«دولت فعلی آمریکا باید جسارت اصلاح سیاست‌های اشتباه گذشته کاخ سفید را داشته باشد»


حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در گفت وگوی تلفنی با جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد هیچ تردیدی در اراده جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار وجود ندارد.

به گزارش ایرنا به نقل از وزارت امور خارجه، امیرعبداللهیان شامگاه جمعه در تماس تلفنی با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درخصوص آخرین وضعیت گفت وگوها برای رفع تحریم و همچنین برخی موضوعات مهم منطقه‌ای و بین المللی گفت وگو و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه ایران در این گفت وگوی تلفنی، با اشاره به تداوم رایزنی‌ها برای رفع تحریم‌ها اظهار کرد: هیچ تردیدی در اراده دولت جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به توافق خوب، قوی و پایدار وجود ندارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: کاخ سفید باید زیاده خواهی‌ها و تردید را کنار گذاشته و در مسیر واقع بینی و راه حل گام بردارد.

وزیر امور خارجه دولت سیزدهم با اشاره به تلاش طولانی همه طرف‌ها در وین، اظهار کرد، اکنون سه کشور اروپایی و روسیه و چین آماده نهایی شدن توافق هستند. دولت فعلی آمریکا باید جسارت اصلاح سیاست‌های اشتباه گذشته کاخ سفید را داشته باشد.

امیرعبداللهیان با ابراز قدردانی از تلاش‌های بی وقفه بورل و آنریکه مورا تأکید کرد: اکنون دیپلماسی به درستی و به خوبی عمل می‌کند.

وزیر امورخارجه با اشاره به تشدید اقدامات تروریستی و موج آوارگان در افغانستان بر لزوم همکاری جدی در مورد برقراری ثبات و امنیت در این کشور، رسیدگی به مشکل آوارگان افغانستانی، ارسال کمک‌های بشردوستانه و مبارزه با مواد مخدر تأکید کرد.

وی با اشاره به ابعاد گسترده و عمیق تحولات اوکراین، بر ضرورت تمرکز بر راه حل سیاسی در حل بحران اوکراین تاکید کرد.

امیرعبداللهیان از برقراری آتش بس موقت در یمن استقبال و اظهار امیدواری کرد که منطقه شاهد آتش بس دائمی، رفع محاصره کامل یمن و توافق یمنی – یمنی شود.

بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این گفت وگو با اشاره به اراده مثبت طرف ایرانی در مذاکرات وین اظهار کرد، باور داریم که ایران خواهان توافق است و ابتکارات متنوعی وجود داشته و تداوم دارد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طولانی شدن تنفس در مذاکرات را سازنده ندانست و پیشنهاد کرد گفت وگوها مجددا میان نماینده اتحادیه اروپا و مذاکره کننده ارشد ایران از نزدیک پیگیری شود.

 بورل با اشاره به جنگ در  اوکراین، آن را یک بحران جهانی توصیف کرد که می تواند تبعات منفی در بر داشته باشد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن استقبال از حمایت جمهوری اسلامی ایران در توقف جنگ در یمن و کمک به آوارگان افغانستان، تأکید کرد، اتحادیه اروپا می تواند مشورت‌ها و گفت وگو و همکاری مشترک با ایران را در زمینه‌های مختلف توسعه و گسترش دهد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. اتفاقا امریکا ثابت کرده جسارت اصلاح گذشته را دارد .امریکا توانست گذشته برده داری خودرا اصلاح کند ،گذشته سرمایه داری خود را بهبود دهد، دیگر کشورها باید یاد بگیرند .گذشته کمک به دولت متجاوزی مثل روسیه را می توان اصلاح کرد یا ادامه داد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا