خرید تور نوروزی

کمپین «علم‌الهدی خط قرمز ما است» برای چه بود؟!

سیدصادق حسینی، فعال رسانه‌ای، در توییتی نوشت: «شنیده‌ها: حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، گردش کار و تلاش چندماهه‌ای برای جابجایی آقای #علم_الهدی از امامت جمعه مشهد دنبال کرده که به مراحل آخرش رسیده بود. کمپین «علم‌الهدی خط قرمز ما است» واکنشی به این موضوع بود.»

عمادالدین باقی، فعال حقوق بشر هم با اشاره به توییت حسینی، در کانال خود نوشته است:

«اگر این خبر درست باشد که حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، گردش کار و تلاش چندماهه‌ای برای جابجایی آقای ‎علم الهدی از امامت جمعه مشهد دنبال کرده که به مراحل آخرش رسیده بود‌ و کمپین «علم‌الهدی خط قرمز ما است» واکنشی به این موضوع بود. توصیه می‌کنم اظهارات آقای علم الهدی را درباره جواز هتاکی، زنای محصنه، شرابخوری و فسق و فجور برای حفظ قدرت را در (روزنامه خراسان رضوی،ش3748پنجشنبه7دی1396ص3) هم ملاحظه بفرمایند. چند سال پیش یادداشتی درباره‌اش نوشته و تصویر روزنامه‌اش را هم پیوست کردم.»


یادداشت سه سال پیش باقی

آقای باقی سه سال پیش درباره‌ی آن سخنان نوشته بود:

«…. هنگامی که از بیانیه هشت ماده ای بسیار مهم بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران تاکنون با تکرار وعده و شعار و دستور العمل های اجرا نشده در این چهل سال مواجه می شویم، دستورالعمل های تازه گرچه منطقا باید دریچه امید به شمار آید و خشنود کننده باشد اما برای من برعکس دریچه نگرانی است و نشان از ادامه وضعیت گذشته دارد زیرا اگر اراده ای برای حل مشکل وجود داشت نیازی به دستورالعمل تازه نبود و کافی بود همان دستورات و قوانین گذشته و فصل سوم قانون اساسی و آیین دادرسی عینا اجرا شود.
انچه نگرانی را تصدیق می کند این است که درست همزمان با صدور دستورالعمل کرامت انسانی، شاهد هستیم که دو روزنامه نگار با تشدید قرار بدون هیچ ضرورتی روانه زندان می شوند هرچند خانم حاجیزاده فعلا آزاد شده است ولی کاظمی در زندان مانده است. این دستورالعمل زمانی صادر می شود که از روزکارگر تاکنون عده ای در یک تجمع آرام منطبق با اصل بیست وهفت قانون اساسی بازداشت شده اند از جمله سه خانم به نام های عاطفه رنگریز، ندا ناجی و مرضیه امیری و بدون هیچ ضرورتی و بدون توجیه قانونی مقبول در بازداشت مانده اند. ازطرفی با وجود نص صریح قانون درباره محدودیت دوره بازداشت، متهمان محیط زیستی برخلاف نظر شورای امنیت ملی و رئیس جمهور و وزارت اطلاعات، یکسال و نیم است که در بازداشت هستندو این کار باعث می شود که دست اندکاران مجبور شوند برای اینکه به این بازداشت طولانی صورت قانونی ببخشند و از کار خود دفاع کنند بالاترین اتهام و محکومیت را برای این افراد در نظر بگیرند تا بشود مصداق این ماده قانونی که مدت بازداشت نباید از حداقل مجازات بیشتر باشد.
اگر عزمی برای اصلاح وجود داشته باشد کافی است درباره پرونده های زیادی که مورد حساسیت و توجه است تصمیمی شایسته اتخاذ شود و تلکیف معلمان و کارگران و دراویش و فعالان سیاسی زندانی و عضو زندانی شورای شهرشیراز( مهدی حاجتی) زودتر روشن شود. اگر چنین عزمی وجود دارد….
… اگر در دوره جدید قوه قضاییه واقعا قرار است تحولی رخ دهد بجای بخشنامه جدید همان وعده عملی نشده دادستان سابق که گفت اجازه نمی دهم ضابطین بر قضات حکومت کنند را عملی کنند…
اگر قصد اصلاح و تغییر وجود دارد باید کمیته حقوق بشر قوه قصاییه به جای اینکه مانند همه سال های گذشته وظیفه توجیه گری وضع موجود را بعهده بگیرد و عنوان شریف کمیته حقوق بشر را لوث کند به راستی شنوای تظلمات شهروندان باشد.»


گزارش سخنان سال ۹۶ علم الهدی

روزنامه‌ی خراسان سال ۹۶ گزارشی از سخنان آیت الله علم الهدی منتشر کرده بود که به‌طور کامل در پی می‌آید:

آیت ا… علم الهدی: فتنه امروز سفره مردم را هدف گرفته است

روزنامه‌ی خردسان، پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶: آیت ا… علم الهدی با تشریح ابعاد فتنه ۸۸ به تلاش های دشمن برای برقراری فتنه دیگر اشاره کرد و گفت: فتنه، امروز سفره مردم را هدف گرفته است.
به گزارش خراسان رضوی، آیت ا… علم الهدی شامگاه سه‌شنبه در نشست تشکل‌های مردمی – دانشجویی انقلاب اسلامی« دیده بان استقلال» که با محوریت سالگرد حماسه 9 دی در حسینیه قرآن و عترت مشهد برگزار شد، گفت: باگذشت 9 سال از حماسه 9 دی88 به برکت رهنمودهای جامع رهبر انقلاب، مردم راه را به‌خوبی تشخیص و به انحرافات و فساد واکنش نشان می‌دهند اما امروز نیاز داریم فتنه 88 بازخوانی شود زیرا کاری که قرار بود در فتنه 88 انجام شود به اتمام نرسیده است و حماسه 9 دی نیز حرکتی یک‌روزه نیست.دشمن باقدرت بیشتر در حال ادامه مسیر خود است و از این‌طرف نیز جبهه مقاومت باید باقدرت بیشتری مقابل دشمن بایستد. وی ادامه داد:مقام معظم رهبری در جریان 9 دی88 به بنده فرمودند؛ شما باید طوری عمل کنید که مردم بفهمند این‌یک فتنه است و مسئله، رقابت سر قدرت بین دو جریان سیاسی نیست.این فتنه از خارج کشور واردشده و در حال رشد است و این نیست که دو جریان سیاسی برای رسیدن به قدرت به رقابت پرداختند و حالا یکی انتخابات را برده ودیگری باخته است. بلکه این دشمن از بیرون کشور واردشده است و می‌خواهد نظام را ساقط کند. منتها موضوع رقابت بر سر قدرت را ابزار کرده‌ ودر این میان عده‌ای که نمی‌فهمند و بصیرت ندارند یا می‌فهمند ولی کار به‌جایی رسیده است که دینشان را زیر پا گذاشته‌اند و دنیایشان را در دست گرفته‌اند ، برای قدرت و دنیای خود با دشمن همدست شده‌اند تا به قدرت برسند و برای این منظور دشمن را وارد مملکت کرده اند. این فتنه است و از بین نرفته و امروز خیلی قوی‌تر از دیروز است منتها آن روز تحت عنوان انقلاب رنگی« انقلاب سبز» وارد شد تا قصه را تمام کند که نشد و شکست خورد. نماینده ولی‌فقیه در استان ادامه داد: امروز جریان فتنه در قالب یک حرکت عظیم ریشه‌دار، با فعالیت‌های اقتصادی و باهدف قرار دادن سفره مردم وارد میدان شده است تا آن‌ها را دسته‌دسته از نظام جدا و بعد نظام تنها مانده را ساقط کند. دشمن همان دشمن است فقط شگردش عوض‌شده است . وی تصریح کرد: امسال همان مشکلی را داریم که در سال 88 داشتیم با این تفاوت که در سال 88 دشمن رقابت دو جناح سر قدرت را ابزار کرد والان دشمن سفره و جریان زندگی مردم را در دست گرفته است .بااین حال هر دومرتبه با غفلت یا با دنیاخواهی و قدرت‌یابی، یک عده به میدان آمده اند. آیت ا…علم الهدی افزود: در سال 88 یک جریان فکر می‌کرد با قدرت یابی و دنیاخواهی می‌تواند قدرت منتخب مردم را کنار بزند و به قدرت برسد. آن چه برای سران فتنه مطرح بود؛ این نبود که انگلیس و آمریکا را بیاورند و بر کشور مسلط کنند بلکه این بود که این‌ها قدرت را به دست بگیرند، اما به دست گرفتن قدرت به چه قیمت؟ یا نمی‌فهمیدند پشت سرشان دست انگلیس و آمریکاست یا می‌دانستند و می‌گفتند با همین دست‌ها به قدرت برسیم. امروز نیز همین موضوع مطرح است و جریان‌هایی که در یک حرکت سیاسی قدرت را در دست گرفته‌اند، الان یا نمی‌دانند دشمن چه کسی است و به غرب و آمریکا خوش بینند و می‌گویند اروپا از آمریکا بهتر و فرانسه بهتر از آمریکاست و انگلیس بهتر از این دوست یا واقعاً نمی‌فهمند که انگلیس، فرانسه و آمریکا همه یکی هستند و غرب و دشمن همه یک‌طرف هستند یا می‌فهمند و تشخیص داده اند تداوم قدرت برای آن‌ها این است که این قدرت ها در داخل کشور توسعه بیشتری پیدا کنند و با تکیه‌بر آن‌ها بتوانند بیشتر در قدرت بمانند.
آیا واقعا موضوع مشکلات بانکی است؟
عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: آن‌هایی که امروز سرکار هستند و به وزیر خارجه انگلیس راه می‌دهند که بیاید و مقدمات پهن شدن فرش قرمز را جلوی پای رئیس‌جمهور فرانسه که سرسخت‌ترین دشمن ماست، فراهم می‌کنند، امروز می‌خواهند با این کشورها در خصوص مشکلات بانکی صحبت کنند. آیا واقعاً موضوع مشکلات بانکی است؟ این‌ها می‌خواهند بیایند و سر موشک‌ها با ما مذاکره کنند . وزیر خارجه انگلیس می‌گفت می‌خواهم بروم و حقوق بشر را به ایرانی‌ها بفهمانم، نظر این آقا درباره حقوق بشر این است که یک ایرانی ناپاک نجس العین جاسوس خائن وطن‌فروش را که برای دشمن جاسوس بازی می‌کند و نیروهای امنیتی او را دستگیر کرده‌اند، آزاد کند. از این رو این‌ها واقعاً نمی‌فهمند یا می‌فهمند و می‌خواهند قدرتی را که با یک انتخابات مهندسی‌شده به دست آورده‌اند با هدف باز کردن راه بیشتر برای دشمن حفظ کنند. آیت ا… علم الهدی در ادامه بیان کرد: آقایی امروز می‌آید و در تمام مشکلاتی که در کشور وجود دارد، در مجلس، قوه مجریه و قوه قضاییه؛ دست می‌برد و یقه آقا شیخ را می‌گیرد ، آقا شیخی که مقام معظم رهبری به‌عنوان مجتهد عادل در رأس قوه قضاییه گذاشته و فحش می‌دهد و او را فاسق می‌خواند. حالا هزار و یک اشکال به قوه قضاییه وارد است درست، اما تقصیر آقا شیخ چیست؟ آن را فاسق خواندن و به وسط میدان آوردن او، یعنی چه؟ وی با بیان این‌که قدرت‌یابان و فرصت‌طلبان از هر ابزاری برای به قدرت رسیدن استفاده می‌کنند، تصریح کرد: وقتی یک قدرت‌یاب چشمانش را بست، خدا و مردم را در نظر نگرفت و وارد حوزه دسیسه و شگردهای شیطانی شد، از هر ابزاری برای رسیدن به قدرت استفاده می‌کند، یک ابزارش آمدن وزیر خارجه انگلیس است. امام جمعه مشهد نقطه مقابل قدرت‌یابی و فرصت‌طلبی را اسلام و انقلاب دانست و افزود: طرف مقابل این جریان، امامی است که ایستاد، یک جریان در مقابل کفر جهانی و جبهه‌ای برای دین و اسلام ایجاد کرد، مقام معظم رهبری هم آمده این سنگر را حفظ کند، اگر این جریان نباشد، کفر ریشه این نظام و اسلام را براندازی می‌کند. وی با انتقاد از کسانی که با انگیزه مصون ماندن از اعتراض و انتقاد، ژست‌های آکادمیک می گیرند و نقشی ایفا نمی‌کنند، گفت: این‌که کنار بنشینیم و در محیط حوزه و دانشگاه ژست آکادمیک بگیریم، دور ما را بگیرند، به‌به و چه‌چه کنند، به این‌ها مشغول شویم و حرفی نزنیم تا کسی علیه ما موضع نگیرد، کار انقلابی نیست.آیت ا…علم الهدی با بیان این‌که گاهی به «توجیه جانب‌دارانه» از یک فرد یا جناح متهم می‌شویم، خاطرنشان کرد: این که بیان می‌شود بنده توجیه جانب‌دارانه می‌کنم، باید بپرسم از چه کسی؟ دولت نهم تشکیل شد و بنده در انتخابات 84 برای دولت هزینه شدم ولی به‌مجرد این که اولین خدشه را در امور فرهنگی با حضور یک شخص نااهل بر جریان فرهنگی دولت دیدم، اولین کسی بودم که اعتراض کردم. بنابراین باید دید توجیه جانب‌دارانه از چه کسی ‌شده است.
مشکلی که امروز در مشهد داریم در داخل خودی‌هاست
وی درباره مسئله جذب حداکثری و دفع حداقلی نیز بابیان این که رهبر انقلاب در دوره دولت اصلاحات در سخنرانی خود هم بحث عوام و خواص و هم بحث خودی و غیر خودی را مطرح کردند، افزود: موضوع خودی و غیرخودی موضوع حال امروز ماست . ایشان فرمودند خودی‌ها باهم یکی شوند؛ بر اساس مؤلفه‌هایی که رهبری می‌دادند، خودی‌ها کسانی هستند که ولایت‌فقیه را قبول دارند، مقلد مقام معظم رهبری هستند، رهبری را در رأس نظام قبول دارند و پای رهبری هم ایستاده‌اند. لذا ما خودی‌ها باید جذب حداکثری و دفع حداقلی را ابتدا در خودمان انجام دهیم. وی بابیان این که مشکلی که امروز در مشهد داریم در درجه اول مربوط به خودی‌ها ست،ادامه داد: الان متأسفانه اختلاف و افتراق تشکل‌های خودی در حدی است که باعث وحدت دشمن شده است. بعضی وقت‌ها خودی را آن قدر سرکوب می‌کنند که غیرخودی را این‌گونه سرکوب نمی‌کنند. این اختلاف خیلی جزئی است و این که انتظار داشته باشیم همه مثل من فکرکنند و اگر کسی مانند بنده نوعی فکر نکرد بی‌دین است، این بزرگ‌ترین خیانت به خودی است. به‌طور مثال در دوره حضرت امام صحبت نهضت ملی و جبهه ملی بود که امام می‌فرمودند بعضی از این‌ها آدم‌های خوبی هستند که آقا به امام گفتند؛ آقا این‌ها که شما می‌گویید خوبند شمارا قبول ندارند. امام فرمودند؛ مگر بنده اصول دین هستم که بنده را قبول نداشته باشند. وقتی امام این سخن را می‌گوید چگونه بنده می‌توانم چنین ادعایی بکنم؟
ما شورای شهر را به دلیل اختلاف داخلی خودمان از دست دادیم
وی در ادامه به انتخابات شورای شهر اشاره و اظهار کرد: ما شورای شهر را به دلیل اختلاف داخلی خودمان از دست دادیم. سقف آرای ما در شورای شهر 450 هزار رأی بود و سقف جریان رقیب ما 250 هزار رأی و چون ما با هشت فهرست وارد انتخابات شدیم، باختیم. چه اشکالی داشت آن عزیزی که یک فهرست جداگانه ارائه داده است یک فهرست دیگر به جای آن وارد شورای شهر می‌شد؟ به‌صرف این که یک آقایی را کمتر و یکی را بیشتر قبول دارید به آن می‌ارزید که پایگاه قدرت را از دست بدهیم؟ جواب خدا را چه می‌دهید؟وی ادامه داد: یکی از دوستان آمد و نامه ای به بنده داد و گفت می‌گویند چون با آقای فلانی به جمع‌بندی نرسیدیم، تصمیم گرفتیم خودمان فهرست بدهیم. این نامه با امضای سه نفر از سه جریان و تشکل بود که بنده جواب نامه را ندادم و گفتم جواب بنده شفاهی است؛ برو به این سه نفر بگو شما بروید زنای محصنه بکنید، عرق بخورید و انواع فسق و فجور را بکنید بعد هم توبه کنید، خدا شمارا می‌بخشد اما این گناهی که شما در حال ارتکاب آن هستید که ممکن است سرنوشت اسلام و مسلمین در دست غیر بیفتد حتی اگر تا روز قیامت انواع عبادت‌ها را انجام دهید، جهنمی مسلم هستید، زیرا خیانت به اسلام و مسلمین کردید .هرچه کربلا بروید، هرچه مکه بروید، هرچه جبهه بروید و نماز مستحبی بخوانید آن چه مسلم است شما جهنمی هستید و باعث شدید سرنوشت اسلام و مسلمین دست غیر بیفتد.
آیت ا… علم الهدی ادامه داد: حالا این که چون یک نفر 100درصد آن چه بنده می‌خواهم نیست، اجازه دهیم قدرت دست جریان باطل بیفتد، یک حرکت‌ شیطانی است و شیطان این کار را می‌کند که قدرت دست جریان‌های دینی نباشد و قدرت را بفرستد آن‌طرف، طرفی که با خود رهبری زاویه دارد، همه حرکت‌های رهبری را قبول ندارد، آقا را دوست دارد ولی به‌عنوان یک مقتدا دنبال او نمی‌رود و به‌عنوان پسر پیامبر او را دوست دارد. وی تصریح کرد: دوست داشتن رهبری فایده‌ای ندارد و کسی که حجت امام زمان است اگر اندازه یک اپسیلون با او زاویه پیدا کنیم، از امام زمان جداشده‌ایم. نماینده ولی‌فقیه در استان درباره موضوع امربه‌معروف اظهار کرد: قانون حمایت از آمر به معروف و ناهی از منکر تصویب شد و زحمت اصلی در این حوزه را نمایندگان مشهد انجام دادند و رئیس مجلس نیز رسماً این مهم را ابلاغ کرد. این قانون به نحوی تنظیم‌شده که امربه‌معروف و نهی از منکر وارد تشکل‌ها می شود و قانون نیز از تشکل‌ها در این زمینه حمایت می‌کند. یکی از مسائل مهم در این حوزه، حرکت تشکیلاتی است.
وی درباره ایرادهای گرفته‌شده از مقامات قضایی استان نیز اظهار کرد: مقامات قضایی استان هم رئیس دادگستری استان و هم دادستان مشهد، مقاومت زیادی در برابر فساد کرده‌اند. در برابر انحراف و برخی حرکت‌های ناهنجار که دارای پشتوانه سیاسی بود، خوب ایستادگی کرده‌اند. تاکنون دو، سه جریان سفت‌وسخت آمده‌اند و با حیثیت شان بازی کرده‌اند اما آن‌ها ایستادگی و مقابله کرده‌اند . نیروهای حزب اللهی باید آن‌ها را تقویت کنند زیرا همه دستگاه‌های کشور علیه آن‌ها شوریدند و هیچ‌کس از آن‌ها حمایت نکرد. لذا این آقایان در مقابل ناهنجاری‌ها محکم ایستاده‌اند. آیت ا… علم الهدی درباره این که گفته شده است نخبگان باید جذب شوند، اظهار کرد: یک عده می‌شوند نیرو‌های نخبه اصولگرا و آن بالا می‌نشینند و تصمیم می‌گیرند و انتظار دارند نیروهای کف خیابان از آن‌ها پیروی کنند که ما این را قبول نداریم. ما نباید قیم داشته باشیم .ما بر اساس تکلیف شرعی وارد عرصه شدیم. ما یک جامعه مدنی غربی نیستیم که همه بروند توی یک حزب، اسم بنویسند و هرچه رئیس حزب گفت، همان باشد، این را قبول نداریم . این جامعه مدنی غربی است اما اگر منظور، نخبگان عملیاتی هستند که در عرصه و میدان حضور دارند ما آن‌ها را قبول داریم.
آستان قدس فداکارانه وارد حاشیه شهر شد
وی در ادامه درباره انتقادات از سامان دهی حاشیه شهر مشهد اظهار کرد: سه سال است ستاد سامان دهی حاشیه شهر تشکیل‌ و مسائل اسماعیل‌آباد حل و هفت پهنه در حاشیه شهر تشکیل‌شده است . دستگاه‌های امنیتی و عمرانی در حال فعالیت هستند . بولوارهایی در حاشیه ساخته‌شده است که در داخل شهر کمتر دیده می‌شود . آقای شهردار به بنده گفتند دیگر نگویید حاشیه شهر، زیرا اکنون حاشیه شهر از خیلی بخش‌های شهر آبادتر است و دیگر مانند سابق نیست . به دستور رهبری، ستاد سامان دهی حاشیه شهر تشکیل‌ و آستان قدس فداکارانه وارد مسائل حاشیه شهر شده است. آیت ا… علم الهدی تأکید کرد: هرکسی قصد دارد در حاشیه شهر کار فرهنگی کند باید با ستاد سامان دهی فرهنگی حاشیه شهر که به دستور رهبری تشکیل‌شده است، هماهنگ شود. این کم‌لطفی است که برخی ادعا کنند در حاشیه شهر هیچ کاری انجام‌نشده است . در این سه سال شهرداری شیب شهر را عوض و از بالا به پایین منتقل‌کرده است . برخی معتقدند کاری که در حاشیه شهر انجام شده به اندازه 30 سال کار بوده که شهرداری در سه سال انجام داده است. مسائل وهابیت نیز حل‌شده است. وی در ادامه با اشاره به مسئله« چلوها» در حاشیه شهر مشهد اظهار کرد: بنده به مقام معظم رهبری در این باره نامه نوشتم و ایشان به وزیر کشور امر فرمودند؛ باید نظریه امام‌جمعه مشهد در خصوص حاشیه شهر و «چلوها» اجرا شود اما وزیر کشور این کار را نکرد و به عهده استاندار گذاشت و استاندار هم جلسه شورای تأمین گذاشت ولی این کار را نکردند. اما این که ادعا می‌شود هیچ کاری نشده است، درست نیست. عضو مجلس خبرگان رهبری،درپایان در پاسخ به اظهارات یکی از حضار درباره راه حل مشکلات فرهنگی جامعه گفت :حضور مردم در میدان، راه حل مشکلات و معضلات فرهنگی است. در کنار فعالیت‌های فرهنگی، افشاگری کنید، باید افشاگری را افزایش دهید تا بصیرت افزایش یابد، درواقع، افشاگری بصیرت ایجاد می‌کند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا