خرید تور تابستان

مذاکره ایران و عربستان درباره‌ی میدان گازی مشترک آرش

تسنیم نوشت: ««عبدالعزیز بن سلمان» وزیر انرژی عربستان روز دوشنبه اعلام کرد که کشورش و کویت می‌خواهند در خصوص میدان گازی مشترک (آرش) با ایران گفت‌وگو کنند.

وزیر انرژی عربستان سعودی که امروز دوشنبه در جریان نشست انرژی منامه بحرین سخنرانی می‌کرد، تأکید کرد که کویت و عربستان سعودی به دنبال گفت‌وگو با ایران بر سر میدان گازی «الدُرّة» (میدان گازی آرش) هستند؛ برای اینکه منابع موجود در آنجا، منابع مشترک دو کشور (کویت و عربستان) است. او ادامه داد: «ما به سمت توسعه میدان گازی الدره حرکت می‌کنیم.»

عبدالعزیز همچنین گفت که کشورش تلاش دارد تا پایان سال 2026 یا سال 2027 میزان تولید نفت روزانه خود را به بیش از 13 میلیون بشکه برساند.

میدان گازی مشترک آرش (الدوره) از دهه 1960 میلادی موضوع بحث دو کشور ایران و کویت بوده است و درحالی که این دو کشور، مشترک بودن این میدان گازی را در آبهای سرزمینی هر دو کشور قبول داشتند و به رسمیت می‌شناختند، بر سر تعیین مرزهای آبی بحث‌ها و اختلاف نظرهایی وجود داشت که انجام هرگونه فعالیت توسعه‌ای را متوقف کرد.

عربستان سعودی از سال 2000 مدعی سهم داشتن در این میدان شد و عربستان و کویت در طرحی مشترک از سال 2000 فعالیت‌های اکتشافی و توسعه‌ای را بر روی این میدان گازی بدون اطلاع ایران آغاز کرده بودند. ایران نیز در سال 2001 اقدام به استقرار تجهیزات برای آغاز حفاری اکتشافی در میدان آرش کرد که با مخالفت کویت، فعالیت‌های خود را متوقف کرد.

در حالی که در ایران، پرونده این میدان مشارکت با کویت باز نگه داشته شد و هرگونه اقدام توسعه‌ای از سال 2001 از سمت ایران متوقف شد، عربستان و کویت با تشکیل شرکت مشترک (KJO) سهم برداشت از این میدان را به صورت 50 درصد عربستان و 50 درصد کویت بین خود تقسیم کردند.

ذخیره گاز این میدان که در اواخر دهۀ 1960 کشف شد، حدود 220 میلیارد متر مکعب برآورد شده است. اخیراً کویت مدعی شده بود که این میدان گازی صرفاً متعلق به کویت و عربستان سعودی است که واکنش وزارت خارجه و نفت را در پی داشت».

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا