امام جمعه بهشهر: مخالفین پتروشیمی میانکاله خائن و مخالف رهبری هستند

+ مخالفین را «شب‌پره مانند» خواند

سید ابراهیم رئیسی و محسنی اژه ای دستور پیگیری لغو این پتروشیمی را داده بودند.

به گزارش آفتاب: حجت الاسلام سید عربعلی جباری امام جمعه بهشهر در خطبه‌های نماز جمعه این شهر به انتقاد از مخالفان ساخت پروژه پتروشیمی میانکاله پرداخت و گفت: «مخالفین بصورت مخفیانه مانند شب‌پره در فضا‌های مجازی باب مخالفت گذاشتند. مخالفان پتروشیمی میانکاله خائن و مخالف رهبری هستند. همه کشور به این پروژه امید بستند. این‌ها با حرف، ولی امر مسلمین امام خامنه‌ای مخالفند. کور خوانده‌اید ما پای این مجتمع پتروشیمی ایستاده‌ایم و از هیچ چیزی نمی‌هراسیم ولو تظاهرات کنیم و به تهران برویم پتروشیمی حق مسلم ماست.»

پشت‌پرده ادعای عجیب حامیان احداث پتروشیمی میانکاله چیست؟

در همین خصوص خبرگزاری تسنیم در گزارشی از پشت پرده طرح احداث پتروشیمی میانکاله پرده برداشته و نوشته است: سازمان محیط زیست در تاریخ ۱۷ فروردین ۱۴۰۱ ضمن بر شمردن ۴ ابهام در ساخت پتروشیمی در ۵ کیلومتری میانکاله، هرگونه عملیات اجرایی قبل از مطالعات تکمیلی را ممنوع اعلام کرد؛ با این اوصاف، علت اصرار حامیان این پروژه بر اجرای آن چیست؟!

اصرار متولیان پروژه پتروشیمی میانکاله بر ادامه ساخت و ساز‌ها در صورتی است که حتی پیش از نظر دادستان، سازمان محیط زیست به دلیل ابهاماتی که در پروژه بوده هرگونه عملیات اجرایی قبل از مطالعات تکمیلی را ممنوع اعلام کرده بود.

در نامه‌ای که در تاریخ ۱۴۰۰/۱/۱۷ توسط «مسعود عالیخانی»، معاونت انسانی سازمان محیط زیست به مدیرعامل پتروشیمی امیرآباد ارسال شد، ۴ ابهام در خصوص این پروژه مطرح و تأکید شده تا زمان صدور مجوز محیط زیستی، هرگونه عملیات اجرایی ممنوع است.

در متن نامه به ابهامات زیر اشاره شده است:

۱. ارزیابی توان اکولولوژیک جهت بارگذاری واحد‌های پتروشیمی، آب‌شیرین‌کن و پروژه‌های پی‌آیند.

۲. بررسی اثرات تجمعی آب‌شیرین‌کن بر مناطق تحت مدیریت سازمان و اکوسیستم دریا

۳. بررسی میزان و اثرات ناشی از خروجی‌های آلاینده گازی و پساب صنعتی حاصل از فرآیند بر اساس اسناد فنی طرح (ارزیابی اثرات زیست محیطی)

۴. ارائه برنامه مدیریت و پایش زیست محیطی مناسب

لازم به ذکر است صدور مجوز زیست محیطی، تابع نتایج حاصل از انجام مطالعات مذکور و بررسی در کمیته ارزیابی سازمان می‌باشد. ضمناً تأکید می‌شود از هرگونه عملیات اجرایی قبل از انجام مطالعات تکمیلی و صدور مجوز محیط زیست اجتناب شود. “

از سوی دیگر، برخلاف این نامه که ساخت‌وساز را تا زمان انجام مطالعات ممنوع کرده است، بر اساس صورت‌جلسه‌ای که در تاریخ ۱۸ بهمن‌ماه سال ۱۴۰۰ با حضور نمایندگان سازمان محیط زیست، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی و نمایندگان پروژه پتروشیمی میانکاله برگزار شده بود، به نظر می‌رسد که افراد حاضر در جلسه اجازه آغاز عملیات احداث پتروشیمی همزمان با ادامه مطالعات زیست محیطی پروژه را داده اند.

در حال حاضر نیز متولیان ساخت پتروشیمی در ۵ کیلومتری میانکاله برای ادامه ساخت و ساز‌ها به این دستور جلسه استناد می‌کنند در حالی که تاریخ این جلسه مربوط به بهمن‌ماه ۱۴۰۰، اما نامه‌ای که در آن هر گونه ساخت وساز تا زمان اتمام مطالعات را ممنوع کرده است، مربوط به ۱۷ فروردین‌ماه ۱۴۰۱ است.

در این صورت‌جلسه آمده است:

۱. از نظر سازمان محیط زیست، تخصیص زمین، آب و خوراک برای پتروشیمی بلامانع بوده و مجوز اولیه صادر می‌شود.

۲. پس از اخذ زمین، همزمان با آغاز عملیات احداث پتروشیمی، جزئیات مطالعه مشاور‌های پروژه در حوزه زیست محیطی جهت بررسی و اعلام نظر به سازمان محیط زیست تحویل شود.

از سوی دیگر، «غلامرضا شریعتی»، نماینده مردم بهشهر در مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: در سومین جلسه بررسی مجوز‌های زیست محیطی پروژه پتروشیمی در نزدیکی میانکاله در تاریخ ۱۴۰۰/۷/۱۷، دفتر ارزیابی سازمان محیط زیست با صدور مجوز برای این پروژه موافقت کرده و صدور نهایی مجوز را به معاونت انسانی سازمان واگذار کرده است.

لازم به ذکر است که پیگیری خبرنگار از «حمید جلالوندی»، مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان محیط زیست در رابطه با گفته‌های نماینده بهشهر بی‌نتیجه بود و پاسخ درستی در خصوص این ابهام دریافت نشد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا