واکنش ابوطالبی به پیشنهادات کیهان | جنگ سردی دیگر در پیش است

حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رییس جمهور سابق با انتشار توئیتی نسبت به پیشنهاد روزنامه کیهان درباره توقیف کشتی کره جنوبی هشدار داد.

به گزارش خبرآنلاین، حمید ابوطالبی نوشت:

رهاشدن مذاکرات هسته‌ای، تداوم تحریم‌های فلج‌کننده، بی‌سرانجامی برجام، مخالفت بامذاکره‌ی مستقیم با آمریکا، روابط با عربستان و جهان عرب، روابط با ترکیه و دیگر همسایگان چون آذربایجان و…، نتایج مشعشع فشارهای داخلی و سیاست‌های سرمقاله‌ای در کشور است.

اکنون نیز مهم نیست که تهدیدهای بستن تنگه‌ی هرمز و چالش‌های کشتیرانی آزاد، چه مفاهیم ‌و خطراتی را برای امنیت ملّی ایران پدید می‌آورد! بلکه مهم این است که نشان داده شود که فشارهای داخلی و سرمقاله‌های روزنامه‌ای، سیاست خارجی کشور را تعیین می‌کنند.

این امر، یعنی سیاست خارجی، شأن ملّی‌بودن خود را از دست داده است؛ و از دست‌دادن شأنِ ملیِّ سیاست خارجی، یعنی سقوط به درون باتلاق کش‌ و قوس‌های جناحیِ سیاست داخلی؛ و این یعنی: سعایت به جای سیاست، لجاجت به جای‌ درایت، و بی‌مسئولیتیِ جناحی به جای مسئولیت پذیری ملّی!


با امضای درخواست عضویت ناتو توسط فنلاندوسوئد، صورت‌بندی جدیدی ازبازگشت‌ به دوقطبی جنگ سرددرحال شکل‌گیری است. تحولی،که در دیدار رهبران آنها با رییس جمهورآمریکا و «عبور از یک عرصه به عرصه تازه»، «تغییرتاریخیِ سیاستهای این دوکشور» از بیطرفی وعدمِ عضویت در پیمانهای جمعی را قطعی خواهد نمود.

در مقابل، روسیه هم درقبالِ محاصره‌ی کاملِ دریاییِ خود در دریای بالتیک و بازماندنِ صرفِ یک شاهراه نیمه محصور دریایی در دریای ژاپن و داشتن دو نقطه‌ی استراتژیکِ کالینینگراد و ولادی‌وستوک، با استقرار تسلیحات هسته‌ایِ کوتاه برد درکالینینگراد، «عمق تازه‌ای به این تحول ویژه» خواهد داد.

امّا صورت بندیِ تازه صرفا به این اقدام منحصر نخواهد شد؛ بلکه دو سازمان «پیمان امنیت جمعی CSTO» و «شانگهای SCO» را هم در معرض آزمونِ خطرناکی قرار خواهد داد. آزمونِ صف‌بندی «SCTO و SCO»، احتمالا با نام وآرمِ جدید همچون «پیمان دوستی، همکاری، و یاریِ متقابلِ» ورشو، درمقابل ناتو!

اقدامی که جهان را به سرعت به دوبخش شرق و غرب تقسیم نموده و دیوار برلین تازه ای را برخواهد افراشت. لذا باید امید داشت که رهبران این دو سازمان بویژه چین و هند، در رابطه با افتادن در این بحرانِ خطرناک و پیوستن به «جنگ سردقرن بیست ویکم»، که با حمله روسیه به اوکراین شکل تازه به خود گرفته است هشیاریِ لازم را به خرج داده، و بخصوص سازمان بی‌خاصیتِ شانگهای (SCO) را ازیک سازمان صرفا امنیتیِ مبارزه با تروریسم، به عامل درگیری وخصومت ملت‌ها و شکل‌دهیِ تازه به جنگ سرد قرنِ بیست ویکم تبدیل نکنند. آنها بایدبه یادداشته باشندکه «دیواربرلین و دیوارچین» به تاریخ پیوسته است.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا