استاندار گیلان: پیگیر سراوان هستیم

استاندار گیلان با تصریح اینکه به عنوان خادمان مردم، با جدیت به دنبال رفع معضل زباله در سراوان هستیم، بر ضرورت تداوم تسطیح، بهسازی، سم‌پاشی و جلوگیری از تولید شیرابه زباله تاکید و بیان کرد: مدیریت پسماند، تعطیل‌بردار نیست و باید از زمان به بهترین وجه استفاده شود.

اسدالله عباسی در جلسه کارگروه مدیریت پسماند گیلان به تاکید خود در نخستین جلسه مدیریت پسماند استان مبنی بر لزوم بررسی و اقدام عملیاتی و البته پرهیز از ارائه گزارش‌های تکراری اشاره و اظهار کرد: به عنوان خدمتگزار مردم، در جلسه استانداران و مجامع نمایندگان استان‌های شمالی با رئیس جمهوری؛ با پخش فیلمی از معضل پسماند سراوان، دغدغه منطقه‌ای و استانی مردم را در گستره ملی منعکس کردم.

وی با یادآوری اینکه در جلسه معارفه خود و در حضور وزیر کشور، معضل پسماند را به عنوان یکی از مهمترین چالش‌های استان مطرح کردم، ادامه داد: برای تحقق اقدامات به صورت عملی و قبل از طرح مشکل از سوی ساکنان سراوان، در جلسات پیش از سفر دولت به گیلان، در نهاد ریاست‌جمهوری، برای معضل پسماند استان ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبارات مصوب شد که یکصد میلیارد تومان آن تخصیص یافته است.

نماینده عالی دولت در گیلان بر لزوم تزریق منابع اعتباری به صورت برنامه‌محور و پرهیز از اقدامات غیرکارشناسی تاکید و اضافه کرد: برخی از شهرداری‌ها علیرغم برخورداری از منابع مرتبط با پسماند، متاسفانه بیت‌المال را معطل نگه‌داشته و هزینه نمی‌کنند که فرمانداران باید با جدیت به این مسئله ورود کنند.

وی با اشاره به اینکه موضوع سراوان یک ابرچالش است اما هر نقطه از گیلان نیز با این مشکل مواجه هستند، گفت: گیلان میراث‌دار مشکلی به نام زباله است که فقط محدود به جمعیت دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفری این استان نیست و حضور گردشگران تولید پسماند را دو برابر می‌کند.

استاندار گیلان خواستار نگاه ویژه به استان‌های شمالی شد و افزود: آب، خاک و وجود سفره‌های زیرزمینی امکان دفن زباله در جلگه را نمی‌دهد و تصمیم دفن زباله مربوط به سال‌های گذشته می باشد که کماکان باقی مانده است.

عباسی با بیان اینکه مدیریت پسماند از جمله وظایف شهرداران است، به تغییر مکرر شهرداران و اختلاف شورا و شهردار و عدم ثبات مدیریت شهری اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به هماهنگی ایجاد شده میان شورای اسلامی و شهردار رشت؛ باید با جدیت نسبت به بررسی قرارداد احداث زباله سوزتوسط شرکت متقاضی، اقدام و میزان هزینه کرد پیمانکار از اعتبارات اختصاص یافته برای انعکاس به مقامات ملی، مشخص و گزارش شود.

وی به سفر رئیس سازمان شهرداری‌های کشور و تکمیل قرارداد راه‌اندازی خطوط سه و چهار سایت بازیافت لاکان اشاره و بیان کرد: طبق برنامه تا پایان اردیبهشت ماه؛ باید خط سه و یک ماه پس از آن خط چهار این سایت راه‌اندازی و تمامی زباله‌های ورودی پردازش و بازیافت شوند.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه به منظور احداث زباله سوز در سریعترین زمان ممکن و ساماندهی ریجکت زباله نیازمند پیگیری جدی و همچنین همکاری نمایندگان مجلس هستیم، گفت: همه باید دست به دست دهیم و بدون انداختن توپ به زمین یکدیگر، این چالش را برطرف سازیم.

وی همچنین بر لزوم تداوم اقدامات تسطیح، بهسازی، سم‌پاشی و جلوگیری از تولید شیرابه تاکید و تصریح کرد: بایستی سراوان تا پایان سال به طبیعت برگردد چراکه این منطقه به داشتن جنگلی سرسبز و چشم انداز طبیعی، شهره است.

استاندار گیلان با تاکید بر اینکه نظرات غیرکارشناسی موجب تحریک احساسات مردم می شود، گفت: اینگونه اظهارات، مردم را نسبت به آینده ناامید می‌کند درحالیکه لازمست در این خصوص برخوردهایی از مجرای حقوقی صورت گیرد.

وی افزود: مردم منطقه سراوان تاکنون صبوری پیشه کرده‌اند و خادمان آنان نیز ضمن قدردانی، با جدیت به دنبال رفع معضلات هستند.

عباسی با اشاره به تکلیف صورت گرفته به شرکت‌های آب و فاضلاب و برق استان برای تسریع در بهره‌مندی مردم این منطقه و روستاهای همجوار از نعمت آب شرب لوله‌کشی و برق پایدار افزود: گروهی از کادر پزشکی هم در منطقه سراوان مستقر می‌شوند تا به صورت میدانی، سلامت مردم را بررسی کنند.

وی به پاسخگو بودن مدیران و فرمانداران اشاره کرد و از رسانه‌ها خواست دردها و مشکلات مردم را به مسئولان منعکس کنند تا رسانه های معاند نظام اسلامی، از این مسئله، سوءاستفاده نکنند.

استاندار گیلان با تاکید بر تداوم اقدامات جهادی برای ساماندهی پسماند سراوان گفت: این موضوع تعطیل بردار نیست و باید از زمان به بهترین وجه استفاده شود.

وی با اشاره به طرح موضوع صنعتی شدن زباله و بهره‌گیری از نیروگاه و کارخانه سیمان لوشان، عنوان کرد: تا چه زمانی باید به دنبال محل دفن باشیم! درحالیکه بسیاری از کشورها به دنبال بسته‌بندی زباله هستند.

نماینده عالی دولت در گیلان تفکیک زباله از مبدا را مهمترین بخش مدیریت پسماند دانست و بخشداران، شهرداران و دهیاران را مکلف به توجه ویژه به این بخش همراه با بازنگری طرح جامع پسماند کرد و ادامه داد: از ورود سرمایه‌گذاران و نخبگان برای کمک به حل مشکل پسماند استقبال می‌کنیم.

عباسی با تصریح اینکه دولت سیزدهم، از بطن مردم است و خود را در کنار آنان می داند، بیان کرد: هیچ یک از قوای سه‌گانه به تنهایی قادر به حل مشکلات نیست درحالیکه به پشتوانه یکدیگر می‌توان مسائل را برطرف کرد.

استاندار گیلان با قدردانی مجدد از خویشتن‌داری مردم سراوان ابراز امیدواری کرد که شاهد جشن پایان معضل ۳۸ ساله پسماند سراوان تا پایان سال ۱۴۰۱ باشیم.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا