آیا اماراتی‌ها زمین و ۹۰ درصد تسهیلات بانکی می‌دهند؟

امیررضا اعتمادی، فعال اقتصادی، در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز دربارهٔ ادعای اهدای ملک رایگان در امارات به کارخانه داران ایرانی نوشت:

چند وقتی است که خبر اهدای زمین رایگان در امارات متحده عربی برای تولیدکنندگان ایرانی را می‌شنویم. اما سؤال این جاست آیا به همین راحتی که رسانه‌ها می‌گویند اماراتی‌ها زمین و ۹۰ درصد تسهیلات بانکی به همراه اقامت به ما می‌دهند؟

امارات متحده عربی، به دلیل دارا بودن نزدیک به ۹ میلیون نفر تبعه خارجی، عملاً تلاش نموده با تبلیغات گسترده در فضای رسانه‌ای و مجازی، نسبت به جذب سرمایه گذاران خارجی و به گردش درآوردن چرخ اقتصاد خود تلاش کند.

در این میان برنامه امارات برای ۵۰ سال آینده زمانی محقق می‌شود که، از دارا بودن زیرساخت‌های مناسب برای ترانزیت کالا و عرضه خدمات، توسعه ظرفیت‌های کار و کارآفرینی در کشورش مطمئن باشد.

از سویی دیگر موقعیت اقلیمی خشک و صحرایی امارات، عامل بازدارنده‌ای است که سرمایه‌گذاران و صاحبان حرفه‌ای کسب و کار را می‌ترساند، که بخواهند در این کشور وارد شده و سرمایه خود را به گردش درآورند.

بر این اساس، کشور امارات به اجبار، ناگزیر است که فرصت‌هایی را برای افزایش جذب سرمایه خارجی در دستور کار قرار دهد، پایه و اساس امارات هم که بر مبنای واقعی بر روی تبلیغات می‌چرخد.

حال می‌رویم سراغ موضوع اصلی.

اختصاص مناطق خاص برای تجارت و بازرگانی و ایجاد شهرک‌های صنعتی در امارات، در برنامه چشم انداز ۵۰ ساله امارات یعنی (۲۰۷۱-۲۰۲۱) بر آن تاکید شده است!

حال شرایط تخصیص زمین برای اتباع خارجی و ایرانیان در این مناطق چیست؟

مشارکت آنها در سرمایه‌گذاری طرح‌های توسعه ایجاد شهرک‌های صنعتی است که در قبال این مشارکت، کشور امارات نسبت به اعطای اقامت و همچنین افتتاح حساب بانکی در این کشور برای اتباع خارجی اقدام می‌نماید.

اما نکته کلیدی و شرایط ویژه در ارائه این تسهیلات چیست؟

آیا امارات به هر ایرانی که یک تولیدی خرد دارد تسهیلات و زمین می‌دهد؟

صد درصد جواب خیر است، شما برای گرفتن تسهیلات در امارات نیاز به افتتاح حساب دارید و حساب مذکور باید از تراکنش بسیار بالایی برخوردار باشد تا صلاحیت گرفتن تسهیلات به سرمایه گذار ایرانی داده شود.

بنابراین حساب‌هایی که در رصد سه ماهه بانک‌مرکزی امارات، تراکنش قابل قبولی نداشته باشند، بتدریج بسته شده و سرمایه‌گذاری انجام شده توسط اتباع خارجی در کشور امارات، بلوکه شده و قابل استرداد نیست.

شرط بعدی دارا بودن حداقل ۸ سال سابقه تجارت در امارات متحده عربی و وارد کردن سرمایه به کشور است.

این یعنی شما باید فردی تأثیر گذار و با تجربه در بازار امارات باشید تا صلاحیت گرفتن زمین رایگان در شهرک صنعتی را داشته باشید.

پس در نتیجه گرفتن زمین مجانی و نود درصد تسهیلات بانکی آنقدر هم آسان نیست که برخی از رسانه‌ها می‌گویند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا