خرید تور تابستان

چرا رهبری از حمله روسیه به اوکراین دفاع کرد؟

کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه درباره‌ی سخنان رهبری انقلاب در دیدار با ولادیمیر پوتین پیرامون حمله‌ی نظامی روسیه به اوکران مبنی بر اینکه «چنانچه در قضیه اوکراین روسیه ابتکار عمل را به دست نمی‌گرفت، طرف مقابل با ابتکار خود، موجب وقوع جنگ می‌شد»، گفت: اگر از زاویه دید تاریخی هم نگاه کنیم، پیمان ناتو در مقابل پیمان ورشو بود. با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی عملاً پیمان ورشو از بین رفت و از همان زمان روس‌ها نسبت به گسترش ناتو به شرق نگرانی داشتند. بر اساس آنچه سران امروز روسیه مطرح می‌کنند، غرب آن روز به آن‌ها وعده داد که از دیوار برلین به‌سمت شرق به‌هیچ‌وجه سوق پیدا نخواهد کرد و جلوتر نخواهد آمد، اما روس‌ها قائل‌اند که غربی‌ها به پیمان خودشان عمل نکردند.

به گزارش انصاف نیوز، آقای جلالی در ادامه افزود: در نتیجه برداشت روس‌ها این است که عضویت اوکراین در ناتو عملاً‌ تقویت جریان نئونازیسم در میان نئونازی‌های داخل اوکراین و حرکت به‌سمت تضعیف روسیه بود. روس‌ها قائل‌اند که اگر این عملیات به شکل پیش‌دستانه از جانب آن‌ها انجام نمی‌شد، این عملیات از ناحیه‌ غرب انجام می‌شد؛ چرا که از سال ۲۰۱۴ با انضمام کریمه به فدراسیون روسیه عملاً غرب تصمیم گرفته بود -چه با تحریم و چه با ابزارهای دیگر- در مقابل روسیه بایستد؛ لذا، توجیه روس‌ها در این مسئله این است که اگرچه ما با خون‌ریزی و جنگ مخالفیم، اما آمریکایی‌ها ما را به این سمت سوق دادند.

متن کامل گفت‌وگوی «خامنه‌ای دات آی آر» با کاظم جلالی را در ادامه می‌خوانید:

 • با توجه به اینکه در دیدار پوتین با رهبر انقلاب حضور داشتید، فضای دیدار را چطور ارزیابی می‌کنید؟

رهبر انقلاب به‌عنوان شخصیتی که نگاه بسیار نافذ و دقیقی نسبت به موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی دارند، مسائلی را بیان نمودند که به نظر من تحلیل‌های بسیار قابل‌توجهی برای طرف روسی بود. همچنین ایشان از جایگاه شخصیتی که دل‌سوزانه‌ به مسائل منطقه نگاه می‌کنند، نکات و هشدارهایی را بیان کردند. نظرات طرفین در مورد مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین همکاری‌های دوجانبه بسیار به همدیگر نزدیک بود و فضای دیدار مثبت بود و بحث‌های بسیار خوبی مطرح شد.

 • رهبر انقلاب در این دیدار اشاره کردند که هرچند جنگ یک مقوله‌ خشن و سخت است، اما اگر روسیه در ماجرای اخیر وارد جنگ نمی‌شد توسعه‌‌طلبی ناتو منجر به ایجاد درگیری در اوکراین می‌شد. با توجه به موضع روسیه، بازیگری این کشور در مقابل ناتو چگونه قابل تحلیل و تفسیر است؟

اگر از زاویه دید تاریخی هم نگاه کنیم، پیمان ناتو در مقابل پیمان ورشو بود. با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی عملاً پیمان ورشو از بین رفت و از همان زمان روس‌ها نسبت به گسترش ناتو به شرق نگرانی داشتند. بر اساس آنچه سران امروز روسیه مطرح می‌کنند، غرب آن روز به آن‌ها وعده داد که از دیوار برلین به‌سمت شرق به‌هیچ‌وجه سوق پیدا نخواهد کرد و جلوتر نخواهد آمد، اما روس‌ها قائل‌اند که غربی‌ها به پیمان خودشان عمل نکردند.

در نتیجه برداشت روس‌ها این است که عضویت اوکراین در ناتو عملاً‌ تقویت جریان نئونازیسم در میان نئونازی‌های داخل اوکراین و حرکت به‌سمت تضعیف روسیه بود. روس‌ها قائل‌اند که اگر این عملیات به شکل پیش‌دستانه از جانب آن‌ها انجام نمی‌شد، این عملیات از ناحیه‌ غرب انجام می‌شد؛ چرا که از سال ۲۰۱۴ با انضمام کریمه به فدراسیون روسیه عملاً غرب تصمیم گرفته بود -چه با تحریم و چه با ابزارهای دیگر- در مقابل روسیه بایستد؛ لذا، توجیه روس‌ها در این مسئله این است که اگرچه ما با خون‌ریزی و جنگ مخالفیم، اما آمریکایی‌ها ما را به این سمت سوق دادند. البته روس‌ها قائل‌اند که اروپا در مقابل آمریکا دارای وزنی نیست. در همین ملاقات هم آقای پوتین گفت که برخی از رهبران کشورهای اروپایی در ملاقات با او اظهار کرده‌اند که ما به‌هیچ‌وجه خواهان گسترش ناتو به‌سمت شرق و به‌سمت شما نیستیم اما وقتی از آن‌ها سؤال شده است پس که چرا این اتفاق افتاد؟ می‌گویند این خواست آمریکاست. در اینجا هم نشان داده شد که عملاً‌ اروپایی‌ها وزنه‌ای در مقابل آمریکا نیستند.

 • موضوع سوریه از دیگر موضوعاتی است که موردتوجه دو کشور قرار دارد. ایران، سوریه، روسیه و ترکیه چگونه می‌توانند به یک تفاهم دست پیدا کنند که برای مردم منطقه هم منفعت‌افزا باشد؟

ما قائلیم که بهترین فرمت، فرمت آستانه است و سه کشور روسیه، ایران و ترکیه تضمین‌کننده هستند. باید تلاش شود که حاکمیت سوریه بر همه‌ کشور مسلط شود؛ حتی در شرق فرات هم باید نیروهای سوری مستقر شوند. طراحی عملیات نظامی برای دخالت نظامی نیروهای خارجی و اجنبی در داخل سوریه به‌هیچ‌وجه پذیرفتنی نیست و ایجاد امنیت نمی‌کند. همان‌طور که رهبر انقلاب در این دیدار باصراحت فرمودند، حمله‌ به مناطق شمالی و اطراف آن فاقد توجیه است، چراکه هرگونه عملیات نظامی در داخل سوریه می‌تواند منتهی به پیچیده‌ترشدن وضعیت سوریه شود. رهبر انقلاب همچنین اشاره دقیقی داشتند مبنی بر اینکه روسیه، ترکیه، جمهوری اسلامی ایران و دولت سوریه باید بتوانند با مشورت، رایزنی و از راه مذاکره و دیپلماسی مسائل را حل‌وفصل کنند. ما امیدواریم که این روند ادامه پیدا کند.

به هر حال، نقش جمهوری اسلامی ایران و نقش روسیه در مبارزه‌ با تروریسم در داخل سوریه بسیار مهم و یک نمونه موفق بود. ما توانستیم با تروریست‌ها در داخل سوریه مقابله کنیم. فراموش نمی‌کنیم که در سالیان گذشته غربی‌ها با ایجاد و کمک به گروه‌های تروریستی وضعیت منطقه را به آشوب و ویرانی کشیدند. رکن اصلی مبارزه‌ با تروریسم هم شهید سلیمانی بود. او با تروریست‌ها مقابله کرد و عملاً این فضا را فراهم کرد تا یک نوع هم‌گرایی بین روسیه و جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه و مقابله‌ با تروریست‌ها ایجاد شود.

 • از دیگر موضوعات مطرح شده در دیدار اخیر، تأکید بر افزایش همکاری‌ها بین طرفین بود. ایران و روسیه چه ظرفیت‌هایی برای گسترش و توسعه روابط خود دارند؟

دغدغه‌ اصلی رهبر انقلاب این است که تفاهم‌ها و قراردادهای بین دو کشور پیگیری شود و به سرانجام برسد. ما الآن در یکی از بهترین دوران‌های تاریخ روابط دو کشور هستیم. در وضعیت کنونی، هم رویکرد دولت روسیه و هم رویکرد دولت ما برای گسترش روابط، هم‌گرایی و هم‌سویی اراده‌های دو طرف را به‌وجود آورده است. با توجه به اینکه روسیه هم از ناحیه‌ کشورهای غربی تحریم‌شده و با عنایت به اینکه ۵۸درصد تجارت روسیه با کشورهای اروپایی بوده و الآن خلائی جدی در این زمینه برای آن‌ها به‌وجود‌آمده، فرصت بسیار خوبی برای جمهوری اسلامی ایران است تا بتواند ارتباطات خودش را با روسیه توسعه دهد. البته روسیه به‌عنوان کشوری بزرگ، حجم تجارتش در دنیا بالاست. روس‌ها در سال ۲۰۲۱، فقط ۲۹۷ میلیارد دلار واردات داشتند و این برای جمهوری اسلامی ایران فرصت بسیار خوبی است تا بتواند وارد بازار روسیه شود. این فرصت برای ورود تجار ایرانی به بازار روسیه در حوزه‌های مختلف نقطه‌ بسیار خوبی است. در بخش مصالح ساختمانی، کیف و کفش و چرم، آبزیان و میگو و ماهی، لبنیات، لباس و دیگر حوزه‌ها که کشور ما هم پتانسیل خوبی در این‌‌ها دارد، می‌توان برای همکاری با روسیه از این‌ها استفاده کرد. ضمن اینکه روسیه هم می‌تواند کالاهای اساسی ما را برایمان تأمین کند. روسیه بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ روغن و غلات هم هست. ما می‌توانیم در این زمینه‌ها نیازهای خودمان را از طرف روسیه برطرف کنیم.

خوشبختانه با اراده‌ای که در دولت وجود دارد، در طول ماه‌های گذشته رفت‌وآمدهای بسیار زیادی بین دو کشور انجام‌شده و ما داریم در حوزه‌های مختلف با یک‌دیگر کار می‌کنیم. یکی از این حوزه‌ها‌ حمل و نقل است که مهم‌ترین بخش آن کریدور شمال به جنوب است. این کریدور سه حوزه دارد که حوزه‌ شرقی آن خوشبختانه در هفته‌ گذشته با حرکت قطار ۳۹ واگنی به شکل آزمایشی از ترکمنستان تا خلیج فارس و بندرعباس راه اندازی شد. این حوزه به‌لحاظ ترانزیتی می‌تواند برای ایران بسیار مفید باشد. حوزه مرکزی آن ترکیبی است؛ یعنی از بندرعباس شروع می‌شود و به بنادر شمالی ایران (بندر امیرآباد، بندر انزلی و بندر کاسپین) ختم می‌شود و از دریای خزر وارد روسیه می‌شود و می‌تواند به شکل ریلی مسیرش را ادامه دهد. در حوزه غربی هم از بندرعباس تا سن‌پترزبورگ راه‌آهن وجود دارد، ولی یک قطعه آن از رشت تا آستارا به طول ۱۶۲ کیلومتر فاقد راه‌آهن است؛ که این‌هم یکی از موضوعات مورد بحث دولت‌های دو کشور هست و روس‌ها تأکید دارند که هرچه سریع‌تر این ۱۶۲ کیلومتر تکمیل شود. طبعاً کریدور شمال به جنوب کریدور بسیار مهمی است و می‌تواند برای جمهوری اسلامی ایران درآمدزایی داشته باشد. ضمن اینکه این کریدورها ضریب امنیتی را هم در داخل کشورها افزایش می‌دهد؛ چون کشورهای دیگر به این کریدورها وابستگی دارند. الآن بسیاری از کالاهایی که از هند و از شرق آسیا به اروپا می‌رود، باید مسیر طولانی هفده هزار کیلومتری را بپیماید، درحالی‌که با محوریت ایران این مسیر به هفت هزار کیلومتر کاهش خواهد یافت و هم از لحاظ زمان و هم هزینه بسیار به صرفه است.

زیرساخت دومی که داریم روی آن کار می‌کنیم، زیرساخت پولی و بانکی است. خوشبختانه رئیس‌کل بانک مرکزی ما سفر بسیار خوبی به روسیه داشت. امروز روبل به عنوان یک ارز معتبر در صفحه‌ نمایشگر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است. روی پیمان پولی و اینکه ایران از چه راه‌هایی می‌تواند برای خرید کالاهای خودش در داخل روسیه روبل داشته باشد هم بحث شد. استفاده از ارزهای ملی و جایگزینی دلار و استفاده روسیه و ایران و چین از سوئیفت‌هایشان هم یکی از بحث‌های قابل‌توجهی بود که انجام شد. ما باید بتوانیم با استفاده از مکانیزم‌های داخلی روابط اقتصادی و تجاری‌مان را تقویت کنیم.

زیرساخت بعدی که روی آن کارشده، زیرساخت‌های گمرکی است که خوشبختانه با سفر رئیس‌کل گمرک ایران به روسیه توافقات خوبی در این خصوص انجام شد. در این بخش نیازمند این هستیم که با جمهوری آذربایجان هم توافق داشته باشیم و ائتلاف سه‌گانه‌ گمرکی بین ایران، روسیه و آذربایجان وجود داشته باشد.

 • به موضوع جایگزینی پول ملی دو طرف و حذف تدریجی دلار در تعاملات دو کشور اشاره کردید. چه بسترهایی برای تحقق این کار در نظر گرفته شده است؟

همین الآن که من دارم با شما صحبت می‌کنم، ۶۰درصد مبادلات تجاری ما با روبل و ریال دارد انجام می‌شود و ما الآن در این زمینه جلو هستیم. ما می‌توانیم بقیه‌ مبادلات تجاری‌مان را هم به این سمت پیش ببریم؛ چون برای این امر، هم در روسیه و هم در جمهوری اسلامی ایران اراده‌ جدی وجود دارد. یکی از مباحث عمده سفر رئیس کل بانک مرکزی به روسیه این بود که ما بتوانیم از ارزهای ملی‌مان استفاده کنیم.

اما چون تجارت‌ ما با روسیه نامتوازن است، یعنی تجارت روسیه مثبت است، باید تلاش کنیم تا بتوانیم در داخل روسیه روبل داشته باشیم که برای این‌هم سازوکارهایی اندیشیده شده است.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. اصلا قبل از مصاحبه همه جواب ها را می شد حدس زد. به غیر این حرفها و توجیه ها چه می تواند بگوید؟

  14
  2
 2. دیوار برلین را مردم آلمان فرو ریختند ،شاید روسیه از تک تک مردم آلمان پیمان عدم نفوذ به شرق دیوار را گرفته و ما بی خبریم؟! در ثانی این غرب بود که روسیه استالینی را از دست هیتلر نجات داد و در عوض روسیه از خاک اروپا خارج نشد و دیوار زد شاید تسامح یا خستگی از جنگ باعث شد بعد از جنگ جهانی دوم جلوی پیشروی شوروی به غرب را نگیرند درحالی که قبل از بحران نازیسم سالها غرب با ایدئولوژی دیکتاتور مآب کمونیست مشکل داشت شاید الان غرب از کمکی که به شوروی جهت بقا کرد پشیمان باشد و تصویر اسطوره ای از چرچیل که ناجی دنیا شد خدشه دار شده باشد.

  14
  2
  1. آقا کریم همه نکاتی که اشاره کردید صحیح
   می باشد .
   ولی متاسفانه تحلیل شما وقایع سی سال
   اخیر را در بر ندارد. و به روز نمی باشد.
   زاویه شما با مقاله هم در همین نکته می باشد.

   1
   6
  2. ورق جنگ جهانی زمانی برگشت که ارتش هیتلر در مقابل شوروی در نبرد استالینگراد بدلیل سرمای شکست خورد. شوروی در این جنگ به تنهایی کلی کشته داد. اینکه گفته شود غرب شوروی را نجات حرف غلطی است. اگر آن شکست رخ نمی داد غربی ها هم تا آلمان غربی جلو نمی آمدند

  1. جناب آقای اخلاقی

   اینکه آمریکا در اکثر نقاط جهان پایگاه و
   حضور نظامی دارد تجاوز نیست؟

   بمب های کنار جاده ای ایران در عراق
   عرصه را بر آمریکایی‌ها تنگ کرده بود.

   اگر خوب به مقاله دقت کنید. پوتین آمده
   بود که در این زمینه بخصوص از ما
   چیزهایی بیاموزد.

   4
   9
   1. لطفا پاسخ متن من رو بدید (نه موارد نامرتبط تخت عنوان پاسخ به من ! ) :
    : تجاوز محکومه یا نه : عراق محکوم بود یا نه (ایران در جنگ ، محکوم بود !؟) ؟ روسیه محکوم هست یا نه (تجاوز روسیه برعکس عراق بی اشکاله ؟). ضمنا هر تجاوز دیگری (نه مثل مثال اشتباه شما) بلکه مثل تجاوز امریکا به ویتنام هم محکومه. برعکس شما که خون برخی رو رنگین تر می بینید چون فقط به مخالفت با امریکا و موافقت با روسیه به هر قیمت ناحقی فکر می کنید

    9
    6
 3. هر تجاوزی محکوم نیست تجاوز به متجاوز عین عدالت است حمله به آلمان نازی،حمله به صدام،قدافی طالبان، و همه جنایتکاران تاریخ کار بسیار پسندیده ای است

  8
  3
  1. جناب محترم مثل اینکه شما معنی و مفهوم تجاوز به حریم یک ملت و باعث کشت و کشتار یک ملت شدن و نابودی زیر ساخت هایی که پشتوانه ابادی و دوام یک کشور و یک ملت است را با مبارزه با دیکتاتور های مستبد اشتباه گرفته ایید.تجاوز و خون ریزی از مردم و کشت و کشتار انها به بهانه اینکه ما اگر اینکار کار را نکنیم دیگران این کار را می کنند ،و کشتن به بهانه های بیشتر قدرتمنتد ماندن،توجیه وحشتناک و خلاف اصول دین و مرام و قوانین بشریست.حالا از ره سو که می خواهد باشد باشد.روسیه و امریکا و …هیچ تفاوتی ندارند…..

  2. آره .لابد شماتعیین میکنی؟صدام هم گفت اگربه ایران حمله نمیکردم هفته بعد باید دربغدادباایران میجنگیدیم

  3. شما می گویید که حمله و تجاوزبه تجاوزگر درست است،فقط بگویید که اوکراین به کجای روسبه حمله و تجاوز کرده بود که روسیه به انجا یورش برده؟به صرف اینکه مسئولین کشور ما تجاوز به اوکراین و کشت و کشتار انجا را منطقی می دانند،ما هم چشم بسته بله بله بگوییم …

   6
   2
   1. چندین سال هست که عملا توافق با روسیه و چند استانی که طبق توافق باید خودمختار میموندن رو زیر پا گذاشته اوکراین. ضمنا چند سالی هست که نئو نازی ها در این مناطق نسل کشی میکنند و اقدام روسیه به درخواست این جمهوری ها و نقض توافق بوده است

 4. اولا مبارزه با ظالم و جنایتکار و کفار اسمش تجاوز نیست و با غیرت و شجاعت جنگیدن هستش
  متجاوز مثل اسرائیل هستش که مسلمون های بی گناه رو بی دلیل و برای غصب و غارت و قدرت نمایی میکشه
  پیروز بودن در ججنگ حق و باطل افتخار و شکوه داره
  فاتح میدان جنگ بودن و جهاد برابر فساد و کفر بهترین ثواب رو داره

  و هیچ پاداشی بهتر از شهادت ننیست.اگر روسیه متجاوزه پس کوروش و نادرشاه و خشایار و داریوش و….. هم متجاوز بودند

  8
  5
  1. ربطش به تجاوز وحشیانه روسیه به ملت و زن و بچه غیرنظامی اوکراین و یا حتی نظامیان اوکراین چه بود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   3
   1
 5. ما یک عمره داریم میگیم پادشاهان یعنی دیکتاتورها متجاوزن ایرانی و خارجی نداره من بعنوان یک ایرانی از جنایات نادر در هند،داریوش و خشایار در یونان ،کوروش در ماورالنهر پوزش می طلبم

  8
  1
 6. هیچکدام از ماهها نه از لحاظ سیاست و شناخت مسائل منطقه و نه از لحاظ شناخت دین و اسلام و احکام از رهبر بالا تر نیستیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا