پیشنهاد اروپا برای آغاز دوباره‌ی مذاکرات احیای برجام

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر امور خارجه دولت سیزدهم گفت: طولانی شدن تنفس در مذاکرات سازنده نیست؛ پیشنهاد می‌شود که گفت‌وگوها مجددا بین نماینده اتحادیه اروپا و مذاکره کننده ارشد ایران از نزدیک پیگیری شود.

به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان شامگاه جمعه دوم اردیبهشت در تماس تلفنی با «جوزپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره آخرین وضعیت گفتگوهای وین برای رفع تحریم و همچنین برخی موضوعات مهم منطقه‌ای و بین المللی رایزنی کرد.

  • سه کشور اروپایی و روسیه و چین آماده نهایی شدن توافق هستند

وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگوی تلفنی جمعه شب دوم اردیبهشت با بورل با اشاره به تداوم رایزنی ها برای رفع تحریم ها و با بیان اینکه «هیچ تردیدی در اراده دولت جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به توافق خوب، قوی و پایدار وجود ندارد»، تصریح کرد: کاخ سفید باید زیاده خواهی ها و تردید را کنار گذاشته و در مسیر واقع بینی و راه حل گام بردارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به تلاش طولانی همه طرفها در وین عنوان کرد: اکنون سه کشور اروپایی و روسیه و چین آماده نهایی شدن توافق هستند. دولت فعلی آمریکا باید جسارت اصلاح سیاست های اشتباه گذشته کاخ سفید را داشته باشد.

امیرعبداللهیان با قدردانی از تلاش های بی وقفه جوزپ بورل و انریکه مورا معاون بورل و هماهنگ کننده گفتگوها یادآور شد: اکنون دیپلماسی به درستی و به خوبی عمل می کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی در بخش دیگری از این گفتگوی تلفنی با اشاره به تشدید اقدامات تروریستی و موج آوارگان در افغانستان، بر لزوم همکاری جدی درباره برقراری ثبات و امنیت در این کشور، رسیدگی به مشکل آوارگان افغانستانی، ارسال کمک‌های بشردوستانه و مبارزه با مواد مخدر تأکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به ابعاد گسترده و عمیق تحولات اوکراین، بر ضرورت تمرکز بر راه حل سیاسی در حل بحران اوکراین تأکید کرد.

امیرعبداللهیان در ادامه این گفتگو از برقراری آتش بس موقت در یمن استقبال و ابراز امیدواری کرد که منطقه شاهد آتش بس دائمی، رفع محاصره کامل یمن و توافق یمنی – یمنی باشد.

  • پیشنهاد بورل برای پیگیری گفتگوها بین نماینده اتحادیه اروپا و مذاکره کننده ارشد ایران از نزدیک

جوزپ بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این گفتگو با اشاره به اراده مثبت طرف ایرانی در مذاکرات وین گفت: باور داریم که ایران خواهان توافق است و ابتکارات متنوعی وجود داشته و تداوم دارد.

مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طولانی شدن تنفس در مذاکرات را سازنده نخواند و پیشنهاد کرد که گفتگوها مجددا بین نماینده اتحادیه اروپا و مذاکره کننده ارشد ایران از نزدیک پیگیری شود.

  • استقبال از حمایت ایران از توقف جنگ در یمن و کمک به آوارگان افغانستان

بورل با اشاره به جنگ در اوکراین، آن را یک بحران جهانی توصیف کرد که می تواند تبعات منفی بر داشته باشد.

مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن استقبال از حمایت جمهوری اسلامی ایران از توقف جنگ در یمن و کمک به آوارگان افغانستان، تأکید کرد: اتحادیه اروپا می تواند مشورت ها و گفتگو و همکاری مشترک با ایران را در زمینه های مختلف توسعه و گسترش دهد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا