واکنش امام جمعه شیراز به تجمع نوجوانان در بلوار چمران

فارس نوشت: «آیت‌الله دژکام، امام جمعه شیراز گفت: متاسفانه صحنه‌ای گزارش شده مبنی بر اینکه عده‌ای از نوجوانان چارچوب عفاف و حجاب را رعایت نکردند، این واقعیتی است که در گوشه‌ای از شهر رخ داده اما دقت برای شناخت درست این واقعیت مستلزم چند نکته است‌.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه برای این مسئله باید ابتدا بدانیم که مشکل چیست، ابراز کرد: چون اگر مشکل شناخته نشود نمی‌توان درمان مناسبی برایش در نظر گرفت؛ باید جهات مختلف این امر تفکیک شود تا بتوان به درستی آن را برطرف کرد.

دژکام با تاکید بر اینکه امروز با یک جنگ ترکیبی درگیر هستیم، افزود: باید جهات مختلف را مورد توجه قرار دهیم چون در غیر این صورت ممکن است با مسئله سنگینی روبه‌رو شویم؛ یک وجه این ماجرا فرهنگی است بر این اساس که عده‌ای از نوجوانان ما رفتار صحیح اجتماعی را نمی‌دانند که کار اخلاقی و تربیتی می‌طلبد و باید تدبیری اندیشه شود.

وی با بیان جهت دیگر این ماجرا اضافه کرد: ممکن است مسئله سیاسی در بین باشد البته بر اینکه دشمن بر جنگ نرم کار می‌کنند تردیدی نیست اما اگر در این ماجرا با یک مسئله سیاسی امنیتی روبه‌رو باشیم؛ نوع رفتار ما متفاوت از زمانی است که مسئله اخلاقی باشد.

امام جمعه شیراز بیان کرد: برخی از کسانی که مسؤولیت اداری داشتند باید جواب بدهند و فراخوانده شدند اما اینکه با نوجوانان چنین و چنان رفتار شده؛ درست نیست، یک قسمت کار وظیفه همگانی و همه مردم است که تکلیف شهروندی محسوب می‌شود و مردم مخالفت خود را در مقابل هر خلاف شرعی در هر سطحی باشد اعلام می‌کنند.

دژکام با بیان اینکه دیگر دستگاه‌ها نیز وظیفه خود را دارند، عنوان کرد: نهادهای تربیتی ما باید نقش قوی‌تری ایفا کنند، البته این نیست که نمونه این خلاف‌ها به صفر می‌رسد اما یک نفر هم که هدایت شود، خوب است، نهادهای تربیتی باید آستین بالا بزنند و برای نوجوانان و جوانان برنامه‌‌های ارشادی و تربیتی داشته باشند.

وی با بیان اینکه همه به ویژه خانواده‌ها نیز کمک کنند در انجام امور تربیتی تصریح کرد: در این مسئله یک رویکرد ضد انقلاب نیز وجود دارد که از هر مسئله‌ای بر علیه جمهوری اسلامی استفاده می‌کنند، سیاسیون در این مسئله تقوا را رعایت کنند و این را ابزاری برای ضربه زدن به یک گروه و جریان قراز ندهند چون تاثیر کار تربیتی کم می‌شود.

امام جمعه شیراز با تاکید بر اینکه برای حل مسئله همه پای کار باشند، اظهار کرد: با کسانی که می‌خواهند یک مسئله اخلاقی و رفتاری را وسیله معاندت با نظام کنند، برخورد می‌شود و مسؤولیت رسانه‌ها باید مورد توجه قرار بگیرد؛ رسانه باید نقش خود را درست ایفا کند.

دژکام با تاکید بر اینکه رسانه باید تقوا را رعایت کنند، گفت: دستگاه قضایی نیز روی این مسائل نظارت جدی داشته باشند و در مسئله عفاف و حجاب دستگاه قضا مسؤولیت سنگین‌تری دارند، قاضی باید کار خود را انجام دهد و پس از داوری اگر خلاف را تشخیص داد باید حکم دهد و ما نیز باید حمایت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: وظیفه دولت هم این است که اگر مسؤول دولتی در این مسائل خلاف می‌کند از مسؤولیت برکنار شود».

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا