آنچه قوچانی به رئیسی گفت

محمد قوچانی، مدیر مسئول مجله‌ی آگاهی‌نو در پستی اینستاگرامی درباره‌ی سخنان خود در نشست شب گذشته‌ی تعدادی از فعالان رسانه‌ای با ابراهیم رئیسی، رئیس دولت، نوشت:

روز گذشته در نخستین دیدار با رئیس جدید جمهوری اسلامی آقای رئیسی همراه جمعی از مدیران روزنامه‌های اصلاح طلب و اصولگرا از اعتماد و شرق و اطلاعات و کیهان و دنیای اقتصاد و خراسان و آفتاب یزد و فارس و همشهری و ایران و جام جم و … به عنوان‌ مدیر مسوول مجله “آگاهی نو” به دعوت دفتر رئیس جمهور در پاستور میهمان بودم. به آقای رییسی گفتم گرچه به شما رای نداده‌ام، اما آرزوی تحقق سه گام اساسی در این دولت را داریم:

اول. اصلاح نظام انتخاباتی کشور تا انتخابات رقابتی‌تر شود و ربع قرن پس از دوم خرداد یک دهه پس از انتخابات هشتاد و هشت مساله رقابت و مشارکت حل شود،

دوم. تحقق سیاست خارجی مستقل و” نه شرقی، نه غربی” و موازنه منفی یا عدمی میان آمریکا و روسیه، نه قرار گرفتن در کنار شرق یا غرب مانند ماجرای تجاوز روسیه به اوکراین

و سوم. حل شکاف‌های رو به تزاید اجتماعی مانند حوادث تلخ ورزشگاه مشهد یا طرح ناپخته و نادرست صیانت! از اینترنت.

حضور رئیس محترم جمهور گفتم مزیت شما می‌تواند سرمایه سیاسی شما در یکدستی قوا برای حل این مسائل باشد. اینکه سه قوه متحدند و صدا و سیما تخریب نمی‌کند و شما معتمد نظام هستید یک سرمایه سیاسی و حاکمیتی است که پس از حل مسائل فوری مانند مشکل معیشتی مردم و گرانی بی رویه می‌تواند در دستور کار باشد.

به شوخی گفتم همین که آقای حسین شریعتمداری پس از سال‌ها در جلسه مدیران مطبوعات می‌آیند یک فرصت برای مهار تنش‌ها و طرح گفتگوهای سیاسی است. قاب جالبی بود. آقای دعایی دست چپ و آقای شریعتمداری دست راست رئیس جمهور نشستند.

آرزو کردم آقای علم الهدی دست کم به آقای رییسی اعتماد کنند و اجازه حل تنش‌های اجتماعی را بدهند، نه اینکه هر روز حاشیه ساخته شود.

گفتم قبلا دولت‌ها که در انتخابات پیروز می‌شدند جناح‌های حامی‌شان فکر می‌کردند انقلاب شده، اما ادامه کارهای خوب دولت‌های قبل مانند برجام و سفرهای استانی و افطاری‌های سیاسی در دولت شما نشان می‌دهد که نهاد دولت در ایران یک کل منسجم است و نمی‌خواهید چرخ را دوباره اختراع کنید.

خصوصی هم گفتم اینکه گذشته را نفی نمی‌کنید خیلی خوب است. این در پاسخ به بدگویی برخی افراد در انکار دولت قبل بود. آقای رئیسی هم خصوصی حرف‌های دلگرم‌کننده‌ای زد که در “آگاهی نو ” می‌نویسم.

در حاشیه جلسه هم با آقای شریعتمداری که اولین بار بود که به جلسه مدیران مطبوعات می‌آمد شوخی کردیم و یکی هم عکس یادگاری گرفت از – به قول خودش – منتهی الیه دو جریان متفاوت مطبوعاتی. “آگاهی نو” را هم به آقای رییسی هدیه کردم.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا