خرید تور تابستان

علت عملکرد بد مرسدس در فرمول یک 2022 چیست؟

از همین 4 مسابقه اخیر می‌توان تشخیص داد که مرسدس امسال مثل همیشه نیست. اما علت عملکرد بد مرسدس در فرمول یک 2022 چه می‌تواند باشد؟

به گزارش ورزش سه، فصل جدید مسابفات فرمول 1 از همان ابتدای امر برای مرسدس دشوار به نظر می‌رسید. عقب ماندن یک ثانیه‌ای آن‌ها از ردبول و فراری در سه مسابقه نخست گرچه نشان از همین مشکلات داشت، اما مسابقات امیلیا رومانو ضعیف‌ترین عملکرد مرسدس در فرمول یک امسال بود. در چنین شرایطی سوال اصلی برای طرفداران دنیای فرمول یک این است که علت عملکرد ضعیف مرسدس در فرمول یک 2022 چیست؟

علت عملکرد بد مرسدس در فرمول یک 2022

لویس همیلتون درباره عملکرد ضعیف مرسدس می‌گوید: «ما در کنار یکدیگر هستیم. سعی می کنیم به همه انگیزه بدهیم. به هرحال این وضعیتی است که ما با آن روبرو هستیم. واضح است که ما برای قهرمانی نمی جنگیم. اما برای قلق‌گیری از ماشین‌ها و پیشرفت و ارتقای کارمان در طول سال می‌جنگیم. شاید هنوز 20 مسابقه باقی مانده باشد اما باید واقع‌بین باشم.»

در این نوشتار با تاکید بر نجوه طراحی اتومبیل‌های جدید مرسدس، قوانین فرمول یک 2022 و برخی موارد دیگر قصد داریم علت عملکرد بد مرسدس در فرمول یک 2022 را واکاوی کنیم.

مشکل مرسدس با پیست رومانو چه بود؟

علت عملکرد بد مرسدس در فرمول یک 2022 چیست؟

نیمه پایینی میدان جایی نیست که خودروی مرسدس عملکرد ساده خودش را ثبت کند چراکه خودرو مرسدس سومین خودرو سریع در این بخش است. اما بعد از یک جلسه دشوار مقدماتی که در آن تیم مرسدس به دلیل شرایط خاص جوی از حریفان عقب افتاد، از سرعت کافی برای سبقت گرفتن برخوردار نبود.

گرچه هر دو راننده مرسدس توانستند از یک استون مارتین عبور کنند (راسل از فتل و همیلتون در لنس استرول) اما باید گفت این‌ها کندترین خودرهای میدان بودند. در پایان هم راسل مسابقه را پشت سر میک شوماخر راننده هاس و همیلتون پشت سر یوکی تسونودا راننده آلفا تائوری به پایان رساندند. باید اذعان کرد این به هیچ وجه مطابق انتظار رانندگان کارکشته مرسدس و حتی خود تیم مرسدس نیست. پس علت عملکرد بد مرسدس در فرمول یک 2022 ممکن است مربوط به چه چیزی باشد؟

مرسدس ناگزیر است حالا برآوردی تازه از جایگاه تیم در پایان فصل داشته باشد و تصور اینکه بتوان مرسدس را یکی از مدعیان فصل جاری دانست آن هم با نتایج 4 گرندپری گذشته کمی دشوار است.

همیلتون نیز در این باره می‌گوید: «کارهای زیادی در پس‌زمینه در حال انجام است، اما این به هرحال فعلا با همین چیزی که هست روبرو هستیم؛ چیزی است که ما داریم. در نهایت، امسال کار را درست انجام نداده‌ایم، اما همه تا جایی که می‌توانند سخت کار می‌کنند تا وضعیت را تصحیح کنیم.»

علت عملکرد بد مرسدس در فرمول یک 2022

علت عملکرد بد مرسدس در فرمول یک 2022 چیست؟

اصلی‌ترین نگرانی مرسدس در حال حاضر این است که با وجود اینکه مشکل ماشین‌ها مشخص است، نحوه تعمیر آن مشخص نیست. یعنی حداقل تیم مرسدس نحوه تعمیر را نمی‌داند. مشکل ماشین‌های مرسدس کشش بیش از حد، چسبندگی کافی و جهش وحشتناک آیرودینامیکی در مسیرهای مستقیم است.

توتو ولف مدیر تیم مرسدس در این باره می‌گوید: «ما در مسیری قرار داریم که پتانسیل بالقوه ماشین را بالفعل کنیم تا ما را به حریفان خیلی نزدیکتر کند، اما در حال حاضر کلید آن را نداریم. بنابراین ما فقط باید قبل از اینکه وارد نوعی حرکت منفی شویم، به علم و فیزیک تکیه کنیم، که فعلا موفق نبودیم.»

در حال حاضر تیم فنی مرسدس بر این باورند که مشکل اصلی مربوط به جهش یا خراشیدن ماشین‌ها است، مشکلی که تقریبا همه تیم‌ها با آن مواجه هستند اما بیش از هر تیم دیگری مرسدس را تحت‌تاثیر قرار داده است.

مسئله مربوط به مختل شدن جریان هوا در زیر خودرو و حبس فشار با کاهش سرعت خودرو در مسیرهای مستقیم است که منجر به از دست رفتن نیروی رو به پایین می‌شود.

آیا مشکل مربوط به طراحی خودروها است؟

در بخش قبل گفتیم که این مشکلی نسبتا عام برای همه ماشین‌ها است اما ماشین‌های مرسدس را بیشتر تحت‌الشعاع قرار می‌دهد اما چرا؟ مهندسان خارج از مرسدس، چه آن‌هایی که قبلا تجربه کار قبلی با خودروهای اثر-زمینی از اواخر دهه 1970 و اوایل دهه 1980 را داشته‌اند و چه آن‌هایی که اکنون در تیم‌های رقیب مشغول هستند معتقدند علت عملکرد بد مرسدس در فرمول یک 2022 به طراحی به خصوص طراحی کف خودرو مربوط است.

در فرمول یک هر گونه انعطافی در کف خودرو با طراحی موجود می‌تواند بسیار خطرناک باشد، حال آنکه فلسفه طراحی ماشین‌های مرسدس بسیار متفاوت از فلسفه طراحی فراری و ردبول است و سطح گسترده‌تری را برای کف خودرو در نظر می‌گیرد. البته که این طراحی هر سال توسط مرسدس تکرار می‌شد اما امسال با نوعی زیاده‌روی توامان شده تا چالش مهمی برای تیم ایجاد کند.

نتیجه این اقدام طراحی ماشینی است که عملا هیچ ستون جانبی ندارد و بدنه خودرو در کنار راننده قرار می‌گیرد. در حالی که این طراحی باید کشش را کاهش داده، آیرودینامیک را بالا ببرد،‌ اما حالا منجر به ایجاد مشکلاتی در سفتی کف شده شده است و خود علت عملکرد بد مرسدس در فرمول یک 2022 است.

علت عملکرد بد مرسدس در فرمول یک 2022 چیست؟

حالا این موضع در کنار قوانین جدید معرفی شده برای فرمول یک 2022 سبب شده تا نسبت نیروی رو به پایین در زیر خودرو شدیدا افزایش یابد. مرسدس معترف است که نگران است طراحی غیرمعمول خودرو دلیل این مشکل باشد. ولف می‌گوید: »این یک نکته مهم است. همه خوبی‌ها و بدی‌ها عمدتا در زمین خودش را نشان می‌دهد و ما ایده‌ها و مفاهیم جالبی داریم که در حال بررسی آنها هستیم تا در چند مسابقه بعدی راهکار کنار آمدن با این ماشین را پیدا کنیم. من نمی‌گویم مشکل از مفهوم طراحی خودرو است اما آیا بخشی از کارهایی که ما انجام داده‌ایم وجود دارد که بتوانیم آن را در تضاد با مقررات بدانیم؟ اگر وجود دارد، آن اشتباه چیست؟ نیازی نیست مزیت‌ها را کنار بگذاریم، اما اگر زمینه‌های اساسی وجود دارد که به ما اجازه نمی‌دهد پتانسیلی را که ما معتقدیم در ماشین وجود دارد عملی کنیم، باید معایب طرح خود را کاهش دهیم.»

همیلتون در خصوص این مشکل می‌گوید:‌ «همه سوالات منطقی هستند. نمی‌توانم بگویم که آیا این طراحی ناقص است یا خیر؛ من یک مهندس آیرودینامیک نیستم. در مرحله‌ای ما درک بهتری از این موضوع خواهیم داشت که با قرار گرفتن در شرایط دیگر ببینیم آیا مشکل از آن بود یا نه؟ شاید به طور ناگهانی ما مشکل را برطرف کنیم و پتانسیل بیشتری را عملی کنیم. حذف آن عیب دشوار است. امیدوارم به زودی آشکار شود و سپس بتوانیم تمرکز خود را روی راه حل قرار دهیم زیرا پیدا کردن راه حل نیز دشوار است.»

اما در مقطع کنونی کنار گذاشتن طرح به معنای اعتراف به این است که همه تحقیقات آن‌ها تا قبل از امسال ناقص بوده و این خود سوالات و ابهاماتی گسترده‌تر و عمیق‌تر مطرح می‌کند. وولف معتقد است: «به این معنی است که می‌گویید الان نقطه صفر کجاست؟ آیا کار جدیدی وجود دارد که بتوانیم از آنجا شروع کنیم چرا که معتقدیم می‌توانیم پتانسیل بیشتری را از این ماشین دریافت کنیم. اما اگر به این فکر می‌کردیم، پنج ماه پیش این کار را انجام می‌دادیم. ما معتقد بودیم که این خط توسعه‌ای است که باید در پیش بگیریم. بنابراین آزمون بسیار دشواری در پیش است. فقط در صورتی می‌توانیم ضررها را برای سال آینده کاهش دهیم که بفهمیم کجا اشتباه کرده‌ایم، کاری که در حال حاضر نمی‌کنیم.»

واکنش همیلتون چیست؟

علت عملکرد بد مرسدس در فرمول یک 2022 چیست؟

همیلتون در کنفرانس خبری خود بعد از مسابقات مقدماتی، اظهار نظری را که پیش از حرکت با ماشین در پیش فصل انجام داده بود به رسانه‌ها یادآوری کرد. او گفت: «اوایل سال، یک سوال از من پرسیده شد: اگر متوجه شوید طراحی اشتباه است چه اتفاقی می‌افتد؟ گفتم: ما این کار را نمی کنیم. اما واقعیت این است که ممکن است اشتباهاتی هم داشته باشیم.»

این اعترافی عبرت‌آمیز بود که غرور برای هر کسی حتی کسی که هفت بار قهرمان دنیا شده یک ویژگی خطرناک است. علی ایحال، عملکرد بد مرسدس در فرمول یک 2022 همیلتون را به اوضاعی بازگردانده که تقریبا یک دهه است با آن غریبه بوده. زا سال 2009 تا امروز او ماشینی تا این حد ضعیف و غیررقابتی را نرانده بود.

همیلتون اما می‌گوید که عزم او برای مبارزه و بازگشت به عرصه رقابت به هیچ‌وجه کاسته نشده است و سناریوهای احتمالی پیرامون جدایی از تیم را را رد می‌کند و می‌گوید این‌ها از افرادی منشا گرفته‌اند که در جوانی به آن‌ها احترام می‌گذاشته تا تیترهای روزنامه‌ها را از دست ندهد. همیلتون می‌گوید با وجود عملکرد بد مرسدس در فرمول یک 2022: « من 100 درصد به این تیم متعهد هستم. هیچ جای دیگری نیست که من بخواهم در آن حاضر باشم آن هم فقط به این دلیل که ما به یک صخره سخت برخورد کرده‌ایم! در DNA من نیست که عقب‌نشینی کنم. ما می‌توانیم این مشکل را برطرف کنیم. سال دردناکی خواهد بود که باید با آن کنار بیاییم. ما فقط باید سخت کار کنیم تا مطمئن شویم که سال آینده در این موقعیت قرار نخواهیم داشت.»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا