خرید تور تابستان

ترند خبری «سیسمونی» و صدای بلند اعتراضات در شبکه‌های اجتماعی

 روزنامه شرق نوشت: ساعات پایانی روز سه شنبه 30 فروردین ماه، وحید اشتری تصاویری از سفر خانواده محمد باقر قالیباف به کشور ترکیه جهت خرید سیسمونی منتشر کرد که این موضوع خیلی سریع مورد توجه رسانه‌های آنلاین و کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت به نحوی که به مهمترین سوژه خبری روز پس از آن تبدیل شد. در این گزارش، واکنش‌های کاربران توئیتر و اینستاگرام به این مطالعه می‌شود.

خرید سیسمونی خانواده قالیباف و صدای بلند اعتراض کاربران شبکه‌های اجتماعی

محمد رهبری- هادی صفری

در ساعات پایانی روز سه شنبه 30 فروردین ماه، وحید اشتری تصاویری از سفر خانواده محمد باقر قالیباف به کشور ترکیه جهت خرید سیسمونی منتشر کرد که این موضوع خیلی سریع مورد توجه رسانه‌های آنلاین و کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت به نحوی که به مهمترین سوژه خبری روز پس از آن تبدیل شد. در این گزارش، واکنش‌های کاربران توئیتر و اینستاگرام به این مطالعه می‌شود.

در میان کاربران توئیتر، پس از افشاگری اشتری تا پایان روز گشته، بیش از 26هزار توئیت با کلیدواژه‌های قالیباف و سیسمونی منتشر شده است و کاربران جریان‌های سیاسی مختلف نسبت به این موضوع واکنش داده‌اند که در گراف زیر به خوبی مشخص است. این گراف بر اساس بازنشر توئیت‌های مربوط به خرید سیسمونی خانواده قالیباف توسط ماشین ایجاد شده است و نزدیکی و دوری هر کاربر و رنگ‌بندی آن بر مبنای میزان اشتراک در ریتوئیت‌کنندگانشان می‌باشد.

این گراف برگرفته از ریتوئیت‌های بیش از 9هزار کاربر یکتاست. مطالعه این گراف به خوبی نشان می‌دهد که کاربران با سلایق مختلف سیاسی اعم از اصولگرا و انقلابی، اصلاح‌طلب و میانه‌رو و برانداز و مخالف جمهوری اسلامی در این مدت علیه قالیباف اظهار نظر کرده‌اند. فشردگی این گراف و پیوستگی کلاسترهای مختلف در آن نشان می‌دهد که مواضع این کاربران، علی‌رغم تفاوت در گرایش‌های سیاسی، نسبت به یکدیگر نزدیک بوده است به‌نحوی که توئیت‌های بسیاری از کاربران انقلابی توسط اصلاح‌طلبان ریتوئیت شده است و مشابه همین امر نیز در خصوص نسبت اصلاح‌طلبان و مخالفان جمهوری اسلامی دیده می‌شود.

نکته مهمی که از این گراف می‌توان استنتاج کرد آن است که حامیان قالیباف در این ماجرا تنها بوده‌اند؛ نام محمد سعید احدیان به عنوان مشاور سیاسی- رسانه‌ای قالیباف، تنها در گوشه راست گراف و با فاصله از سایر کاربران دیده می‌شود. امری که نشان می‌دهد حامیان قالیباف در این ماجرا نسبت در کل شبکه محدود بوده‌اند و توئیت‌های حمایتی‌شان تنها توسط بخش اندکی از کاربران توئیتر بازنشر شده است. رنگ آبی که در گراف بیانگر نیروهای انقلابی و اصولگراست، تنها 16درصد از کل کاربران را نشان می‌دهد که همین امر نیز بیانگر تنهایی حامیان قالیباف در این توئیتر بوده است؛ این در حالی است که حتی تمام این کاربران هم در دفاع از قالیباف توئیت یا ریتوئیت نکرده‌اند.

در میان همه توئیت‌های منتشر شده، دو توئیت حتی از توئیت‌های وحید اشتری نیز بیشتر لایک گرفته است. پرلایک‌ترین منتشر شده در این موضوع توسط کاربری به نام حامد فدایی نوشته است که با 195656 لایک نوشته است:

پسر #قالیباف گفته پدرم از ماجرای #سیسمونی خبر نداشت

رییس مجلس انقلابی خبر نداره زنش وسط ماه رمضون برای چی رفته ترکیه، شما توقع داری از مشکلات ما خبر داشته باشه؟

خرید-سیسمونی-و-قالیباف-2

همچنین دومین توئیت پرلایک توسط کاربری به نام آزاده با 17407 لایک ثبت شده است. این کاربر در این خصوص نوشته است:

خرید-سیسمونی-و-قالیباف-3

تصویر زیر نیز ابرکلمات توئیت‌های منتشر شده حاوی کلیدواژه‌های قالیباف  سیسمونی در روز گذشته را نشان می‌دهد. فارغ از کلماتی نظیر قالیباف، سیسمونی، خرید و ترکیه که به طور طبیعی بیشترین تکرار را در توئیت‌ها داشته است، کلماتی نظیر «انقلابی»، «ماله‌کشی» و «صیانت» نیز در این توئیت‌ها پرتکرار بوده است که نشان‌دهنده آن است که کاربران زیادی در خصوص انقلابی‌بودن قالیباف با کنایه صحبت کرده‌اند، دفاع از او را ماله‌کشی دانسته و در خصوص طرح صیانت و قالیباف به عنوان رئیس مجلس نیز نکاتی را طرح کرده‌اند.

اما ابعاد این ماجرا محدود به توئیتر نماند و در اینستاگرام و تلگرام نیز به خرید سیسمونی خانواده قالیباف توجهات زیادی شد. در تلگرام مطالب منتشر شده در این خصوص بیش از 23 میلیون بار دیده شد و حتی کانال‌هایی که رویکردهای اصولگرایانه و انقلابی دارند نیز برعلیه قالیباف اقدام به انتشار مطلب کردند. فقط در کانال تلگرامی آپارات، مطالب مربوط به این موضوع بیش از 1 میلیون بار دیده شد و پربازدیدترین مطلب تلگرامی نیز با 300هزار بازدید مربوط به ادعاهای قالیباف در مناظرات انتخاباتی سال 96 بود.

در اینستاگرام نیز همه رسانه‌های مهم نظیر صفحه بی‌بی‌سی فارسی، ایران اینترنشنال و تلویزیون منوتو نیز اقدام به انتشار مطلب در این زمینه کردند که مطالبشان بیش از ده‌ها هزار کامنت اعتراضی دریافت کرد. شرح این ماجرا در صفحه اینستاگرامی منوتو با 227 هزار لایک پرلایک‌ترین مطلب اینستاگرامی شد.

خرید-سیسمونی-و-قالیباف-5

اما پست اینستاگرامی الیاس قالیباف فرزند محمد باقر قالیباف نیز در این میان قابل تأمل است؛ در اینستاگرام معمولا خیلی کم پیش می‌آید که تعداد کامنت‌های یک مطلب از تعداد لایک‌های آن پیشی بگیرد. اما این امر پست اینستاگرامی الیاس قالیباف و عذرخواهی او رخ داد و تعداد کامنت‌ها تقریبا 2 برابر بیشتر از تعداد لایک‌ها بود که نشان‌دهنده شدت اعتراض کاربران اینستاگرامی به قالیباف است. در این کامنت‌های اعتراضی یکی از کلیدواژه‌های پرتکرار و قابل توجه، کلیدواژه‌های «اجازه» و «همسر» بوده است که بیانگر کنایه کاربران اینستاگرام به ضرورت اجازه قالیباف در خصوص خروج همسرش از کشور و آگاهی او از این سفر می‌باشد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا