پیام های تسلیت در پی درگذشت عثمان محمد پرست

ایلنا نوشت: در پیام علی دارابی (قائم مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی کشور) در پی درگذشت استاد عثمان محمدپرست که امروز پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ صادر شده، آمده است: «حاج عثمان محمدپرست، چهره‌ ماندگار، خیر مدرسه‌ساز و هنرمندی که جایگاه والای هنری او در پرونده میراث جهانی دوتار مورد توجه قرار گرفته و نام او در فهرست گنجینه زنده بشری میراث‌فرهنگى ناملموس ایران نقش بسته است، به رحمت ایزدی پیوست.

اینجانب درگذشت این استاد بزرگ را به جامعه‌ میراث فرهنگی کشور، هنرمندان موسیقی مقامی، اهالی شریف خواف و خانواده ارجمندشان  تسلیت عرض می‌کنم و برای ایشان از خداوند منان، علو درجات را مسئلت می نمایم.»


در متن پیام محمد اله‌یاری چنین آمده است:

«بازگشت همه بسوی اوست…

با غم و اندوه فراوان خبر رسید که مرحوم عثمان محمدپرست نوازنده پیشکسوت دوتار و خالق آثار شاخص موسیقی نواحی خراسان دعوت حق را لبیک گفتند.

قریب به یک قرن زندگی و ده‌ها سال تلاش در زمینه ساخت آثار ماندگار موسیقی نواحی کشور، حاصل شخصیت کسی بود که امروز چهره در نقاب خاک کشید.

نام مرحوم محمدپرست به عنوان گنجینه زنده بشری در زمینه موسیقی مقامی در میراث فرهنگی ناملموس کشور طی سنوات گذشته به ثبت رسیده است.

اینجانب فقدان این هنرمند ارجمند را به خانواده گرامی‌اش و هنرمندان و دوستداران موسیقی تسلیت می‌گویم و علو درجات را از درگاه خداوند متعال برای ایشان خواستارم.

محمد اله‌یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی»


ه گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری محمود سالاری (معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) درگذشت عثمان محمدپرست، نوازنده دو تار خراسانی را تسلیت گفت.

در متن پیام محمود سالاری چنین آمده است:

«إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ

غمش در نهانخانه‌ی دل نشیند

بنازی که لیلی به محمل نشیند

به دنبال محمل چنان زار گریم

که از گریه‌ام ناقه در گل نشیند

موسیقی مقامی خراسان، یکی از پیشکسوتان خود مرحوم حاج عثمان محمدپرست که نامش با نواهای محلی و نوازندگی کهن ساز دوتار مأنوس بود، از دست داد.

تأثیر ایشان در عرصه موسیقی مقامی کشورمان انکارناپذیر است. حنجره‌ی گرمش و نوای دوتار وی با پنجه سحرآمیزش از چاوشی و سرحدی گرفته تا دیگر مقام‌های آن دیار هرگز از ذهن پاک نمی‌شود.

اینجانب فقدانش را به جامعه هنری کشور و خاندان محترمش، تسلیت گفته و از خداوند متعال برای آن فقید سعید آمرزش و آرامش و  برای بازماندگان صبر و اجر مسالت دارم.»


مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در پی درگذشت عثمان محمدپرست هنرمند پیشکسوت موسیقی مقامی خراسان پیام تسلیتی را منتشر کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی صندوق اعتباری هنر، سیدمجید پوراحمدی در پیامی درگذشت عثمان محمدپرست دوتار نواز برجسته و از مفاخر ارزشمند موسیقی نواحی کشور را تسلیت گفت.
در پیام سید مجید پور احمدی آمده است:
«خبر درگذشت استاد عثمان محمدپرست از مفاخر ارزشمند عرصه موسیقی نواحی موجب تالم و تاسف فراوان جامعه فرهنگ و هنر کشور شد.
او یکی از گنجینه‌های بزرگ موسیقی نواحی بود. سالیان سال بی توقع از دنیای فانی با دل و جان دوتار را نواخت و به جایگاه ویژه ای در میان اصحاب فرهنگ و هنر رسید. در تداوم و اعتلای موسیقی خطه خراسان خدمات شایانی انجام داد و با صدای پرشور سازش در جشنواره های بین المللی برای ایران افتخار آفرید. بی شک نام او در تاریخ موسیقی نواحی کشور و در یاد تمامی علاقه‌مندان موسیقی به نیکی باقی خواهد ماند.
اینجانب درگذشت این هنرمند پیشکسوت را به اهالی فرهنگ و هنر، دوستداران و شاگردان او و خانواده محترمش تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند سبحان برای آن مرحوم رحمت الهی و برای بازماندگان صبر و شکیبایی خواستارم.»

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا