3 خبر مرتبط با امیرعبداللهیان و مذاکرات

وزیر امور خارجه کشورمان با انتشار به جزئیات دیدار امروز خود با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پرداخت.

به گزارش خبرآنلاین، حسین امیرعبداللهیان نوشت:

امروز در تهران با آقای جوزپ بوررل دیدار کردم. گفتگوی ثمربخشی در مورد طیفی از مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی، شامل آخرین وضعیت مذاکرات لغو تحریم ها داشتیم. اگر سایر طرفها اراده لازم را داشته باشند، ایران مصمم به نیل به توافق خوب، قوی و پایدار است.


امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه پس از دیدار با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران با ارائه گزارشی از جزئیات دیدار از خبرنگاران عذرخواهی کرد.

به گزارش خبرآنلاین، در این گزارش آمده است: امروز در تهران میزبان آقای جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بودم. آقای بورل متعاقب تماس تلفنی با بنده که به دنبال راه‌حل برای خروج مذاکرات از بن‌بست بود، با هدف روی ریل قرار دادن مذاکرات به تهران آمد.

در دیدار حدود چهار ساعته اما مثبت درخصوص همکاری‌های جامع جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا تبادل‌نظر کردیم. به آقای بورل گفتم جمهوری اسلامی ایران به دنبال روابط متوازن با جهان است و در یک سیاست خارجی متوازن قاره اروپا برای ما از جایگاه مهمی برخوردار است. حفظ و گسترش روابط با قاره اروپا به شمول تمام کشورهای این قاره، چه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و چه کشورهای خارج از اتحادیه اروپا از جمله اولویت‌های ما در پیگیری مناسبات با این قاره است.

در این دیدار گفت‌وگوی ثمربخشی در مورد طیفی از مسائل دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی شامل آخرین مزیت مذاکرات و لغو تحریم‌ها داشتیم. سعی می‌کنیم بر مشکلات و نقاط اختلاف در مسیر گفت‌وگوهایی که از سر گرفته خواهد شد، فائق آییم. ما همواره به تعهداتمان در برجام عمل کرده‌ایم و هیچ‌گاه از میز مذاکره خارج نشده‌ایم. اکنون نیز بدون عقب‌نشینی از حقوق مردم عزیز ایران به مذاکرات ادامه خواهیم داد.

امیدواریم به صورت مشخص طرف آمریکایی این بار واقع بینانه و منصفانه در مسیر مذاکرات و رسیدن به نقطه پایانی توافق اقدامات مسئولانه و متعهدانه‌ای را انجام دهد. اگر سایر طرف‌ها اراده لازم را داشته باشند ایران مصمم به میل به توافق خوب، قوی و پایدار است.

در انتها لازم است از خبرنگاران و افراد رسانه‌ای حاضر در کنفرانس خبری تشکر و عذرخواهی کنم. در خبرها خوانده بودم مذاکرات طولانی آنها را کلافه کرده بود.


ایسنا نوشت: وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه گفت‌وگوهای امروزش با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طولانی و مثبت بوده است، تاکید کرد: به زودی مذاکرات وین از سر گرفته می‌شود.

حسین امیر عبدالهیان وزیر امور خارجه کشورمان بعد از ظهر روز شنبه بعد از چهار ساعت گفت‌وگو و رایزنی با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک گفت: امروز گفت‌وگوهای طولانی و مثبتی در مورد همکاری های ایران و اتحادیه اروپا داشتیم. ما در عرصه سیاست خارجی خود به دنبال روابط متوازن هستیم و در این روابط اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی از جایگاه مهمی برخوردار هستند. به دنبال این هستیم که روابط خود را با کشورهای مختلف قاره اروپا گسترش دهیم.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان با بیان اینکه مناسبات تجاری موجود بین ایران و کشورهای اروپایی در تراز ظرفیت‌های موجود بین ایران و کشورهای اروپایی نیست، افزود: امیدواریم این روابط را در جریان گفت‌وگوهای دو جانبه با کشورهای اروپایی و همچنین در قالب اتحادیه اروپا گسترش دهیم و شاهد رشد مناسبات در این حوزه باشیم.

امیر عبدالهیان با بیان اینکه در نشست امروز در ارتباط با موضوع مذاکرات وین برای رفع تحریم‌ها نیز گفت‌وگو و رایزنی کردیم، گفت: آقای بورل چندی پیش این موضوع را مطرح کرده بودند که چگونه می‌توانیم از بن بست به وجود آمده بعد از صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام، خارج شویم و کار را دنبال کنیم. ما همواره تاکید کرده‌ایم که ایران از مسیر دیپلماسی و گفت‌وگوهای عزتمند و مبتنی بر نتیجه استقبال می‌کند. در همین چهارچوب از آقای بورل دعوت کردیم که به تهران سفر کند تا از نزدیک تمام ابعاد قضیه با حضور تیم‌های مذاکراتی دنبال شود. در همین راستا ما امروز نیز میزبان آقای بورل و آقای مورا بودیم. امروز در این ارتباط گفت‌وگوهای مفصل، عمیق و دقیقی داشتیم. در خصوص مطالبات ایران صحبت کردیم و تاکید کردیم که آمادگی داریم که در روزهای آینده مذاکرات را از سر بگیریم.

امیرعبدالهیان در همین رابطه افزود: آنچه که برای ایران مهم است این است که نفع کامل اقتصادی از توافقی که در سال 2015 ایجاد شده به دست بیاورد و چرخه انتفاع اقتصادی ایران از این توافق کامل شود.

امیرعبدالهیان، گفت: هر موضوعی که بتواند نفع کامل اقتصادی ایران از احیای برجام را تحت تاثیر قرار دهد از نظر ایران قابل قبول نخواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه مسیر گفت‌وگوها به زودی از سر گرفته می‌شود، گفت: امیدواریم طرف آمریکایی این بار واقع بینانه و منصفانه در مسیر مذاکرات و رسیدن به نقطه پایانی توافق اقدامات مسئولانه انجام دهد و به تعهداتش عمل کند.

امیر عبدالهیان با بیان اینکه در جریان گفت‌وگوهای امروز در ارتباط با آخرین وضعیت اوکراین گفت‌وگو و تاکید کردیم که از نظر ایران جنگ راه حل نیست. در کنار توجه به ریشه‌های این بحران افزود: همچنین در این نشست در مورد آخرین تحولات افغانستان رایزنی و گفت‌وگو کردیم.

امیرعبدالهیان بار دیگر با اعلام همدردی دولت و ملت ایران با مردم زلزله زده افغانستان و با اشاره به ارسال کمک‌های بشردوستانه ایران به زلزله زدگان افغانستانی گفت: همچنین در این نشست در ارتباط با موضوع یمن صحبت کردیم. بر ضرورت ادامه آتش بس و رفع محاصره یمن تاکید داشتیم.

وزیر خارجه همچنین با بیان اینکه در این نشست در مورد آخرین تحولات سوریه و همچنین موضوع فلسطین گفت‌وگو کردیم، افزود: در مورد همکاری ها در حوزه انرژی، مبارزه با تروریسم، مواد مخدر، موضوع مهاجرت از جمله مهاجران افغانستانی که در ایران هستند. همچنین مسائل کنسولی و مسائل کنسولی از جمله مسائل کنسولی ایرانیانی که در اروپا هستند گفت‌وگو کردیم. همچنین من در این نشست گزارشی از رایزنی اخیرم با آقای لاورف وزیر خارجه روسیه به آقای جوزپ بورل ارائه کردم.

بورل: تصمیم در واشنگتن و تهران گرفته شده که مذاکرات مجددا آغاز شود

بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با بیان اینکه هدف اصلی من از این سفر این است که بن بست به وجود آمده را بشکنیم و تنش‌ها را کم کنیم، گفت: در واقع تلاش ما بر این است که در خصوص مذاکرات و ادامه آن انگیزه جدیدی ایجاد کنیم و مذاکرات را بر روی ریل قرار دهیم. در همین رابطه به ایران آمده‌ام، بعد از ظهر امروز نیز گفت‌وگوهایم با مقامات تهران ادامه دارد. ما قرار است در روزهای آتی مذاکرات را از سر بگیریم. اینکه می‌گویم روزهای آتی واقعا روزهای آتی و فورا. قرار است به سرعت بن بست به وجود آمده را بشکنیم و تنشی که در روزهای گذشته وجود داشته را متوقف کنیم.

بورل با بیان اینکه در ماه مارس این پیشنهاد را مطرح کردیم که مذاکرات به صورت موقت متوقف شود گفت: ما یک متنی داشتیم و یک سری سوالات کوچک بود که قرار بود ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها پاسخ دهند. چرا که دیگر کشورهای حاضر در مذاکرات از جمله چین، فرانسه، روسیه، آلمان، انگلیس کارشان را انجام داده بودند. یک سری سوالات بود که باید ایران و آمریکا پاسخ می‌دادند و قرار نبود که این توقف حدود سه ماه طول بکشد. حالا باید این وقفه شکسته شود و باید کار را تسریع کنیم. این تصمیم در واشنگتن و تهران گرفته شده که مذاکرات آغاز شود. بعد از این سفر مذاکرات بار دیگر ادامه پیدا می‌کند و تیم من به عنوان تسهیل کننده بین ایران و آمریکا تلاش می‌کند که کمک کند مسائل باقیمانده حل شود و ما به یک توافق برسیم. رسیدن به توافق برای ایران، اروپا و کل دنیا مهم است.

بورل در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به نقش منطقه ایران در ایجاد ثبات در خلیج فارس، گفت: ایران پتانسیل زیادی در عرصه‌های مختلف از جمله انرژی دارد، از بزرگترین کشورهای منطقه است و نقش مهمی در ایجاد ثبات در خلیج فارس می‌تواند ایفا کند و در همین رابطه ضروری است که بار دیگر به توافق 2015 برگردیم و برجام کاملا احیا شود.

وی همچنین با بیان اینکه در این سفر بیشتر در ارتباط با برجام صحبت کردیم، افزود: روابط دو جانبه ایران و اروپا از پتانسیل زیادی برخوردار است و مایل هستم بار دیگر به تهران بیایم که این بار بیشتر در مورد روابط دو جانبه بین ایران و اتحادیه اروپا گفت‌وگو کنم. پتانسیل عظیمی در حوزه نفت و گاز و … در ایران وجود دارد و اقتصادهای ایران و کشورهای اروپایی می‌تواند همدیگر را با توجه به پتانسیل‌هایی که وجود دارد تکمیل کند.

بورل همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید مجدد بر لزوم احیای کامل برجام و از سر گرفتن مذاکرات وین تصریح کرد: در همین چهارچوب باید نگرانی‌های جامعه بین‌الملل برطرف شود و ایران نیز به منافع اقتصادی خود دست پیدا کند.

بورل در ادامه با بیان اینکه در نشست امروز در ارتباط با مسائل کنسولی نیز گفت‌وگو کردیم، ادامه داد: گفت‌وگو در مورد این مسائل را باید در جلسات بعدی ادامه دهیم.

وی در پایان گفت: جلسه امروز جلسه مثبتی بود، چون ما تصمیم گرفتیم که مذاکرات را در روزهای آتی مجددا از سر بگیریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا