانون» را بر عهده دارد و این «نگهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن» نباید به گونه‌ای موسّع تفسیر شود که حوزه کاری سایر وزارتخانه ها و نهادها را در بر بگیرد.
 3. مطابق اصل 176 قانون اساسی، ترسیم اصول کلی سیاست خارجی به عهده شورای عالی امنیت ملی است و قانونگذاری در این حوزه هم از اختیارت مجلس و اجرا و اعلام آن سیاست‌ها و مصوبات، به عهده وزارت امور خارجه می‌باشد و نمی‌توان با توجیهات سست، به حیطه‌های دیگر وزارتخانه‌ها و نهادها وارد شد و نظام را به «آنارشیسم و بدون حساب و قانون بودن» متهم ساخت. امام(قدّس سرّه) بر رعایت این چارچوب قانونی تأکید ویژه داشتند و فرمودند: «هر مسئولى و هر متعهدِ به نظامی بايد سعى كند براى پيشبرد نظام در چهارچوب محدوده وظايفش عمل كند؛ كه در غير اين صورت، احتمال پاشيدگى نظام جدى است، لذا اگر هر وزيرى دخالت در كار وزير ديگر نمايد، كه حتى دخالت او باعث رشد كار گردد، مورد قبول نيست؛ چرا كه خروج از چهارچوب اختيارات، ضررش بسيار بيشتر از رشد كار در نقطه‏اى ديگر است. روشن است كه مشورت و هماهنگى و همكارى مورد بحث نيست. اين جانب گاهى به موضعگيري‌هاى وزرا و نمايندگان در خارج از محدوده وظايفشان برخورد مى‏كنم كه متعجب مى‏شوم. از باب مثال سياست خارجى كشور بر عهده وزير امور خارجه است. اگر آقايان اعتراضى دارند، بايد برادرانه در هيأت دولت مطرح كنند، اگر به اعتراض جواب قانع كننده‏اى داده شد، كه چه بهتر؛ و الّا وزير امور خارجه است كه‏ در چهارچوب سياستِ ترسيمى از رهبرى نظام و يا مجلس، تصميم گيرنده است. اين شيوه پسنديده‏اى نيست كه هر وزير و يا نماينده‏اى هر چه دلش خواست در مجامع عمومى بگويد»(صحیفه امام 21/64).
 4. در دولت گذشته هم در مواقع بسیار شاهد اظهار نظر فرماندهان عالی رتبه سپاه در موضوعات مختلف از جمله در سیاست خارجی بودیم که پسندیده نبود و حالا که دولت مستقر، همفکر و از جناح سیاسی خود آقایان است، ناپسندتر است. امید که این شیوه ناپسند از جانب مقامات عالی نظام انکار شده و تداوم نیابد.
 5. شک نیست که رژیم صهیونیستی تهدیدی برای جهان و کشورهای منطقه است و کشورهای مورد نظر اگر تهدیدهای دیگری احساس نمی‌کردند، بعید بود به همپیمانی با این رژیم روی آورند؛ بنا بر این شایسته است مسئولان کشور سعی در یافتن عامل گرایش این رژیم‌ها به همپیمانی با رژیم غاصب صهیونیستی نموده و با ایجاد روابط صمیمی با این کشورها، این عامل توهمی ناامنی را از بین ببرند تا آنان ضرورتی به برقراری ارتباط با رژیم صهیونیستی نیابند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

 1. در بند چهارم به صورت ضمنی، جمهوری اسلامی عامل گرایش برخی کشورهای منطقه به رژیم صهیونیستی قلمداد شده است. این یک تحلیل غیر واقعبینانه است. چرا عمان ، قطر و کویت چنین هراسی ندارند؟ این گرایش به ماهیت این رژیمها برمی گردد که در طی سالیان گذشته و حتی قبل از انقلاب اسلامی تمایل به رژیم صهیونیستی داشته اند و اکنون علنی کرده اند. آنها یک ایران ضعیف و غرب گرا را می خواهند و میلیادها دلار در این را به صدام کمک کردند و نتیجه اش را دیدند

  3
  5
 2. انصاف نیوز یعنی امنیت تو امنیت ایران نیست؟
  هر ابله ای می دونه که اسراییل فقط یه قصد داره و اونم ناامن کردن ایرانه؟
  من خیلی وقته این کانال خبری رو دنبال می کنم خیلی وقته فهمیدم یه یکی اهداف انصاف نیوز تفرقه است

  4
  5
 3. آقای احمد رضا بجای فشار به عقلمون که آیا ابله هستیم یا نه بهتره از کشورهای منطقه به پرسیم که عامل ناامنی منطقه کدام کشور است هر ابله ی می داند که کشورهای منطقه به حال و روز خود واقف تر از ما هستند.

  3
  2
 4. از آنجایی که وجود وعملکرد کلیه وزارتخانه ها ونهادهای موجود کشوری وحکومتی حتی خود شورای عالی امنیت ملی مشروط ووابسته به وجود انقلاب است ،فرمانده سپاه طبق اصل 150قانون اساسی عمل کرده وحق گفتن چنین اظهاراتی را دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا