آیا دانشگاه صنعتی اصفهان جزیره‌ای جدا از فضای جامعه ایران است؟

/ بیانیه‌ی کانون فیلم و عکس دانشگاه صنعتی اصفهان /

کانون فیلم و عکس دانشگاه صنعتی اصفهان در بیانیه‌ای نوشت: سوال فعالان فرهنگی دانشگاه این است که آیا دانشگاه صنعتی اصفهان جزیره‌ای جدا از فضای جامعه ایران است که فیلمی که مجوز اکران از وزارت ارشاد، تحت قوانین جمهوری اسلامی را دریافت کرده است از نظر رییس دانشگاه غیر قابل اکران است؟

متن این بیانیه که نسخه‌ای از آن در اختیار انصاف نیوز قرار گرفته است در پی می‌آید:

بسم الله الرحمن الرحیم

ان الله عزّ و جلّ لم‏یبعثنی معنّفاً ولکن بعثنی مّعلماً و میسراً.

خداوند مرا مبعوث نکرد که با زور با مردم رفتار کنم بلکه برانگیخت تا معلّم و آسان‏گیر برای آنها باشم.

رسول اکرم (ص)

پس از مدت‌ها مصایب دوری از فضای دانشگاه و فعالیت‌های حضوری فرهنگی توسط دانشجویان، به امید ایجاد فضای زنده و بانشاط فرهنگی در دانشگاه صنعتی اصفهان آستین‌ها را بالا زدیم تا به فعالیت‌های کانون فرهنگی فیلم و عکس جانی تازه ببخشیم. تازه ترین اقدام کانون که برای دانشگاهیان عزیز برنامه ریزی کرده بودیم اکران فیلم مجبوریم اثر رضا درمیشیان بود که با مجوز وزارت ارشاد جمهوری اسلامی در سینماهای کشور در حال اکران است و از آنجا که نقدها و گفت‌وگوها پیرامون آن هم زیاد بود بر آن شدیم تا اکران را با حضور عوامل فیلم و سپردن تریبون نقد به مخالفان و موافقان آن، به فرصتی برای گفت‌وشنود و تضارب افکار تبدیل کنیم. درست همان چیزی که از یک فضای دانشگاهی انتظار می‌رفت.

بعد از همه تلاش‌ها برای گفت‌وگو و مشورت با رییس دانشگاه، آقای دکتر میبدی با ایشان دیدار و درباره ضرورت اکران و نقد فیلم در فضای دانشگاهی صحبت کردیم. اما شوربختانه بازتاب نگاه ایشان درباره این فعالیت عادی کانون فیلم و عکس (که نمونه های آن در همه ادوار وجود داشته است) ما را در بهت و شگفتی فرو برده. آقای دکتر میبدی بدون آنکه حتی نظر معاون فرهنگی-اجتماعی و مدیران منصوب خود در حوزه مرتبط را جویا شوند تنها با جستجو در اینترنت و خواندن چند سطر تحلیل سطحی درباره فیلم، با بیان جملاتی کاملا سلیقه‌ای با برگزاری این اکران و نقد و بررسی مخالفت کردند.

در همه ادوار فعالین فرهنگی-دانشجویی با موانع و مشکلات همزاد بوده‌اند، اما این برخوردهای جدید از سمت مسئولین جدید دانشگاه در نوع خود متفاوت‌ و جالب‌اند، متفاوت و جالب از این نظر که میزان کج‌سلیقگی مدیران دانشگاه و غیرمنطقی بودن استدلال‌هایی که در پی قلع‌وقمع طرح‌های فرهنگی می‌آورند، مضحک و دردناک است.

سوال فعالان فرهنگی دانشگاه این است که آیا دانشگاه صنعتی اصفهان جزیره‌ای جدا از فضای جامعه ایران است که فیلمی که مجوز اکران از وزارت ارشاد، تحت قوانین جمهوری اسلامی را دریافت کرده است از نظر رییس دانشگاه غیر قابل اکران است؟ بهتر است رییس محترم دانشگاه و مدیران فرهنگی یکبار برای همیشه شفاف و صریح نظرات خود را درباره فعالیت در دانشگاه و ایجاد فضای نشاط و نقد بیان فرمایند تا تکلیف فعالان هم در این باره روشن شده و بدانند از این مدیران در چه سطحی باید انتظار داشته باشند.

گویا رییس محترم دانشگاه قصد دارند با ایزوله‌ کردن دانشگاه از فضای جامعه و پنهان کردن مشکلات، اذهان دانشجویان را از واقعیات جاری جامعه دور نگه داشته، با این خیال خام که دانشجویان راهی برای درک و فهم اوضاع پیرامون خود به جز کانالهای مورد علاقه این مدیران ندارند.

این جریان فکری که اکنون با برپایی اکران یک فیلم چنین برخورد تنگ نظرانه‌ای می کند تصور می کند با ایجاد چنین محدودیت‌هایی می تواند اندیشیدن و نگاه نقادانه را نیز از دانشجویان دریغ کند. باید به ایشان گفت بسیار بوده اند کسانی که پیش از شما با چنین نگاهی علیه دید باز فرهنگی قد علم کردند ولی جامعه و دانشگاه هیچگاه چنین تنگ نظری را برنتافته و راه خود را برای به چالش کشیدن مسائل فکری و فرهنگی در جامعه یافته است.

کانون فیلم و عکس دانشگاه صنعتی اصفهان این منش و مسلک در مواجهه با فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان را به شدت محکوم می کند و آن را مخل جریان آزاد اندیشی و فعالیت فرهنگی در دانشگاه می داند.

این نوشتار در اصل دردنامه‌ایست از سوی کانون فیلم و عکس تا به گوش دانشجویان برساند که فعالیت این کانون و به طور حتم دیگر کانون‌های فرهنگی دانشگاه با چه موانع و مشکلاتی روبه‌روست و ادامه این برخوردهای کوته‌بینانه و تنگ‌نظرانه باعث ایجاد حس سرخوردگی و یأس در افکار جمع کثیری از فعالین فرهنگی-دانشجویی شده و عملا تعطیلی بخش فرهنگی-اجتماعی دانشگاه را در پی دارد.

نتیجه‌ای که شاید خوشایند برخی افراد نیز باشد.

کانون فیلم و عکس دانشگاه صنعتی اصفهان

۰۵/۰۳/۱۴۰۱

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

 1. میبدی امتحانش رو تو دانشگاه یزد هشت نه سال پیش پس داده بود. آنروزها من دانشجوی ارشد بودم اونجا.
  یک آدم فله‌ای با مدیریت فله‌ای.
  عجیب است که با اون افتضاحات در یزد دوباره چی تو این آقای دکتر دیدند که گذاشتندش رییس دانشگاه صنعتی اصفهان؟

 2. دانشگاه صنعتی اصفهان در شهر خمینی شهر واقع شده.
  از اداره ارشاد این شهرستان پیگیر شوید.

  1
  1
 3. بعضی چیزا مث چیپس و پفک مجوز دارن ولی آدم نخوره بهتره
  چون معلوم نیست چجوری مجوز گرفتن

 4. اقای میر محمدی میبدی دوره ای علیرغم اینکه هیئت علمی دانشگاه یزد نبودند و دانشگاه یزد اصلا رشته کشاورزی نداشت رییس دانشگاه یزد بودند و یکی از اقداماتشان این بود که با چند وانتی هماهنگ کرده بودند وبه ان ها اجازه داده بودند که در محوطه خوابگاه دختران میوه (عمدتا هندوانه) بفروشند و با افتخار عنوان میکردند که با این اقدامشان حضور دانشجویان دختر در خارج از خوابگاه کم شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا