کلامی درباره‌ی اظهارات مهرجویی، کارگردان «گاو»

علی اصغر شفیعیان، انصاف نیوز:

1 – پزشکانی دماغ سر بالا داریم، پزشکانی هم افتاده. پزشکانی پولکی و زیرمیزی داریم، و پزشکانی انسان. اما بالاخره همه پزشک هستند و قسم خورده‌اند برای درمان بیمار. ایجاد بی‌اعتمادی بین بیمار و پزشک، دودش به چشم همه‌ی جامعه می‌رود.

2 – کیارستمی کارگردان فوق العاده‌ی سینما درگذشته است، انسان‌های زیادی قبل از او و باقی هم بعد از او درمی‌گذریم. آیا مرگ یک آدم 76 ساله‌ی مبتلا به سرطان یا مبتلا به بیماری سخت دیگری را می‌توان به راحتی به گردن پزشک انداخت؟ طوری برخی شوکه شده‌اند، انگار یک جوان 18 ساله بود.

3 – نمی‌دانم فیلم سخنان مشمئزکننده‌ی آقای مهرجویی کارگردان فیلم مانگار «گاو» را دیده‌اید یا خیر. پیشنهاد می‌کنم ببینید. پیرمرد در 77 سالگی بعید است که در شرایط نرمالی به سر ببرد. عاقبت به خیری چیز خوبی است، گاهی آدم آرزو می‌کند که ای کاش فلانی با عزت بمیرد، نه این که دچار زوال عقل یا به حالتی بیافتد که تصویر پایانی مردم از او منفی شود. متاسفانه مهرجویی از عصبانیت مرگ دوست خود کیارستمی، خراب کرد.

4 – در کشور ما همه درباره‌ی هر چیزی نظر می‌دهند، به ویژه سلیبریتی‌ها که در واقع شهرتشان را خرج می‌کنند. خب یک جایی مثلا بهنوش بختیاری تبلیغ کیف و کفش می‌کند، علی دایی برای یک مجتمع تجاری، بهرام رادان برای یک برند چرم. در این حالت پولی می‌گیرند و خود را هزینه می‌کنند.

اما یک جایی در حوزه‌های غیرتخصصشان از شهرتشان برای اظهارنظر وام می‌گیرند، به ویژه در سیاست! در زمان انتخابات‌ها که بخشی از این سلیبریتی‌ها پول می‌گیرند و این و آن را تبلیغ می‌کنند. بخشی از آنها هم البته صرفا به خاطر حمایت از سیاست‌های فرهنگی کاندیداها به میدان می‌آیند که این یکی در تخصصشان است.

یک وقت‌ها هم کاملا فضولی است در حوزه‌های دیگر، فقط برای این که چیزی گفته باشند و بر سر زبان‌ها بیافتند. مثلا بهنوش بختیاری، بازیگر «دلقک‌ها» که درباره‌ی توافق هسته‌ای ابرازنظر کرد و ملعبه‌ی رسانه‌های دلواپس توافق شد. البته شائبه‌ی خوش رقصی برای آنها هم در همان زمان مطرح شد اما نمی‌توان نیت خوانی کرد.

حالا اظهارات آقای مهرجویی و چند سلیبریتی دیگر درباره‌ی پرونده‌ی درمانی مرحوم کیارستمی همین وضعیت را دارد؛ انگار همه‌ی این سلیبریتی‌ها در پزشکی هم خود را صاحب حق اظهارنظر می‌پندارند. شاید هم باورشان شده پزشکی نقشی سینمایی است که با پوشیدن یک لباس سفید، می‌توان مداوا کرد!

اگر دماغ این جماعت سلیبریتی در زمان فضولی‌هایشان سوزانده نشود، همه‌ی حوزه‌ها را به ابتذال خواهند کشید. آنها برای خود هیچ حد و مرزی نمی‌شناسند. فقط بروید ببینید چقدر از این سلیبریتی‌ها از خانم سیده فاطمه حسینی جوان در انتخابات اخیر مجلس حمایت کرده‌اند! ای کاش خدا به همه‌ی سلیبریتی‌ها، ظرفیتی به اندازه‌ی موقعیتشان بدهد وگرنه اینی می‌شود که شده است.

5 – امیدوارم استاد مهرجویی رنجیده نشود، البته امیدوارم که از روی عصبانیت و بحران روحی از دست دادن رفیق این گونه سخن گفته باشد. ای کاش مسوولین مراسم دقت می‌کردند که در چنین شرایط روحی تریبون را به دستش ندهند تا این کارگردان خوبمان اینطور خراب شود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

 1. ” انگار همه‌ی این سلیبریتی‌ها در پزشکی هم خود را صاحب حق اظهارنظر می‌پندارند. شاید هم باورشان شده پزشکی نقشی سینمایی است که با پوشیدن یک لباس سفید، می‌توان مداوا کرد! ”
  آخ اين جمله چقدر عالي بود، واقعا اين يه درد بزرگه تو جامعه ي ما كه همه خودشون رو عالم به تمام علوم ميدونن، حتي پزشكي كه بي نهايت وسيع و پيچيدست. منطق به كل فراموش شده

 2. بدبخت چند گرفتی که این مطلب رو با این تعابیر و این تیتر بنویسی. متأسفم برات که جان و شرف انسان ها رو با یه صنف بسته که با خودپرستی و پول پرستی به اضمحلال رفته طاق زدی

  1. هر كس نظر شخصي شما رو بنويسه آزاد بوده و هر كس ننويسه به زور و با پول نوشته؟؟!! تو جامعه ي ما كه كلا به اضمحلال رفته، باز هم پزشك ها و بقيه تحصيل كرده ها خيلي پاك ترند. بايد قدر دونست. تو هر قشري بد هست.

 3. درست است که نباید در تخصص دیگران دخالت کرد ولی همه ی ما به نوعی نقره داغ جامعه ی پزشکی و بهداشت شده ایم

 4. سلام ،
  آقای شفیعیان ! یک مرتبه دیگر این یاداشتی را که نوشته اید بخوانید و انصافآ ! قضاوت کنید که آیا این طرز نگارش شایسته یک سردبیر مطبوعاتی است ؟ نگارشی با چنین ادبیات و واژه هائی، در مورد یک چهره فرهنگی که بگفته خودِ شما، بخاطر از دست دادن یک دوست، ناراحت و عصبانی شده و خودش هم میگوید، که ( من عصبانی هستم ) روا و شایسته است ؟ این چه ادب و قلم با تربیتی است، که با طعنه به او میگوید، کارگردان گاو، و به دیگری ، بازیگر دلقک !؟ اصلآ شما به چه دلیل در حوزه غیر تخصصی خودتان اظهار نظر میکنید ؟ مهرجوئی، یک نظر داشته و میگوید و شما هم میتوانید نظری دارید،بگوئید! آقا ! این قلم ، والله حرمت دارد ! درست و بجا از آن استفاده کنید!

 5. عالی بود عالی
  واقعادر حال حاضر خیلی داره درحق قشر پزشک این مملکت اجحاف میشه
  من نه خودم پزشکم نه تو خانواده یا اقوام ولی برخوردو سر وکار با پزشک و بیمارستان داشتم و انصافا برخی از جون و زندگی شون مایه میذارن

 6. آقا من یک سوال دارم. وقتی این متن رت می نوشتید در حالت عادی بودید؟ آخه این نثر و ادبیات شما نیست. این چه تعابیری است به کار بردید؟
  اگر این سلبریتیها از امثال خانم حسینی حمایت کردند به احترام و اعتبار بزرگان اصلاحات مثل آقای دکتر عارف و آن جمله “تکرار می کنم” و حتی سایتهایی مثل سایت شما بود! نه به خاطر خودسری و ادعای همه چیز دانی. صحبتهای مهرجویی هم که شاید در شرایط غیر عادی زده شد. اما خدا وکیلی کدام یک از مطالب بیان شده توسط ایشان اشتباه ودروغ بود؟ کیارستمی پیرمرد جوانی بود که با این بیماری عادی که به ان مبتلا شد مردنی نبود مگر با بی تدبیری و کم مسئولیتی عده ای…

 7. من پیشنهاد میکنم این سلبریتی های عزیز و همه چی تموم و خانواده دار!!!!!!! به اعتراض برن جلوی بیمارستان جم لخت بشن.مثل همکارشون گلشیفته.کلا لخت شونده های خوبی هستن و در اینکار تبحر و مهارت خاصی دارن.البته علاوه بر فحاشی…

 8. واقعا عالي و جامعه شناسانه نوشتيد
  مهرجويي خراب كرد، بقيه موج سواران هم همينطور

 9. واقعا عاقبت به خيري ارزوي خوبيه براي هر كسي.كي گفته كه اگر كسي فيلم ساز مشهوريه ميتونه به بقيه فحش بده؟ سخنراني ايشون منو ياد هيتلر انداخت.در همون غربي كه سنگش رو به سينه ميزنيم و اهميت آقاي كيارستمي رو مشهور بودن در غرب ميدونيم،اگر يك آدم مشهور كلمه اي نژاد پزستاره يا توهين آميز بگه كل جامعه جبهه ميگيرند.چطوره كه تو ايران كساني كه ادعاي فرهنگ سازي دارند دشنام ميدن و كسان ديگري كه باز ادعاي فرهنگ سازي دارند از دشنام دادن پيشكسوتشون حمايت ميكنند. واقعيت اينه كه اگر فرهنگي كه هنرمندان ما ساختند با دسترسي به نت هر روز به فردي بي دليل حمله اينترنتي ميكنه و دشنام ميده جاي تعجب نداره. و متاسفانه هنر ما در فرهنگ سازي موفق نبوده. فرهنگ اين جامعه بيمار شده.و واقعيت اينه كه درمان جسم مردم ما خيلي از درمان اخلاق و فرهنگ سازي (كه در اولين قدم وظيفه هنرمندانمون بوده)جلوتره.بهتره هممون نقد رو از درون شروع كنيم. به اميد عاقبت به خيري براي همه مردم ايران.

 10. ظاهرا پزشكان بر اساس منافع طبقاتي به جد در حال حمايت از هم هستند. ظاهرا اين امر شامل سايت [منتسب به] جناب آقاي دكتر پزشكيان متخصص محترم قلب نيز مي شود .

 11. واقعا از جناب شفعیان و سایت (سابقا) وزین انصاف نیوز ناامید شدم. این نوشته نشان داد در بعضی موارد یک اصلاح طلب (یا مدعی آن) دقیقا می تواند متنی در حد روزنامه کیهان ش بنویسد. خیلی خیلی متن بی نزاکت و بدی بود. امیدوارم دوست نویسنده این متن هر چه زوتر با معذرت خواهی جبران مافات کند

  1. منم به شدت از آقای شفیعیان شاکی هستم که چرا مثل خیلی از عوام و اساتیدی؟ چون شما توهین های یک استاد؟ فرهنگ به بخشی از جامعه را تایید نکرده است؟

   1. محمد جان عزیر من در مورد درستی یا نادرستی صحبت هابی آقای مهرجویی صحبت نکردم. بلکه حرف ام این است که از مدیر مسئول یک سایت اصلاح طلب همچنین متنی بعید و دور از اخلاق رسانه ای و حرفه ای می باشد. در ضمن من هیچ مشکلی با عوام بودن ندارم.

  2. منهم با نظر این دوستمان ( استاد دانشگاه) موافقم و این نوشته و موضع گیری ، میتونه خیلی از خوانندگان انصاف نیوز را دور کند .

  3. جناب استاد! فقط یه سوال داشتم: شما که به این متن میگین «خیلی خیلی بی نزاکت و بد»، احیانا به سخنرانیِ (!) استاد مهرجویی چه واکنشی نشون داده اید؟!!!

   1. همچنین محض اطلاع به عرض تون برسونم که «نزاکت» غلطه. یه وقت دوباره سر کلاس به کار نبرین، بی آبرویی میشه. یعنی ما عوام بگیم طوری نیست ها! وای دون شأن و مقام شامخ استادیِ شماست.

 12. از خدا جوییم توفیق ادب
  بی ادب محرود شد از لطف رب!
  کاش روزی برسه که به حداقل احترام به دیدگاه و بیانات طرف مقابل برسیم و منتقد ما با شعور و وجدانی آگاه به نقد بپردازد.
  متاسفم.

 13. براي تشديد درجه جايگاه كيفري جامعه پزشكي از متهم به مجرم در افكار عمومي همين نوشته مغرضانه، بي أدبانه ، سرتا پا نافهمي و بي دركي از جايگاه عباس كيارستمي و پر از ترس و انكار و البته إقرار تلويحي به ريشه در حقيقت داشتن بد بيني هاي مردم نسبت به اين جامعه كافي است ! جامعه پزشكي جامعه فقيري نيست كاش كمي بيشتر خرج مي كردند و قلم به مزد گران تري را براي تطهير و تبرئه خود نزد أذهان عموم به خدمت مي گرفتند تا نتيجه عكس از اهداف شان در به كار گيري قلم افرادي چنين فرومايه ،و بيگانه با منطق و عقلانيت نمي گرفتند

 14. آقای نویسنده چه اشکالی دارد گاهی برسر افراد سهل انگار پول پرست و بیدقت فریاد کشید ؟؟؟؟

  (علی گرجی استاد دانشگاه المان با مقایسه عملکرد و درآمد پزشکان در ایران و آلمان گفت: در ایران یک پزشک متخصص نسبت به پزشک آلمانی پول خیلی زیادتری‌ می‌گیرد اما خدماتی که در مقایسه با آنها ارائه می‌کند بسیار پایین‌تر است.
  در آلمان پزشکان زیر 20 دقیقه برای هر بیمار وقت نمی‌گذارند و اگر کمتر از این مدت با بیمار خود صحبت کنند از نظر اخلاقی صحیح به شمار نمی‌رود اما در ایران نمونه‌ای سراغ ندارید که این مقدار زمان را برای یک بیمار خود بگذارد.)
  آقای نویسنده اتفاقا باید با صدای بلند فریاد زد تا گروه که به حق مردم احترام نمی گذارند بشنوند شاید که فرجی شود

  1. علی اصغر شفیعیان: اگر انصاف نیوز را دنبال کرده باشید، ما همیشه منتقد این رفتار و تبعیض در حقوق پزشکان نسبت به دیگر شغل ها بوده اید و بارها و بارها از دو سال و اندی پیش به ویژه این انتقاد از زبان دکتر مسعود پزشکیان در سایت منعکس شده است. اما این یادداشت درباره ی حقوق نیست، درباره ی لطمه زدن به اعتماد بین بیمار و پزشک است که بسیار با اهمیت است و اعتراض به پرونده ی پزشکی مرحوم کیارستمی صرفا در صلاحیت کارشناس پزشکی است و نه در صلاحیت آقای مهرجویی و خانم بهنوش بختیاری و حامد بهداد که این روزها در اظهارنظر در این باره کم نگذاشته اند. اعتراض اصلی به همین اظهارنظر در مورد چیزهایی است که تخصصی در آن زمینه ندارند. آقای مهرجویی صراحتا ادعا کرده که کیارستمی را کشتید! او احتمال نمی دهد، نظر قطعی می دهد! ایراد به این است

 15. البته اصطلاح بازیگر دلقک کمترین چیزی است که گفته شده مگر ندیدید چگونه برایش کف میزدند.

 16. واقعا متاسف شدم ا ز سایت تون که انصاف رویش گذاشته اید
  و از اون دنیا بترسید که چنین مقالاتی را مینویسید
  این اقای محترم چگونه این همه جرات به خود داده است که به سمبل فرهنگ و هنر ما ایرانیان این طور تاخت و تاز نماید
  از همین الان شما چند نفر خواننده تان را در همین امشب بیست و نه تیر ماه از دست دادید

 17. نمیدونم چرا ولی این مطلب اولین و تنهاترین در نقد شرایط امروز و حاشیه فوت آقای کیارستمی بود، هر جا و در هر سایت و روزنامه و خبرگزاری حق را صد در صد به منتقدین پزشکان داده اند، و به کف و هورا هنرمندان بویژه آقای مهرجویی پرداخته اند
  پزشک متخلف داریم مثل تمامی مشاغل و مثل تمامی دنیا و باید رسیدگی بشود، مجازات بشوند ولی از بین رفتن اعتماد و احترام مردم به پزشکان به ضرر کل جامعه ماست نه فقط پزشکان

 18. بزرگان از دو گروه درگير خواستند حرمت همديگر را نگه دارند و قضاوت عجولانه نكنند. در اين وسط مدير سايت بجاي رعايت حرمت و شأن افراد ، با نوشتن حرف‌هاي بي‌ربط آتش بيار معركه شده و يكي بايد به اين آقا ادب را بياموزد.

 19. شما خیلی محترمانه غلط می خورید از این مقالات بنویسید شما در جایگاهی نیستید درمورد یک دقیقه از زندگی مهرجویی عزیز و کیارستمی بزرگ اظهار نظر کنید.

 20. والا هرچی بیشتر متن نازیبای شما رو خوندم بیشتر شوکه شدم! به تکه هایی رسیدم که حتی ادرس سایت رو چک کردم که نکنه سایتتون رو اشتباهی اومده باشم!!
  آقای دلسوخته ی صنف پزشکی، یعنی میخواید باور کنیم که این گریبان جر دادن شما از اثر وجود لااقل یک دوست پزشک در دایره دوستان شما، یه برادر یا خواهر یا فامیل پزشک در دایره بستگان شما نیست؟! اگر به سند گفته ی شما، سلبریتی ها پول میگیرند برای حمایت از بخشی سیاسی و اظهارنظر در حیطه های نامربوط، لطفا بدونیم چرا نباید ما شک کنیم که شما از جامعه متمکن پزشکی پول گرفتین برای حمایت ناشیانه از این قشرِ (به قول اون نظر دهنده (بی طرف!!) ) از جان! و از زندگی! مایه گذار.
  سوال اینه که نویسنده در لحظه نوشتن این متن به فکر راضی کردن کدوم اربابی بوده که بغض از سراسر این متن پیدا بود، چه اونجایی که کیارستمی رو بیماری سرطانی خطاب کرده و چه اینکه از حمایت (گویا سر خود) سلبریتی ها از امثال فاطمه حسینی!
  صرفا جهت اطلاع نویسنده ، که ارزش زندگی و جون آدمها به سن ۷۶ یا ۱۸ ساله بودن اونها نیست و مرگ ادمی (از سرطانی تا بیمار ساده) صرفا در حیطه اختیارات خداست!
  و در نهایت میشه با یه نظرسنجی ساده تاثیر صحبت های مهرجویی بزرگ رو بر محبوبیتشون سنجید، و شاید از این راه حمایت بدنه جامعه از قشر مظلوم! پزشکی.
  انصاف حکم میکنه نظر بنده رو منتشر کنید. به امید اعتدال برای ایرانی.

 21. از روزی که ملت رو به بهانه تخصص نداشتن، از دخالت و از اظهار نظر منع کردند شدیم این که شده ایم
  آقا بفهم اینو که دیوار اعتماد بین مریض و پزشک اون روزی که بیمار رو از امبولانس انداختن لب جاده که بمیره خراب شده. حقیقت رو کشتن به بهانه مصلحت و از ترس خراب نشدن اعتماد کذایی بین مریض و پزشک؟؟‌ اونهم دسته ای از پزشکای ما که امروز متهم نیستند که بتونن دفاع کنن از خودشون، که مجرم ان؟
  توی این عصر و روزگار که دنیا از حجم زیاد اطلاعات و علم داره خفه میشه بدونین که صحبت از اسرار پنهان پزشکی بیشتر یه جوک خنک و بی معنیه! همه از درصد متوسطی از اطلاعات پزشکی اگاه هستن اقا جان.
  نویسنده مقاله رو به رعایت بدیهیات نویسندگی و ادب دعوت میکنم. دیگران رو گاو و دلقک خطاب کردن ادب شما رو نمیرسونه برادر.

 22. نسبت فامیلی بین نگارنده و حاج حسین شریعتمداری هست؟
  ما مثلا الان نفهمیدیم که با وقاحت تمام یه کارگردان گاو و یه بازیگر دلقک فرض شدن 🙂
  نویسنده عزیز لطفا گوسفند نباشید! (‌ این تعبیر بنده اشاره به کتاب معروف گوسفند نباشید هست فقط!!! )

 23. درود بر شما جناب شفیعیان ،
  درود نه بخاطر محتوی نوشته شما ، که من از منتقدان آن هستم و این را قبلا گفته ام .
  بلکه درود بخاطر تحمل و مدارا با مخالفین نظر شما و اینکه این مطلب با این همه مخالفت و ناسزا گوئی ، شما هم آنها پخش کردید و زود از سایت انصاف نیوز حذف نکردید و توضیح هم دادید ، از این منظر ، آفرین و دست مریزاد ، انصاف نیوز با انصاف

 24. من چند روزی بود که سایتتون رو دنبال میکردم ولی با دیدن این نوشته مغرضانه دیگه سمت سایتتون نمیام
  نام اجهاف نیوز برای سایتتون مناسب تره

 25. با سلام/// بد نیست نویسنده مطلب فوق اصول اخلاقی نقد را بیاموزند و بکار بگیرند نه اصول تخریب را!!! …

 26. اگر مهرجویی هنرمنده ، پزشک معالج اون هم یه عالمه
  اگه این سرمایه کشوره اونم سرمایه کشوره
  اگه این مورد احترامه اونم مطمئن باشین مورد احترام تمام بیماراییه سلامتیشونو مدیون اونن
  مهرجویی حق داره نظرشو بگه ولی حق نداره توهین کنه

 27. آقای نویسنده ی محترم و هواداران اش! لطفا پشت ِ کلیشه ی انتقاد از الفاظ توهین آمیز پنهان نشوید؛ بله روشن و بدیهی است که اگر کسی بدون دلیل کافی قضاوت کند و نسبت ناروایی به دیگری بدهد کار مذمومی است؛ اما آیا اگر یک نظام درمان نسبتاً کارآمد و مسئول داشتیم این همه قضاوت و عصبیت و غم و اندوه وجود می داشت؟ هنرمندی نایاب به بیمارستان می رفت و پزشکان به قدر دانش خود تلاش می کردند و اگر نتیجه ای نداشت همه تقدیر را می پذیرفتند اما در شرایطی که روزی نیست خبر از قصور، بی وجدانی، بی مسئولیتی جامعه ی پزشکی منتشر نشود، خانواده ای نیست که اهانت آمیز ترین و بی اعتناترین رفتارها را نسبت به جان عزیزان شان را می بینند، آیا در این شرایط این مرگ اتفاقی طبیعی است یا نماد یک انحطاط عمیق و فراگیر در نظام درمان است و داغ همه را تازه می کند؟ این اتفاق زخمی کهنه و ریشه دار زنده کرده . درک این موضوع واقعاً سخت است؟

 28. چرا مدیر سایت کامنت قبلی ام را چند روز است تأیید نکرده ؟ جالب است که کامنت های حاوی ناسزا را منتشر کرده اید اما مطلب من که صرفاً پرسشی مستدل از نویسنده است را نه! ؛ البته سایت هایی از این دست را زیاد دیده ام که حاضرند فحش را تأیید کنند اما سخنی که پاسخی برای آن ندارند را نه! … امیدوارم دلیل دیگری جز این حدس من داشته باشد وگرنه به جمع رسانه هایی حقیر پیوسته اید

 29. جالبه که هوادارای استاد (!) مهرجویی همه جور جواب می دن، حتی توهین هم می کنن، اما یک کلمه در مورد توهین استادشون حرف نمی زنن. یعنی نه فقط اون استاد الاساتید، خودش عذرخواهی نمی کنه، حتی هوادارای درجه هفتشم عارشون میاد از عذرخواهی. و این تنها یکی از علائم سایکوپاتی است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا