زحمت و هنرنمایی عروسک گردانان در «کلیله و دمنه» مرضیه برومند و «مهمونی»

فیلم نیوز نوشت: مرضیه برومند ویدئوی جالبی از پشت صحنه سریال عروسکی «کلیله و دمنه» منتشر کرده است تا یک جورهایی از عروسک‌گردان‌هایی که بیشترین زحمت را می‌کشند اما معمولا نامی از آنها به میان نمی‌آید تشکر کند.

نکته جالب ماجرا اینجاست که این ویدئو علاوه بر اینکه تشکر از تلاش عروسک‌گردان‌هاست، دنیای جدیدی پیش روی ما مخاطبان می‌گذارد و یک جورهایی به هزارویک سوالی که از بچگی درباره چگونگی حرکت عروسک‌ها روی صحنه داشته‌ایم پاسخ می‌دهد.

احتمالا تصور اکثرمان این بود که یک نفر پشت یک میز یا مبل می‌نشیند و یک عروسک را به راحتی حرکت می‌دهد اما این ویدئو نشان می‌دهد همه‌چیز خیلی پیچیده‌تر از شرایطی است که همیشه فکرش را می‌کردیم. مثلا همانطور که می‌بینیم برای حرکت دادن یک عروسک شیرالملوک که روی ویلچر نشسته است، سه نفر باهم همکاری می‌کنند. یک نفر ویلچر را نگه می‌دارد، نفر بعدی چرخ‌ها را می‌چرخاند و دیگری خود عروسک را حرکت می‌دهد.

نکته قابل توجه دیگر اینکه همه‌چیز در ارتفاع رخ می‌دهد و تمام مبل‌ها و صندلی‌ها و فضای سبزی که ما روی زمین تصورشان می‌کنیم، چند متری بالاتر قرار گرفته‌اند. جذابتر اینکه در سطحی پایین‌تر از آنچه می‌بینیم، دنیای پیچیده‌ای در جریان است و عروسک‌گردان‌ها در کنار هم وضعیتی را تجربه می‌کنند که هیچ‌وقت فکرش را هم نمی‌کردیم.

برای ساخت هر سکانس شلوغ که عروسک‌ها مشغول دعوا و زدوخورد، خواندن آواز دسته‌جمعی یا صرف شام در یک رستوران هستند، جمعیت فراوانی از عروسک‌گردان‌ها آن پایین درحال تلاش و تقلا هستند.

جالبتر اینکه خودشان به عروسک‌هایی که مشغول حرکت دادن آنها هستند نگاه نمی‌کنند. آنقدر روی کارشان مسلط‌اند که خوب می‌دانند آن بالا چه اتفاقی درحال وقوع است و احتمالا بعد از اینکه نتیجه را روی مونتیور می‌بینند تازه می‌فهمند ماحصل کارشان در کنار دیگران چه ترکیبی را پدیده آورده است.

البته طبیعتا محل قرار گرفتن عروسک‌گردان‌ها در آثاری مثل «مهمونی» یا «خندوانه» متفاوت از وضعیتی است که در این ویدئو شاهدش هستیم. چون در این آثار با ترکیبی از عروسک و انسان روبه‌روییم. احتمالا عروسک‌گردان‌ها پشت مبلی که مثلا طهماسب و مهمانش درحال گفت‌وگو هستند، در سطحی پایین‌تر می‌ایستند و عروسک‌ها را حرکت می‌دهند.

هفته پیش بعد از پخش قسمتی که ایرج طهماسب و بچه روی زمین خوابیده بودند، هوتن شکیبا در یک استوری از پیمان فاطمی، عروسک‌گردان بچه تشکر کرد و نوشت برای جان بخشیدن به بچه در آن وضعیت بسیار سختی کشیده است.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا