مغازه داران: برچسب قیمت‌ها برایمان دردسر شده

سرویس اجتماعی انصاف نیوز: با اجرا شدن طرح درج قیمت تولید کننده به جای مصرف کننده روی کالاها در سوپر مارکت‌ها و فروشگاه‌ها میان مشتریان و فروشندگان سردرگمی و آشفتگی به وجود آمده است.

خبرنگار انصاف نیوز در گزارش میدانی از سوپرمارکتی‌های مرکز تهران از آنها دربارهٔ این طرح پرسیده است.

قیمت درب کارخانه گاهی اشتباه است

یکی از مغازه داران در تهران می‌گوید: به خاطر قیمت تولید کننده بین مشتریان و مغازه داران بر سر قیمت کالاها دعوا می‌شود. با اجرای این طرح هیچ کالایی کاهش قیمت نداشته است. یکی از اقلامی که گران شده است سالاد الویه است؛ بعضی شرکت‌ها هم قیمت مصرف کننده خورده است هم قیمت درب کارخانه. برای من که مغازه دار هستم هیچ فرقی نمی‌کند، اما به نظر من قیمتی که درب کارخانه می‌خورد گاهی اشتباه است. وقتی قیمت جدید مطرح می‌شود بعضی از مشتریان قهر می‌کنند و می‌روند.

نمونه‌ای از درج قیمت تولیدکننده روی کالاها

بعضی از مشتریان ما را تهدید می‌کنند

مغازه دار دیگری می‌گوید: قیمت کالاها بعد از عید ۲۰ تا ۳۰ درصد بیشتر شده است. نان تست و پفک و محصولات چی توز قیمتشان بیشتر شده است. برای مردم فرقی نمی‌کند آنها همه کالاهایی که لازم دارند می‌خرند فقط ناراحت و کلافه از مغازه می‌روند. بعضی از مشتریان کمتر سؤال می‌پرسند ولی افرادی هستند که فکر می‌کنند ما می‌خواهیم دزدی کنیم و ما را تهدید می‌کنند که به فلان شخص فامیلم در وزارت بهمان می‌گویم در مغازه‌ات را تخته کند!

همکاران کالاها را به قیمت دو برابر می‌فروشند

او ادامه می‌دهد: اگر قیمت تولید کننده و مصرف کننده با هم روی کالا بخورد مشکلی ندارد. ممکن است بعضی از همکاران تا دو سه برابر قیمت محصولات را بفروشند که باعث سردرگمی مشتریان شود. اما می گویند تا اول اردیبهشت قرار است هم قیمت مصرف کننده هم تولید کننده را روی کالاها بزنند.

گران شدن لبنیات و کیک

مغازه دار جوانی می‌گوید: قیمت کالاها تغییر نکرده است فقط چند جنس گران شده است. لبنیات و کیک گران شده است. به تازگی شروع کرده‌اند بر یک سری کالاها هم قیمت مصرف کننده بزنند هم قیمت تولید کننده می‌زنند.

دردسر برچسب‌ها برای فروشندگان و خریداران

یکی از سوپر مارکت داران گفت: مردم را با این برچسب‌ها به دردسر انداخته‌اند، مارا هم همینطور.

فروش با ۳۵ درصد افزایش قیمت

فروشنده دیگر می‌گوید: کالاها که هیچ کدام افزایش قیمت نداشته است، ما فقط باید با ۳۵ درصد افزایش قیمت به مصرف کننده بفروشیم. قیمت درب کارخانه که می‌زنند ما بایدآن قیمت را پاک کنیم و در فاکتور با ۳۵ درصد افزایش قیمت بفروشیم. به دعوا و بحث‌هایش نمی‌ارزد، من که جوان هستم مگر چقدر حوصله دارم که از صبح تا شب در مغازه بایستم و توضیح دهم که قیمت چه تغییراتی کرده است.

 قیمت‌ها در فاکتور تغییر کرده است

او ادامه می‌دهد: بعضی از مشتریان می گویند چرا قیمت تولید کننده نمی‌فروشید یا در اخبار فلان قیمت گفته‌اند. به نظر من طرح بدی اجرا کرده‌اند چون اینجا همیشه دعوا داریم. مادرم که زنگ می زند و می‌پرسد امروز با کسی بحث نکردی دیگر نمی‌پرسد امروز خوب بود یا نه! چون هر دقیقه با کسی بحث داریم. مشتری از ما می‌خواهد که در ماشین حساب ۳۵ درصد را بزنیم و یک دفعه عدد دیگری به دست می‌آید. اعصابمان دوباره به هم می‌ریزد. قیمت‌ها تغییر کرده است ولی در فاکتور نه در جنس. قیمت تولید کننده و قیمتی که شرکت به ما می‌دهد فرق می‌کند. با اجرای این طرح هیچ سودی نکردیم و حتی لنگ کرایه مغازه‌مان هم مانده‌ایم.

پیش بینی مغازه داران از اجرای طرح

یکی از مغازه داران با شکایت از این طرح گفت: به نظر من این طرح ادامه دار نخواهد شد. بعضی از همکاران من تا ۴۰ درصد روی محصولات می‌کشند و آن جنس را می‌فروشند.

مشتریان برای قیمت سس هم توضیح می‌خواهند

مغازه دار ادامه داد: برای نمونه یک سس مایونز درب کارخانه ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان خورده است و من فروشنده که این محصول را ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان خریده‌ام، آن را ۲۰ هزار تومان می‌فروشم اما برای مشتری جای سؤال است، می‌پرسد چه خبر است؟! ۵۰۰۰ تومان داری سود می‌کنی؟! باید به او توضیح دهم که هزینه حمل و نقل و هزینه‌های دیگر را داده‌ام. باید تکلیف ما را مشخص کنند، یا مثل قبل قیمت بزنند یا هر دو قیمت تولید کننده و مصرف کننده را روی محصول بیاورند.

به نفع دولت و شرکت‌ها شده است

یکی از فروشندگان یکی از برندهای نوشیدنی درباره اجرای طرح گفت: این طرح بیشتر به نفع شرکت‌ها و دولت شده است. هم مردم ضرر می‌کنند هم مغازه دار. یک فروشنده به همان قیمتی که خریده است می‌فروشد ولی دیگری ممکن است به قیمت چندین برابر بفروشد.

مشتریان در حد درآمد خود خرید می‌کنند

یکی از مشتریان سالمند دربارهٔ تأثیر این طرح بر خرید مشتریان می‌گوید: اگر کسی حساب و کتاب برایش مهم باشد روی حساب هم خرج می‌کند مثل من که حقوقم مشخص و محدود است، طبق حقوقم خرج می‌کنم. اگر ببینم مغازه دار طبق نرخ مصوب قیمت می‌گوید می‌خرم اگر نه آن کالا را نمی‌خرم. بستگی دارد چه کسی و با چه درامدی بخواهد با این قیمت‌ها خرید کند.

سهم شرکت‌ها از قیمت درج شده

یکی از فروشندگان نیز می‌گفت: یک سری از شرکت‌ها ۹ درصد سود بر می‌دارند یک سری‌ها ۱۰ درصد سود و آن را به قیمت ثبت شده اضافه می‌کنندو تازه می‌آورند می‌دهند به ما. قبلاً ما ۲۵ درصد سود می‌کردیم الان حدوداً ۱۵ درصد سود می‌کنیم.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

 1. بسم الله الرحمن الرحیم
  پیشنهادی را مبنی بر استراتژی عملگرایانه در برابر جریان جبهه پایداری و نزدیکان آن به سران اصلاحات و جریانات نزدیک به مرحوم هاشمی و و دکتر روحانی و دکتر لاریجانی مطرح می نمایم.

  1. آن بخش از جریان اصلاحات که از دوم خرداد تا کنون دغدغه ی دموکراسی و ارزش های غربی را دارد و در کنار حزب اتحاد ملت ( مشارکت سابق ) و روشنفکری دینی می ایستد باید بداند که فلسفه ی انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی (ره) مقابله با ارزش های مدرن و احیای هویت اسلامی و حرکت بر مبنا اسلام سیاسی بوده است. پس با توجه به فتنه 88 و فضای نسبتا خوبی که با توجه به شرایط دشوار پس از آن روزها از سال 92 به امروز رخ داده است باید درست استفاده شود و این افراد حساسیت برانگیز باید نقش خود را به یک تحلیلگر سیاسی و اتاق فکر و مشاور کاهش بدهند تا بگذارند سایرین از جمله سایر اعضای جریان اصلاحات و جریانات نزدیک به مرحوم هاشمی و دکتر روحانی و دکتر لاریجانی فعالیت موءثر سیاسی بر مبنای اعتدال و اعتقاد به اصل ولایت مطلقه فقیه و روابط صمیمانه با مقام معظم رهبری و روابط صحیح با شورای نگهبان داشته باشند و مشکل جدیدی برای اکثریت دلسوزان کشور که می خواهند داخل چارچوب نظام مقدس جمهوری اسلامی تعریف شوند ایجاد نکنند.

  2. با فهم مورد اول می توان باب سازگار کردن برنامه های اجرایی شده در تاریخ جهان با فقه شیعی را پیگیری کرد مانند تجربه ی موفق مردمسالاری دینی که بدون مطالعه تجربه جهانیان در کنار سازگار کردن آن با شرع مقدس شدنی نبود. لذا پیشنهاد مطالعه ی برنامه های لیبرالی دوران ناپلئون بناپارت که بدون اجرا شدن دموکراسی غربی به موفقیت رسید را در کنار توجه به توسعه ی چین در قبل و بعد از دوران مائو داده میشود. لذا جریان اصلاحات باید خود را سازگار با ارزش های اسلامی و معنویات انقلاب اسلامی تعریف کند و استفاده از دستاوردهای جهان بدون توجه به این مهم در شرایط فعلی کشور شدنی نیست.

  3. حضور جدی و گسترده ی ائتلاف جریان اصلاحات و جریانات نزدیک به مرحوم هاشمی و دکتر روحانی و دکتر لاریجانی در انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال 1402 باید حول حجت السلام والمسلمین سید حسن خمینی و دکتر روحانی و دکتر ظریف و دکتر لاریجانی و دکتر همتی و دکتر مهرعلیزاده صورت بگیرد.
  اگر شرایط کشور متناسب با وعده های داده شده ی دولت مستقر و محترم دکتر سید ابراهیم رییسی بهبود نیافت باید حداقل برای کمک به دولت و نظارت قوی در مجلس آینده به عنوان اقلیت قوی مقام نخست وزیری را در کنار حفظ مقام ریاست جمهوری احیا کرد تا امید مردم به بهبود و اصلاح کشور زنده شود.
  لذا این ائتلاف یک ائتلاف میهنی و با شعار ” معیشت – احیای نخست وزیری – تنش زدایی با جهان – نظارت قوی – اقتصاد شفاف ” پیشنهاد میشود با حضور حداکثری همه ی سلایق و جریانات معتدل که مقابل جبهه پایداری و دوستان آن ایستادگی می کند حتی با کمک و حضور جریان نزدیک به دکتر قالیباف در این ائتلاف که در مجلس فعلی مستقر هستند به روش رای سلبی.
  از معرفی اصلح به مردم نترسید و امید را در مردم احیا کنید.

  4. جریان اصلاحات باید تفسیر لیبرالی از قانون اساسی را کنار بگذارد و با دید ارزش های اسلامی که مبنای آن ولایت مطلقه فقیه است به قانون اساسی بنگرد و با تفاسیر شورای محترم نگهبان در اجرا خود را سازگار کند.

  5. روش سیاستمداران دلسوز کشور باید ترجیح امکانات روز و مصلحت کشور بر عقاید شخصی و حزبی خود باشد و منافع ملی را اولویت قرار بدهند. چه اصلاح طلب باشند و چه اصولگرا و علمگرایانه با مشکلات روز برخورد کنند.
  لذا باید اگر اکثریت جریانات موءثر سیاسی کشور و خبرگان عزیز بر دکتر سید ابراهیم رییسی با در نظر گرفتن شاخص های رهبری و حفظ آزادی های فعلی و حضور مطبوعات و چارچوب انتخابات فعلی پس از 88 برای دوران زبانم لال زبانم لال رهبری آینده کشور همت بگمارند تا بحران سیاسی در کشور شکل نگیرد باید از آن حمایت کرد و وظیفه ی واجب همه ی مردم است.

  با آرزوی بهروزی و عزت روز افزون ملت بزرگ ایران
  والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 2. حزب کارگزاران سازندگی و احزاب ائتلاف جمهور 1400 در کنار حزب اعتدال و توسعه و جریان لاریجانی رای زیاد و شگفت انگیزی برای ورود به مجلس 1402 نیاز ندارند زیرا رقیب حتی از سال 1398 در موضع ضعیف تری قرار میگیرد. همان لیست 1398 رای خوبی در برابر رقیب در 1402 می آورد ولو کم . امیدوارم این تحلیل به گوش دلسوزان برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا