سیدجواد هاشمی: بعید می‌دانم زر امیرابراهیمی به مقدسات توهین کند

امیدوارم عباسی پوستر را عوض کند تا ذهنیت توهین به مقدسات از بین برود!

پریسا هاشمی، انصاف نیوز: سیدجواد هاشمی درباره‌ی حواشی فیلمی که زهرا امیرابراهیمی به خاطر بازی در آن در کن جایزه گرفته است، به انصاف نیوز می‌گوید: با شناختی که از زهرا امیرابراهیمی دارم بعید بدانم که بخواهد به مقدسات توهین کند. امیدوارم علی عباسی، کارگردان فیلم پوستر را عوض کند تا ذهنیت توهین به مقدسات از بین برود.

فیلم «عنکبوت مقدس» این روزها به محور مباحث گعده‌های سینمایی و غیرسینمایی تبدیل شده است. فیلم برشی از زندگی زن خبرنگار حوادث را روایت می‌کند که درگیر پرونده «سعید حنایی» قاتل زنجیره‌‌ای مشهد است. زهرا امیرابراهیمی، بازیگری که سال‌ها پیش از ایران کوچ اجباری کرد و زندگی در اروپا را برگزید، بازیگر نقش اول این فیلم است که با نقش‌آفرینی‌ خود توانست جایزه کن را از دیگر رقبا برباید. در حالی که بسیاری خوشحال از موفقیت زهرا امیرابراهیمی یا همان «زر امیرابراهیمی»، بودند این فیلم از سوی برخی مورد انتقادات شدید قرار گرفت و طرح پوستر فیلم «عنکبوت مقدس» واکنش‌های تندی را در پی داشت؛ برخی آن را «توهین به ساحت امام رضا (ع)» دانستند و سازمان سینمایی وزارت ارشاد نیز طی بیانه‌ای فیلم «عنکبوت مقدس» را «یک شب‌نامه سخیف سیاسی نامید» که «به اعتقادات و ارزش‌های میلیون‌ها مسلمان و جمعیت عظیم شیعیان جهان توهین کرده» است.

برخی دیگر واکنش‌ها له یا علیه این فیلم را زودهنگام دانستند و اظهار نظر در این مورد را به پس از تماشای فیلم کامل موکول کردند.

سیدجواد هاشمی، بازیگری که بیشتر در فیلم‌های «ارزشی» سینما بازی کرده است در گفت‌وگو با خبرنگار انصاف نیوز این واکنش‌ها را مورد بررسی قرار داده و تاکید کرد: من می‌گویم خدا کند حرف‌هایی که درباره محتوای این فیلم زده می‌شود، دروغ باشد. امام رضا (ع) همه‌گیر و جهان شمول است و امکان ندارد که حتی یک فرد لائیک هم به ایشان احترام نگذارد. به نظر من افرادی که به اعتقادات دیگران احترام نمی‌گذارند افراد محترمی نیستند.

قاتل عنکبوتی لقب قاتلی سریالی به نام سعید حنایی بود که اواخر دهه ۷۰ در مشهد ۱۶ زن را به قتل رساند و بعد از دستگیری به دار آویخته شد. حنایی در فاصله مردادماه سال ۷۹ تا ۱۵ فروردین‌ماه سال ۸۰ در مشهد ۱۶ زن را به قتل رساند و فروردین سال ۸۱ اعدام شد. قاتل عنکبوتی گفته بود: از عمل خود به هیچ وجه پشیمان نیستم و اگر دستگیر نمی‌شدم قصد داشتم تعداد قتل‌ها را به عدد ۱۵۰ برسانم.

پیش از فیلم «عنکبوت مقدس» در فیلم‌های مستند و داستانی دیگری نیز به ماجرای حنایی پرداخته شده است. اولین بار مازیار بهاری در فیلم مستند «و عنکبوت آمد» در سال 1380، به این موضوع پرداخته است. این مستند که در آن با قاضی پرونده -قاضی منصوری- خانواده و اطرافیان حنایی و برخی اطرافیان مقتولین گفت‌وگو شده است مسائلی تکان‌دهنده را به نمایش می‌گذارد. بهاری درمورد این مستند گفته است: «من در عرض یک روز با همسر، مادر، فرزند، برادران و دوستان حنایی مصاحبه کردم. صراحت آنها در دفاع از یک جنایتکار و بی‌ارزش دانستن زندگی ۱۶ قربانی او به دلیل این که روسپی بودند، مرا شگفت زده کرد. تکان دهنده‌ترین قسمت فیلم برای من هنوز صحبت‌های فرزند حنایی است که می‌گوید به راه پدرش ادامه خواهد داد.»

دیگر فیلم ساخته شده در این مورد فیلمی داستانی به نام «عنکبوت» بود که در سال 98 توسط ابراهیم ایرج‌زاد ساخته شد.

سمت حکومت و نظام را نمی‌گیرم اما …

او با بیان این که فرض را بر این می‌گیرم زهرا امیر ابراهیمی، متوجه محتوای فیلم نبوده است، افزود: اگر فرض بر این باشد، باید به هنر او تبریک گفته و توانمندیش را ستایش کرد. اما این سوال هم مطرح است که آیا دادن جایزه به زهرا امیرابراهیمی جنبه سیاسی دارد تا با برجسته سازی، فیلم بیشتر دیده شده و این بی‌احترامی منتشر شود؟ اگر از این سمت نگاه کنیم نه جایزه امیرابراهیمی معتبر است و نه فیلمی که ساخته شده قابل احترام.

سیدجواد هاشمی با تاکید بر این که هنوز فیلم را ندیدم و نمی‌توانم در مورد آن قضاوت کنم، گفت: وقتی توصیف فیلم از زبان دیگران شنیدم و پوستر و تیزر فیلم را دیدم قلبم به درد آمد و ناراحت شدم. چون فیلمساز نگاه محترمانه‌ای به اعتقادات مردم ندارد. آنچه دیده شده است توهین به مقدسات است در حالی که شخصیت امام رضا (ع) سیاسی نیست. من سمت نظام و حکومت را نمی‌گیرم اما حالم بد شد و درد کشیدم چون توهین به امام رضا (ع) توهین به اعتقادات من است. فکر می‌کنم تندروی و نادیده گرفتن توهین اشتباه است. از سوی دیگر باید عدالت رعایت و نیت کارگردان، بازیگران و سازندگان کاملا مشخص شود. اگر واقعا قصد توهین داشتند، به قاطعیت می‌گویم که بیجا کردند! اما اگر قصد توهین به امام رضا (ع) و قصدی در میان نبوده موضوع را به خدا واگذار می‌کنم.

این بازیگر ارزشی سینما با بیان این که سخت‌ترین آدم‌ها را در شرایط مختلف در حرم امام رضا (ع) دیدم، تاکید کرد: حتی کافران هم به اعتقاد مردم بی‌احترامی نمی‌کنند. من بعید می‌دانم زهرا امیرابراهیمی قصد توهین به امام رضا (ع) را داشته باشد. وقتی از دل کسی خبر نداریم به هیچ عنوان انصاف نیست که او را متهم کنیم.

او با اشاره به پوستر فیلم عنکبوت مقدس، افزود: متاسفانه مرکز تار عنکبوت حرم مقدس امام رضا(ع) (یعنی احساسات شیعیان) قرار گرفته و این توهین به مقدسات شیعیان است. ای کاش علی عباسی، کارگردان این فیلم بگوید من پوستر را تغییر می‌دهم تا ذهنیتی در رابطه با توهین به مقدسات پیش نیاید.

این بازیگر ارزشی سینمای ایران گفت: زهرا امیرابراهیمی را از زمان فعالیت هنری‌اش در ایران می‌شناسم. به قاطعیت می‌گویم که بعید است ایشان یا حتی یک ایرانی پیدا شود که قصد توهین به امام رضا (ع) را داشته باشد. امیدوارم این اشتباه عمدی نباشد. در صورت غیرعمدی بودن، این اشتباه قابل بخشش است. ولی اگر عمدی است واقعا متاسفم!

سیدجواد هاشمی در ادامه تاکید کرد: اسم فیلم «عنکبوت مقدس» را شنیدم و با یکی دو نفر که در جریان فیلمنامه بودند صحبت کردم. این افراد هم معترض بوده و گفتند که در فیلمنامه اشتباهاتی دارد. ضمن آن که اسم «عنکبوت مقدس» خود نوعی توهین مقدسات است و به نظر می‌آید سمت و سویی دارد. در هر صورت به عنوان مسلمان نمی‌توانم قبل از دیدن فیلم به صورت صد درصد قضاوت کنم. اگر به امام رضا (ع) توهین شده باشد، توهین به شخص بنده و تمام شیعیان است و باید به آن واکنش نشان داده و در مقابلش ایستاد. مخالفان این فیلم دو دسته هستند. دسته اول کسانی که صدایشان در نمی‌آید و دسته دوم صدایشان در می‌آید. من به هر دو گروه احترام می‌گذارم اما جزو گروه دوم هستم و اگر بدانم به امام رضا (ع) توهین شده حتما صدایم در می‌آید.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

 1. اگر یک ماشین مدل بالا در یک محله پایین شهر
  پارک کند. بعضا روی ماشین خط می اندازند.
  حکایت شیعیان و غربی ها هم همین است.
  به عناوین مختلف روی ما خط می اندازند.
  از سلمان رشدی گرفته تا کاریکاتورهای دانمارک و
  حال این قضیه اخیر.

  16
  15
 2. آقا چرا زرامیر ابراهیمی کوچ اجباری خودش بعد از ۱۲سال وبعد از مرگ آقای بهرام که این فیلم روپخش کرده اونم اونور دنیا نه توی ایران که بگیم تحت تاثیر بوده گفته با نظرخودم این فیلم پخش شد هتک حرمت به دختران و زنان پاکدامن ایرانی که همیشه زبان زد بوده انجام داده عفت عمومی جریحه دار شده بعد حالاهم این جایزه مال بازی ایشون نیست بلکه مال سیاست اون کشورهای سرمایه گذار فرانسه دانمارک سوئد و… هست که سوئد ودانمارک در راس توهین به مقدسات اسلامی حتی سوزاندن قران مجید و کشیدن کاریکاتورهای موهم قرار دارد گرفته چطور میشه ایشون کوچ اجباری کرده با شه چون میخواست از اجرای حکم قانون فرار کنه رفت حالا خوب شد وای برما مردم دیندار نما

  9
  7
 3. سلام – بازیگر ارزشی ؟! در جامعه انسانی بسیاری مفاهیم ارزشی وجود دارد – بچه ای که یتیم بزرگ شده و در جایگاه بالایی از جامعه قرار گرفته – زنی که در جوانی همسر خویش را از دست داده و با فداکاری و عدم ازدواج مجدد فرزند خویش را به عرصه موفقیت هدایت کرده- مادری که تنها پسرش را برای دفاع از وطن به جبهه جنگ میفرستد و نمونه های بسیار دیگری که همگی دارای ارزش میباشند. آقای هاشمی بازیگر نقشهای مثبت با تم مذهبی است که در همان فیلمها ، بازیگر نقش عمروعاص لقب بازیگر ارزشی پیدا نمیکند. من شخصآ نگاهم به فن بازیگری ایشان مثبت است.

  10
 4. سرتو کردی تو برف تا بهت بگن چقدر نازی!
  این دختره سروته‌ش رو جمع کنی یه بازیگر سطح سه از توش در میآد. اتفاقا با توجه به سوابق چند سال پیشی که ازش دیدیم در تئاترهایی که علیه حجاب بازی کرده، ازش بر میآد. به علاوه مگر کفتگوی مطبوعاتی کارگردان بد…ش رو ندیدی که با چه کینه‌ای صحبت میکرد؟ منتظری که این بد… پوستر واسه تو عوض کنه؟ به فرض که عوض کرد، مگر فرقی در توهینش میکنه؟

  22
  10
  1. انصاف جان مقصر خودتونید،وقتی یه عده رو ارزشی خطاب میکنید و میبریدشون بالا،دیگه توقع نداشته باشید اگه یه روزی با همدیگه اختلاف پیدا کردید مردم شما رو ضد ارزشی خطاب کنن.
   البته این بازیگر درست گفته،عوامل فیلم اگه انجامش بدند بهترین کار دربرابر رفع شبهاتی هست که مطرح شده

 5. اقای سیدجواد حرفش منطقی است‌‌بنده هم بعید میدانم قصدتوهین به ساحت مقدس رضوی بوده باشد.احتمال اشتباه هست احتمال اینکه قصدی نداشته باشند هست واموزهای دینی سفارش میکند به اینکه حکم کفرصادر نکنیم خطا را در در اولویت قرار دهیم ودامن به منکر نزنیم

  9
  17
 6. بعید ندانید سید .ما برای شماهم بعید می دیدیم که بدنتان عریان شود .بعد هم بگویید بازیگرم نقشم بود درست انجام دادم . رز ابراهیمی هم مثل شما میگوید بازیگر بودم ، نقشم بود و کار درست انجام دادم .حکایت شما حکایت زاهد ۴۰ ساله هست .مثل اکبر عبدی بودن یا محمد کاسبی و یا داریوش ارجمند بودن سخت است . مردانگی و به درستی عمل کردن از هر کسی بر نمی اید ما روحانی بد کردار هم داریم .دلیل نیست کسی لباس دین تن کند کار بد از او بعید باشد . سید زاهد چهل سال عبادت کرد تهش قعر جهنم جای گرفت . رز ابراهیمی که قفسه سینه و وسط لباس تا شکم عریان است اهل بیت میشناسد .رز ابراهیمی که مردان را یکی یکی در اغوش میکشد حرمت امام رضا میشناسد .اینجا بدان کج رفتی و بر کجی استوار شدی . کسی که از این جماعت طرفداری کند میشود شمشیر به دست در سپاه روبروی ال علی . اینجاست که لباس بر تن نداشتن شما برای ما تمام میشود که دیگر سید قبل نیستی

  7
  1
 7. موضوع فیلم جهل مقدسه حالا پوستر چه ایرادی داره و چه توهینی شده
  آیا از هیچگونه برداشت مذهبی و خشونت هایی که بنام مقدسات صورت میگیره هم نمیشه انتقاد کرد از افراطی ها نمیشه انتقاد کرد

  1
  7
 8. آقای جواد هاشمی خودش اخیرا با ساخت سری اهوی پیشانی سفید و شخصیت سازی های جلف به یک عنصر ضد ارزش تبدیل شده بنابراین نیازی نیست در مورد ارزشی بودن یا نبودن دیگران نظر بده خبرنگارانی که در کن شاهد اکران فیلم بودن اذعان دارند که فیلم کاملا ضد مذهبی و ضد ایرانی بوده و مردم ایران را خونریز و خون آشام معرفی کرده و نود ونه درصد از شخصیت های مرد داخل فیلم هم شخصیت های منفوری داشتند ضمن اینکه سازنده صداقت را در فیلم رعایت نکرده قاتل اصلی به سیزده نفر از قربانی ها تجاوز کرده بود و زنا محصنه از اتهاماتش بود و کارت بسیج و ستاد منکرات را جعل کرده بود .

  4
  1
 9. حامیان و دست اندرکاران فیلم عنکبوت مقدس انشاءالله اون دنیا با قاتل سریالی سعید حنایی محشور بشن.الهی آمین

  5
  1
 10. سید جواد هاشمی که صحنه برهنه شدنش در سریال زخم کاری بسیار حاشیه ساز شده بود، نسبت به این مسئله واکنش نشان داد.

  به گزارش وقت صبح، سید جواد هاشمی اعتقاد دارد که چون کار غیر شرعی نکرده دلیلی برای عذرخواهی نمی‌بیند، اما برای تبلیغ ملک در دوبی عذرخواهی می‌کند.

  یک سوزن ارزش اول به خودت بزنی بد نیست

  3
  1
 11. خدا وکیلی کی تیترو زده؟ درسته تو بخشی از صحبتاش می گه بعید می دونم توهین کرده باشه ولی منظورش دفاع از فیلم نیست. متنو بخونی متوجه میشی که می گه پوستر توهین آمیز بود و فیلمو هم چون ندیدم نمی تونم بگم توهین آمیز بوده یا نه. اما قطعا نویسنده این متن و کسی که تیترو نوشته قصد و قرض و مرض داشته که از همه صحبتا این بخشو تیتر کرده.

  2
  1
 12. حرف های آقای هاشمی با مدارا و اخلاق شیعیان کاملا سازگار است. فیلم هم درباره عنکبوت قاتل است نه چیز دیگر.

 13. سلام
  سید جواد خواب است یا خود را به فراموشی سپرده است
  خوشبینی مفرط موجب دوری از حقیقت است
  خوشبینی افراطی شما موجب بقاء خانم هنرمند بر مدار صحیح نیست ایشان فعلاً نون به نرخ روز خور خوبي
  شده اند ارزش فروشي كرده اند تا پول دريافت كنند
  بهتر است با شناخت كامل از فيلم اظهار نظر صريح روشن وشفاف بفرماييد اظهارات با اما و اگر كار ساز نيست

 14. آقای هاشمی 2 جمله جالب در این گفتار داشتند اولی ( من سمت نظام و حکومت را نمی‌گیرم ) باید عرض کنم حکومت سمت خوبی رو گرفته شما هر سمت دیگری رو بگیرید فکر نکنم سمت جالبی باشه و دوم فرمودند ( شخصیت امام رضا (ع) سیاسی نیست. جناب هاشمی کدام یک از ائمه سیاسی نبودند ؟ درضمن سیاسی بودن یا نبودن چه ارتباطی به توهین ساختاری فیلم به میلیون ها شیعه دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا