خرید تور نوروزی

خواهش می‌کنیم میراث ملی را نفروشید!

شرق نوشت: گروهی از روزنامه‌نگاران، فعالان میراث ‌فرهنگی، باستان‌شناسان و علاقمندان به تاریخ و فرهنگ با راه‌اندازی کارزاری از رئیس مجلس و وزیر میراث فرهنگی خواستند طرح موسوم به «استفاده بهینه‌ از اشیاء باستانی و گنج‌ها» را که در مجلس در حال بررسی است، متوقف کنند.

در متن این کارزار که در کمتر از ۴۸ ساعت بیش از ۱۰ هزار نفر آن را امضا کرده‌اند، آمده است:

«احتراما به استحضار می‌رسانیم، طرحی که موسوم به «استفاده بهینه‌ از اشیاء باستانی و گنج‌ها» است و به تازگی در مجلس ارائه‌ شده از دیدگاه کارشناسان، متخصصان و بسیاری از مردم، تیشه به ریشه‌ی تاریخ و فرهنگ ملت ایران زدن است. این طرح قاچاق اشیاء تاریخی و باستانی که متعلق به همه مردم است را قانونی و رسمی می‌کند و جز سوداگران اشیا تاریخی و فلزیاب‌دارها از آن سود نخواهند برد.

این طرح از دیدگاه باستان‌شناسان منجر به نابودی‌اشیاء باستانی و گران‌بهاء می‌شود. از دید بسیاری، نمایندگانی که با دفاع از حقوق عامه به مجلس آمده‌اند بعید است با آگاهی پیدا کردن از ابعاد مخرب و بدون اصلاح این طرح همچنان خواستار ادامه پیدا کردن آن باشند.  

در طی سالیان گذشته قوانین و ضوابط بسیاری برای کوتاه کردن دست قاچاقچیان تهیه و تصویب شده است که بتواند در برابر هرگونه سوءاستفاده از پشتوانه اقتصادی و سیاسی و فرهنگی مردم ایران پاسداری کند. این طرح باعث بی‌اثر شدن تمام آن قوانین خواهد شد.

خواهشمندیم اقدامات لازم برای رد قطعی این طرح را انجام دهید.»

این کارزار تا تاریخ ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ در آدرس اینترنتی (https://www.karzar.net/41063) در حال جمع‌آوری امضاست.

انتهای پیام

بانک صادرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا