خرید تور تابستان

انتقاد تند بهروز افخمی از «می تو»

کافه سینما نوشت: بهروز افخمی کارگردان سینمای ایران در گفت‌وگویی که فایل صوتی آن منتشر شده به انتقاد از جنبش «می تو» سینماگران ایران پرداخت.

این کارگردان در مصاحبه با رادیو نمایش درباره روند فعلی جنبش «می تو» در ایران و نام بردن از بعضی بازیگران و متهم کردن آنها به تعرض و آزار جنسی گفت: «این‌ها مسائل خصوصی است که اصلا نباید به محضر عوام کشیده شود.»

او درباره زنان سینماگری که اتهام‌های تعرض و آزار را متوجه مردان سینمای ایران می‌کنند گفت: «خانم‌هایی که این کار را می‌کنند نمی‌توانند ادعای خود را ثابت کنند و غالبا می‌توان علیه آنها شکایت کرد. یعنی کسانی که آبرویشان مورد تعرض قرار گرفته می‌توانند شکایت کنند و شکایتشان قطعا قابل تعقیب است. مثل مورد آقای پورصمیمی که فکر می‌کنم حتما قابل تعقیب است و اگر شکایت کند حتما شکایتش به نتیجه می‌رسد.»

بهروز افخمی گفت: «وضعیت خجالت آوری است و به نظر می‌رسد این بازیگران از اخلاق‌هایی که باید پیشاپیش آموخته باشند فاصله زیادی دارند.»

افخمی درباره توییت علی اکبر رائفی پور، نظریه‌پرداز جنجالی، پیرامون تعمیم جنبش «می تو» به کل سینمای ایران گفت: «وقتی بعضی زن‌های سینمای ایران خودشان هیچ اصولی را رعایت نمی‌کنند و بی‌اخلاقی، حسادت و زیر پا کشی می‌کنند و گیس و گیس کشی به راه می‌اندازند، طبیعتا باید انتظار داشته باشیم که اشخاص دیگری خارج از سینما عصبانی شوند و متلک بیندازند.»

او ادامه داد: «وضعیت از این هم می‌تواند بدتر شود. یعنی با ادامه این وضعیت ممکن است بسیاری از این زنان از طرف خانواده خود یا قانون با محدودیت‌هایی برای حضور در سینما مواجه شوند.»

این صحبت‌ها در راستای ادعای کتایون ریاحی، هنرپیشه زن سینمای ایران که سعید پورصمیمی، بازیگر باسابقه سینما را به تعرض متهم کرده بود انجام گرفت. کتایون ریاحی همزمان با حضور سعید پورصمیمی در جشنواره فیلم کن، در اینستاگرام خود این بازیگر پیشکسوت را به تعرض به خود در ماجرایی مربوط به ۲۵ سال پیش متهم کرد؛ موضوعی که با انتقادات بسیاری ازجمله زنان سینماگر روبه‌رو و منجر به پس گرفتن امضا از سوی برخی از زنان امضاکننده بیانیه ۸۰۰ زن شد. چرا که آنها معتقد بودند در این جنبش نباید نامی از افراد متهم به آزار یا تعرض جنسی آورده شود.

در همین راستا گفته شد سعید پورصمیمی در حال جمع‌آوری مدارک برای تنظیم شکایت از خانم ریاحی است.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا